Soustředění během penaltového rozstřelu v utkání o anglický superpohár mezi...

Soustředění během penaltového rozstřelu v utkání o anglický superpohár mezi Arsenalem a Chelsea. | foto: Reuters

Inspirace tenisovým tie-breakem. Fotbal testuje nový formát penalt

  • 57
Někteří fanoušci byli při penaltovém rozstřelu nedělního duelu o anglický superpohár zmatení. Proč kopou hráči Chelsea dvakrát za sebou? A teď zase ti z Arsenalu? Pomátla se režie? Ne, to jen fotbal poprvé na nejvyšší úrovni testoval nový, údajně spravedlivější penaltový rozstřel.

„Všichni chceme, aby se ve fotbale rozhodovalo v duchu fair play. Tohle je jedna z cest,“ tvrdí prostřednictvím prohlášení zástupci UEFA a její pravidlové komise IFAB.

Nová forma penaltových rozstřelů má být spravedlivější, protože klasický systém dosud zvýhodňoval v penaltách začínající tým. „Vycházíme z faktu, že hráč, který jde kopat jako druhý, je zejména v rozhodujících fázích rozstřelu pod daleko větším psychickým tlakem,“ stojí v prohlášení.

Nový formát penalt

Série po sérii

1. Tým A - Tým B
2. B - A
3. A - B
4. B - A
5. A - B

Při nerozhodném stavu se podle totožného klíče pokračuje i v další fázi rozstřelu, který se už řídí tzv. náhlou smrtí.

Proto nový systém - přezdívaný „ABBA“ podle pořadí kopajících. Inspirací je tenisový tie-break, v němž se tenisté podle stejného klíče střídají na servisu.

Kdo půjde kopat jako první, si zvolí vítěz losu.

V praxi novinku viděli fotbaloví fanoušci na nejvyšší úrovni poprvé v neděli. Zápas o Community Shield, což je anglický superpohár, mezi Chelsea a Arsenalem dospěl až do penalt. Jako první šel na řadu hráč Chelsea, po něm však následovali dva střelci Arsenalu, pak zase dvakrát soupeř a tak dál.

Hlavní důvod změny? Šedesát procent klasických rozstřelů ve formátu „ABAB“ vyhrávají týmy, které v nich začínají, tvrdí studie, jíž si UEFA nechala vypracovat.

A právě tuto „nefér výhodu“ chce fotbal zmírnit.

Brankář Chelsea Thibaut Courtois neproměnil svůj penaltový pokus v utkání o...
Český brankář Petr Čech oslavuje vítězství Arsenalu v anglickém superpoháru.

MOMENTKY Z NOVÉHO ROZSTŘELU. Vlevo gólman Chelsea Thibaut Courtois, který si troufl na penaltu a neproměnil ji. Vpravo Petr Čech z Arsenalu, který ze tří pokusů inkasoval jen jednou.

Fanouškům novinku poprvé představil na evropském šampionátu děvčat do 17 let v České republice. V Příbrami tehdy Němky vyřadily po penaltách Norky, což byla pro formát „ABBA“ soutěžní premiéra.

Ne všichni jsou však z nového systému nadšení. „Starý klasický formát byl opravdu napínavý, intenzivní,“ hodnotil Steven Gerrard, když viděl rozstřel v nedělním superpoháru ve Wembley.

„Jakmile neproměníte první penaltu a soupeř dvakrát za sebou skóruje, najednou jste ve velké nevýhodě, větší než dřív,“ doplnil Gerrard, který se k novince staví kriticky.

A podobně nechápavě reagovala i většina fanoušků na sociálních sítích.

Tahle změna bude potřebovat čas a osvětu, kterou i v průběhu aktuální sezony nabídne Anglie. Tam penaltový rozstřel zavedli do svých nižších soutěží a do Ligového poháru.

Líbí se vám nový formát penaltových rozstřelů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 14. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 784
Ne
Ne 478

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko