Světoví šampioni deklasovali Koreu

Tegu, Suwon - Očekávanou výhrou světových šampionů a překvapením na adresu obhájců z Mexika začal v Korejské republice Pohár FIFA, na němž startují nejlepší kluby jednotlivých kontinentů. Francie si bez potíží poradila s domácím výběrem, zdolala ho vysoko 5:0 a to ještě Duggary nedal pokutový kop. Mexiko podlehlo Autralanům 0:2. "Hráli jsme velmi dobře, to je pro mistrovství světa velmi povzbuzující," pochvaloval si francouzský trenér Roger Lemerre. A to nemohl využít tvůrce hry Zinedine Zidane a útočníka Davida Trezequeta, který před rokem zajistil Francii titul mistra Evropy zlatým gólem ve finále proti Itálii.

Francouzi zahájili úvodní zápas skupiny A dvěma ukázkovými brankami po střelách bez přípravy. První nechytatelný volej vyslal na domácího gólmana v deváté minutě Marlet, který hrál v reprezentačním dresu teprve podruhé, o deset minut později se přesně trefil Vieira. "To byl rozhodující okamžik zápasu," prohlásil Nizozemec Guus Hiddink, jihokorejský trenér. "Morálka týmu po něm šla rapidně dolů," posteskl si.

Do začátku světového šampionátu, který se uskuteční příští rok v Japonku a právě v Koreji si nizozemský kouč vytkl za hlavní cíl zmenšit rozdíl mezi úrovní evropského a asijského fotbalu.

Vítězové zápasu jednoznačně dominovali. Zanedlouho mohli vést o tři branky. Dugarry však nekopl penaltu, nařízenou za sražení Anelky v pokutovém území, příliš povedeně a domácí gólman Lee Woon-jae ji za nadšeného jásotu více než šedesátitisícového davu na tribunách zlikvidoval.

Lee ale byl hrdinou publika jen krátce. V 34. minutě jej po průniku reprezentačního novice Carriereho potřetí překonal Anelka a v závěru druhého poločasu přidali do korejské sítě další branky střídající hráči Djorkaeff a Wiltord.

Mexičané postavili od začátku zápasu do útoku dvojici Jared Borgetti, Jose Manuel Abundis, k níž se po přestávce přidal ještě kanonýr Daniel Osorno. Všichni si však vylámali zuby na australském brankáři Marku Schwarzerovi.

Úvodní branku zápasu ve městě Suwon vstřelil obhájcům předloňského prvenství v 18. minutě Shaun Murphy, výhru pojistil krátce po přestávce Josip Skoko, který překonal gólmana Oswalda Sancheze přesnou střelou z 22 metrů.

Výsledky skupiny A:
Francie - Korejská republika 5:0 (3:0).
Branky: 9. Marlet, 19. Vieira, 34. Anelka, 80. Djorkaeff, 90. Wiltord. Rozhodčí: Gandúr (Eg.). Diváků: 61.500. Hráno v Tegu.
Francie: Rame - Sagnol, Desailly, Silvestre, Lizarazu - Vieira, Carriere, Pires (84. ) - Anelka, Marlet (67. Wiltord), Dugarry (74. Djorkaeff).
Korejská republika: Woon Lee - Yong Choi, Gug Song, TYoung Kim (76. Seok Ju Ha ), Sung Lee, Bo Hong - Chul Yoo, Pyo Lee (46. Hong Hwang), Sung Park - Su Ko (70. Yeon An), Hyeon Seol.

Austrálie - Mexiko 2:0 (1:0). Branky: 18. Murphy, 54. Skoko. Rozhodčí: Tangawarima (Zimb.). Diváků: 6232. Hráno v Sufonu.
Austrálie: Schwarzer - Muscat, Okon, Vidmar, Popovic - Skoko (70. Foxe), Lazaridis (78. Thompson), Zdrilic (64. Chipperfield), Murphy - Corica, Zane.
Mexiko: Sanches - Suarez, Oteo, Davino, Ruiz (48. Osorno) - Pablo Rodriguez, Manuel Abundis, Borgetti, Pardo - Coyote (48. Victorino), Victor Ruiz (64. Reyes)

Korejský útočník Ko Jong-su se snaží probít mezi francouzskými obránci Silvestrem a Desaillym v utkání Poháru FIFA