Zoo Praha má dlouhonohá vlčata, pach moči jejich otce připomíná marihuanu

  • 0
Jen co se venkovní teploty vyšplhají nad dvacet, mohou se návštěvníci pražské zoo těšit na dovádění tří štěňat ve venkovním výběhu vlků hřivnatých. Jsou to první potomci nového mladého chovného páru, který do Troji přicestoval loni na podzim.

Tyto dlouhonohé šelmy s ladným krokem mohou návštěvníci pozorovat v horní části areálu poblíž stanice lanovky. Tři vlčata se v zázemí narodila 1. března a záleží jen na počasí, kdy je návštěvníci uvidí s rodiči venku.

Svým vzhledem vlci hřivnatí připomínají spíš zvláštní dlouhonohou lišku s  nápadnou hřívou přes ramena. Protáhlé nohy mají svůj význam, umožňují této jihoamerické šelmě vidět přes vysokou trávu.

Mláďata se rodí černohnědá a postupně světlají, ryšavé zbarvení získají v jednom roce života. „Šestitýdenní mláďata již vidí, slyší i běhají. Poprvé se do venkovního výběhu podívají, jakmile teploty vystoupají nad dvacet stupňů Celsia. Samice o své potomky velmi dobře pečuje, kojí je a již je také vychovává k lovu – nosí jim do boudy potravu, o kterou se spolu přetahují,“ vysvětluje Otakar Melichar, chovatel těchto zajímavých šelem.

Žerou vlčí jablka a moč jim páchne po marihuaně

  • Přestože se jedná o psovité šelmy, kromě masa tvoří velkou část jejich potravy i ovoce, v přírodě se živí hlavně zvláštním druhem lilku, tzv. vlčím jablkem. 
  • Neobvyklý je také pach moči samců připomínající marihuanu.

Jedná se o první mláďata vlka hřivnatého v Zoo Praha po téměř čtyřiadvaceti letech a první potomky nového chovného páru – dvouleté samice Luny a tříletého samce Váni, jejichž spojení proběhlo v prosinci loňského roku.

Důvodem dlouhé odmlky v chovu byl příliš vysoký věkový rozdíl samce a samice předchozích párů. Pohlaví mláďat budou chovatelé znát až po první veterinární kontrole, zatím nechtějí matku s potomky vyrušovat.

Vlci hřivnatí, jejichž domovinou jsou křovinaté savany a pampy Jižní Ameriky, byli již před čtyřiceti lety zařazeni na Červený seznam ohrožených druhů IUCN, nyní je najdete v kategorii téměř ohrožený. Příčinou poklesu jejich počtu ve volné přírodě je především pastevectví a přeměny půdy v pole. V některých státech je stále ještě i loven.