Diskuze

Nastudujte si desatero stavitele ptačí budky a pusťte se do práce

Zima vrcholí, takže je stále ještě velmi vhodná doba na výrobu ptačích budek, ať mají ptáci na jaře kde zahnízdit. Nahrává tomu nejen potřeba zabavit děti zavřené po dlouhé týdny doma, ale i doporučení ornitologů vyvěšovat budky spíš na podzim nebo teď v zimě než na jaře.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AP

Když jsem viděl článek, vzpomněl jsem si na jeden díl Simpsonů, kdy Bart měl zaracha, ale řekl si, že to nevadí, že se bude čučet na telku. Zapl ji a ozvalo se monotónním hlasem: "... skutečný mistr vyrobí až 3 ptačí budky za hodinu ... "

0 0
možnosti
RP

Zavěšení budky jinak záleží na ptácích, kteří v budce mají hnízdit. Někteří ptáci vyžadují budku umístěnou napevno, aby se neklinkala a nehoupala , jsou to zejména ptáci, kteří hnízdo dělají v silných rozsochách, například kosi či špačci, nebo kteří sídlí v dutinách kmenů, jako rehci nebo šoupálci a brhlíci. Jiným stačí budka zavěšené na silné větvi a houpající se, což by měly být sýkorky.

Umístění budky 2 metry nad zemí je spíš úplná nouzovka, mělo by to být optimálně aspoň 4 metry. Ze "hry" tak padají všelijaké ovocné zákrsky, na vytvoření kvalitní ptačí obsádky je budky třeba osadit aspoň na nějaké vzrostlé čtvrtkmeny nebo rovnou polokmeny a vysokokmeny. Ostatně teprve tyto vysoké stromy dávají pozemku takový dostatek "dřevoví", že se tam ptáčci, přes léto obvykle závislí na hmyzí potravě ze všelijakých škůdců dokáží uživit. Na zahradě osázené pouze zákrsky se nedokáže uživit prakticky ani jeden ptáček, pokud to není hustě vysázená ovocná plantáž většího rozsahu. Pokud mají být na zahradě i v okolí mermomoucí jen ovocné zákrsky a drobné keřovité ovoce, je vhodné pro vytvoření solidního ptačího biotopu a přilákání ptáčků vysázet nějaké množství neovocných stromů přirozeného vysokého vzrůstu a počkat, až vyrostou.

Co se týká ptáčků křovinných biotopů, kteří žijí nízko nad zemí, je třeba na zahradě a v blízkém okolí víc než budek vytvářet větší rozlohy hustých, trnitějších a obtížně prostupných nižších keřovitých porostů, kde budou ptáčci dostaečně chráněni před predátory, kočkami, kunami a i lasičkami.

2 0
možnosti
RP

Já jsem jako vyndávací kvůli čištění dělával dno. Dno přirozeně uvnitř, jak je tady správně popsáno a otvory buď po silných hřebíkách nebo vyvrtané tenkým vrtákem jsem osazoval buď tenčími hřebíky nebo silnějším hliníkovým drátem. Hřebíky nebo drátek stačilo vytáhnout a dno vypadlo. Dno budky je taky místo, kde budka jako první hnije, proto když byl o dno příliš zhnilé dal se prostě rozměrově stejný odřezek desky jako nové.

4 0
možnosti