Dokud má malý tučňák mláděcí prachové peří, nehne se z hnízda rodičů

  • 0
Fascinující tučňáky nehledejte jenom v Antarktidě, jako ty císařské ze samolepkového alba Mláďata světa. V pražské zoo například chovají tučňáky z Jižní Ameriky a krmí je sardinkami, které si loví i ve své domovině.

"My máme Humboldtovy tučňáky, žádné jiné v ČR neuvidíte. Nejblíže jsou pak k vidění tučňáci patagonští, příbuzní s těmi největšími, císařskými, například v zoo ve Vídni a v Berlíně," vysvětlil mluvčí pražské zoo Michal Šťastný. 

Mláďata světa

Čtenáři Mladé fronty DNES ve čtvrtek získali zdarma samolepkové album Mláďata světa a prvních osm samolepek. Na jedné z nich je mládě tučňáka císařského. Album můžete získat také ZDE, za jednu SMS v ceně 20 Kč.

Samec tučňáka císařského nosí jediné snesené vejce na svých nohách, po
Samci antarktických tučňáků císařských se svými mláďaty

Tučňák císařský se rozmnožuje během tuhé antarktické zimy. Matka snese jediné vejce, to předá samci a hned se vrací na dva měsíce na vodu lovit potravu. Otec pak celou dobu, než se mládě vylíhne, drží vejce pěkně v teple na svých nohách. Přitom samci tráví čas v početných skupinách a tulí se k sobě, aby nemrzli. Malý vylíhnutý tučňák má šedé peří a černobílou hlavu.

Právě chovatelé v Praze ovšem dokážou vypiplat i tučňáčí mládě, o které se jeho rodiče nepostarali (podívejte se na video u staršího článku zde). 

Humboldtovi tučňáci skutečně nepocházejí z ledové Antarktidy, ale ze západního pobřeží Jižní Ameriky. Žijí v Peru a v Chile v oblasti studeného Humboldtova proudu, kde si loví sardele, sardinky a další ryby. Kvůli nadměrnému komerčnímu lovu těchto ryb však bohužel ubývá i těchto tučňáků. 

Jejich pavilon v pražské zoo jim maximálně imituje přírodní podmínky, jen ryby si neloví sami, ale krmí je chovatelé z ruky. Stejně jako v přírodě tu hnízdí v uměle vytvořených dutinách "kamenitého pobřeží".

"Mládě se nehne od rodičů z hnízda, dokud má mláděcí prachové peří, tedy zhruba dva měsíce," popisuje vrchní chovatelka pražské zoo Helena Rosypalová (která je momentálně na mateřské dovolené). I pak se o něho rodiče ještě nějaký čas starají, po nějaké době ho však chovatelé od ostatních na čas oddělí, aby ho naučili brát si ryby od nich z ruky. Pak se k ostatním zase vrací. 

V dospělosti jsou tito tučňáci celí šedočerní, jen spodek těla mají světlý s černými skvrnami a černým páskem na hrudníku; na hlavě mají naopak bílý pruh a růžový kořen zobáku. Samci a samice se zbarvením neliší, proto v zoo používají pro spolehlivé rozlišení pohlaví testy DNA.

V přírodě to mají Humboldtovi tučňáci zařízeno tak, že se pár každoročně schází jen na hnízdění, aby odchoval mláďata. Zbytek roku žije odděleně.