Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Samsung 172X a 710N: let’s play!

  12:00
SyncMaster 172X je slavný LCD monitor: jako první na světě přišel (ale vlastně nepřišel :-) s dobou odezvy 12 ms. Má Samsung nárok se pyšnit titulem výrobce hráčských LCD? Dle našeho názoru rozhodně ano.

Ve druhém čtvrtletí tohoto roku učinili výrobci LCD panelů významný krok směrem k hráčským duším: na trhu se objevily první LCD s obnovovací dobou 12 milisekund. Stály za nimi tchajwanská firma AU Optronics a korejský Samsung, největší výrobce LCD na světě. Dnes mám tu čest vám poreferovat o průkopnickém modelu Samsungu, sedmnáctipalcovém SyncMasteru 172X, a jeho odlehčeném bratru 710N.

Krušný příběh monitoru 172X
Samsung ohlásil vývoj modelu 172X už dávno v minulém roce, tenkrát ještě jako své první 16ms LCD, když s ním však v listopadu 2003 přispěchal, nesl monitor specifikaci „12 ms“. Důvodem byla zřejmě snaha vyrovnat se konkurenci, protože AU Optronics už tou dobou disponovala 12ms panely. Jenže kosa padla na tvrdý kámen: recenzenti objevili u prvních vzorků 172X nedostatky, které tento (dosti drahý) monitor velmi deklasovaly. Nekvalitní reprodukci barev by ještě někteří hráči mohli prominout, ale to, že rychlé 3D hry byly na 172X stejně špatně hratelné jako na podstatně pomalejších modelech, už v žádném případě. Zanedlouho se ukázalo, že Samsung z nestíhacího zoufalství rozeslal médiím panely s 25ms odezvou! Případní majitelé 172X ovšem nemusejí mít strach – do prodeje se panely v této podobě nedostaly. Samsung se pak raději na tři měsíce zavřel do své komůrky, aby nakonec v únoru letošního roku vítězně přišel se skutečně 12milisekundovým panelem, jehož exemplář mám teď před sebou.

172X

Design? Bez připomínek.
Viděl jsem už hodně LCD panelů, které mi vzhledově příliš nesedly, ale ani jeden z nich nenesl značku Samsung. Vyhovuje mi střízlivost, jednoduchost a účelnost, a to jsou i atributy designu 172X. Rámeček je nezvykle úzký; když vedle postavíte sedmnáctku typičtější konstrukce (např. 710N), vypadá to, že zobrazovací plocha 172X snad ani nemá 17 palců (což ovšem má :-). Kloubová konstrukce stojanu by mohla navozovat dojem, že se LCD za nějaký čas zhroutí, ale myslím, že není třeba se obávat – je překvapivě pevná. Drobnou nevýhodou tohoto futuristického řešení je přirozeně absence otočného mechanismu; monitor musíme v případě potřeby otáčet celý.

172X

V základnovém místě ohybu je přimontován nástavec s konektory: monitor disponuje kromě standardní analogové přípojky i přípojkou DVI. Je třeba poznamenat, že DVI kabel s monitorem standardně (pokud zrovna neběží nějaká marketingová akce) nedostanete. Napájecí zdroj není zabudován v tělesu LCD, takže je panel příjemně lehký. Ovládací tlačítka jsou vzhledem k úzkosti rámečku umístěna v plastovém nástavečku na spodní části panelu. Monitor lze poměrně jednoduše připevnit ke zdi pomocí dodávané kovové destičky o rozměrech 75x75 mm – Samsung se zde (stejně jako většina ostatních výrobců) drží normy VESA FDMI (Flat Display Mounting Interface).

172X

Parametry
V centru pozornosti je samozřejmě obnovovací doba, kterou u tohoto modelu Samsung specifikuje jako < 5/7 ms. Jedná se v souladu se současnými zvyklostmi o časy rozsvícení z černé na bílou a opětovné zhasnutí na černou. Mnohokrát už bylo poznamenáno, že pro běžnou práci jsou charakterističtější přechody mezi různými barevnými odstíny, a ty mohou být u LCD až třikrát pomalejší. Momentálně se proto čeká na novou normu pro udávání obnovovací doby, která by lépe vystihovala výkony monitoru v každodenním nasazení. Faktem ovšem zůstává, že 5+7=12 milisekund je v současné době absolutní špička.

Poznámka: Pokud je mi známo, rychlejší odezvu než 12 ms udává v celém světě jen ruská společnost Rover Computers u modelu RoverScan Maxima 195, a to 10 ms. Bohužel nebude příležitost ho vyzkoušet, protože český distributor Roveru ho už neplánuje dovážet.

Možný pozorovací úhly mají být 160/140 stupňů, musím ovšem poznamenat, že už při vychýlení v řádu několika málo desítek stupňů obraz mění poměrně výrazně své charakteristiky (ztráta jasu a ostrosti, „měňavost“ barev apod.) – to však není doména jen tohoto LCD, ale prakticky všech, se kterými jsem měl kdy co do činění. Zde tedy Samsung nijak nevyniká. Kontrast 500:1 a jas 270 cd/m2 jsou hodnoty víceméně průměrné a není třeba se bát, že by nestačily potřebám hraní a běžné práce.

Nativní rozlišení je 1280x1024, a jak jsem už dříve poznamenal, pokládám je pro 17" LCD za mírně přehnané. Vyžaduje buď dobré oči nebo mít monitor blíž u sebe – což nemusí být na škodu, pokud si na to zvykneme. Displej je šestibitový, dokáže tedy zobrazit jen 262 144 čistých barev; zbytek z deklarovaných 16,2 miliónů vyrábí ditheringem. Tato skutečnost však není pro běžného uživatele významná.

Software
Počítačovým grafikům, kterým záleží na tom, aby barvy vypadaly naprosto stejně na monitoru jako na tiskárně, poslouží utilita NaturalColor. Většího využití však dojde kalibrační prográmek MagicTune, který vám umožní zapomenout na ovládání monitoru pomocí tlačítek a on-screen menu. Jas, kontrast, geometrie, teplota barev a další nastavení jsou zde k dispozici pro seřízení dle vašich představ a následné uložení. Dnes už většina monitorů Samsungu disponuje funkcí MagicBright, tedy rychlým nastavením jasu a kontrastu ve třech stupních označených Text (nejnižší hodnoty), Internet a Entertainment (nejvyšší). I na 172X máte možnost takovéhoto rychlého přepínání – jak tlačítkem na monitoru, tak z MagicTune.

Poznatky z praxe
Mohu směle konstatovat, že SyncMaster 172X je zatím nejlepší herní LCD, které prošlo přes můj pracovní stůl. V testu rychlými hrami typu Unreal Tournament 2004 nebo RTCW monitor obstál prakticky bezchybně – s pečlivým soustředěním na určitá kritická místa zaznamenáte drobné nedostatky, ale pokud se normálně věnujete hře, troufám si tvrdit, že vás toto LCD dokonale uspokojí. Ani příznivci počítačového videa nebudou zklamáni: přehrávané filmy hýřily sytými barvami a žádné rozmazávání rychlých scén jsem nepozoroval. Věrnost barev jsem nijak exaktně neanalyzoval, protože k tomu jednak nemám prostředky a jednak mi na ní v příliš nesejde, pokud pouhým okem nezaznamenám nějaké nesrovnalosti.

A co ten 710N?
Pokud uvěříte mé tezi, že mezi kvalitou obrazu u digitálního a analogového připojení není u dobré grafické karty prakticky rozdílu, klidně ušetřete pár tisícovek a kupte si SyncMaster 710N. Na jeho designu je patrná snaha ušetřit (např. spodní placku stojanu si musíte sami přišroubovat), dokonce i jeho krabice postrádá na rozdíl od 172X plastové ucho ke snazšímu přenášení, ale to rozhodně není obrazová vada. 710N postrádá přípojku DVI, ale jinak svými parametry za 172X nijak nezaostává – ba dokonce naopak. Hodnoty maximálního jasu (300 cd/m2) i kontrastu (600:1) jsou vyšší než u 172X, jinak jsou parametry prakticky stejné. A moje oči jsou toho názoru, že prakticky stejná je i kvalita obrazu.

710N

Ceny, záruky a vady na kráse
Radostná zpráva: ceny LCD Samsung se před pár dny pohnuly významně směrem dolů. A tak je 172X k dostání za méně než 13000 Kč a 710N ve své nejlevnější variantě za 10500 Kč (ceny bez DPH). Řekl bych, že bylo na čase, protože konkurence je velmi dotěrná a má rozhodně co nabídnout – o tom se ostatně přesvědčíte v další recenzi.

Záruka na oba monitory činí příjemné 3 roky, ale... Je tu ta prokletá záležitost s vadnými pixely. Poslyšte, co říkají záruční podmínky Samsungu v Čechách:

„Obrazovka monitoru LCD je považována za vadnou, jestliže jsou na ní patrné světlé body a to více než 3 náhodné body nebo 1 zelený bod nebo 2 dvoubody, nebo jestliže jsou na obrazovce monitoru tmavé body a to více než 7 náhodných nebo 2 dvoubody nebo 1 trojbod, a nebo jestliže celkový počet "vypálených" světlých a tmavých bodů přesáhne 7.“

Když si tohle čtu, mám pocit, že bych žádný z těch dvou monitorů, co jsem měl doma, nevyreklamoval. A přesto mám pocit, že by si oba reklamaci zasloužily. 172X měl vlevo nahoře bodík, který se neustále rozsvěcel do syté červeně a opět zhasínal, 710N měl při dolním okraji uprostřed tmavší skvrnku velikosti pětikoruny, která byla patrná jen na světlých podkladech. Nevím jak vy, ale já jsem na takovéhle věci v obrazu celkem citlivý, zvlášť když bych měl za monitor dát dost přes deset tisíc...

Závěrem
Poprvé stanuly na mém stole LCD monitory, které bych si jako hráč i pracující byl ochoten koupit. Kdyby... nebylo těch nereklamovatelných nedostatků. To ovšem není jen záležitost Samsungu, ale všech výrobců LCD. Naštěstí se ledy hýbou, konkurence sílí a tolerance k vadným pixelům se snižuje na všech stranách. Jeden nejmenovaný český distributor nejmenované značky LCD dokonce nedávno vyhlásil akci – prodej displejů zcela bez vadných bodů. Nezbývá než říct: jen houšť!


Za zapůjčení LCD děkuji firmě Libra Electronics a.s., českému distributorovi produktů Samsung z oblasti IT a spotřební elektroniky.
Autor:
Témata: Samsung, software
  • Nejčtenější

Hráči poskytují výkon počítačů na generování AI porna. Dostávají za to cetky

Aby jejich draze zaplacený supervýkonný hardware nezahálel, pronajímají ho někteří hráči ke...

Nová sexy herní hrdinka prý není dostatečně odhalená. Vznikla i petice

Aktuální korejský herní hit Stellar Blade s hrdinkou ve velmi vyzývavých oblecích byl údajně krátce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Korektnost kazí naší oblíbenou stolní válečnou hru, stěžuje si komunita

Zpětné upravování zavedených reálií se nevyhnulo ani oblíbené stolní válečné hře s miniaturami,...

Vývojářům Falloutu chodilo tolik výhrůžek, že si museli najmout ochranku

Na třetí díl kultovní série Fallout se dnes vzpomíná převážně v dobrém, v době oznámení však budil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Herní průmysl má další megahit, Manor Lords vytvořil jediný člověk

Už během prvního víkendu od vydání se historické budovatelské strategii Manor Lords podařilo zcela...

Sestrojila si vybavení za statisíce, aby během hraní cítila bolest

Streamerka vystupující na internetu pod přezdívkou Gingas si doma postavila zařízení, které...

Nová sexy herní hrdinka prý není dostatečně odhalená. Vznikla i petice

Aktuální korejský herní hit Stellar Blade s hrdinkou ve velmi vyzývavých oblecích byl údajně krátce...

Herní obchody slaví svátek Star Wars velkými slevami

V sobotu 4. května slaví miliony fanoušků sci-fi takzvaný Star Wars den. Digitální obchody Steam,...

Take-Two zavře studia, která vytvořila OlliOlli a Kerbal Space Program 2

Ačkoli Take-Two ještě v únoru tvrdilo, že propouštět nebude, opak je pravdou. Zásah se týká zejména...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....