Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 19. května 2022 Ivo

Ronaldo je pohodový chlapík. Penner o návratu po zranění či o angažmá v Juventusu

  7:59
„Pojď, Niki, dáme pět přítahů a pak půjdeme na míč,“ burcuje mladého sportovce fitness trenér Dominik Kodras. „Je to poslední série, dej do toho víc energie,“ motivuje kouč fotbalistu, když desetikilovou pomůckou na cvičení rozduní podlahu budějovického gymu STACA Elite Institute.

Nicolas Penner (vlevo) v dresu Juventusu Turín | foto: Profimedia.cz

Devatenáctiletý Nicolas Penner zde denně pracuje na svém návratu. Budějovický odchovanec a naposledy hráč slavného Juventusu se po dlouhém zranění chystá obnovit kariéru a zároveň zabojovat o druhou část mistrovství Evropy do 21 let.

Bez fotbalu už jste přes rok. Co přesně jste s kolenem měl?
Problémy začaly už v srpnu 2019, kdy mi lékaři zjistili chronický zánět v koleni. Stejné zranění má teď i sparťanský obránce Dávid Hancko. Mně se do toho navíc dostala infekce z komára, takzvaná horečka dengue. V listopadu jsem se odjel léčit do Česka, ale až v lednu se na to přišlo. Starali se o mě přední doktoři jako docent Pavel Kolář nebo fyzioterapeut fotbalové reprezentace Miroslav Sinkule.

Jak se nemoc projevovala?
Infekci jsem mohl mít v těle i půl roku. Bylo mi špatně, často jsem zvracel, měl jsem horečky. Dvakrát jsem zkolaboval na hřišti. Pořád se nevědělo, co se mnou je. Nikoho nenapadlo, že by to mohla být podobná infekce. Ta mi navíc napadla kosti, klouby a šlachy a bolesti zmizely až po více než roce. Když se člověku něco takového stane, potřebuje na transfuzi krve co nejdřív, ale já měl infekci v těle přes půl roku. O to horší byl průběh a léčení.

Kouč: Posílí i další části těla

Celý trenérský tým pozorně sleduje, jak se Nicolas Penner po malých krůčcích blíží k návratu na hřišti. Po každém cvičení výsledky pečlivě zapíšou a pak je společně diskutují. Kromě hlavního kouče Dominika Kodrase se o Pennera starají i Martin Held či další kouč a fotbalový brankář Kamil Hajdušek.

„Jeho zranění bylo komplikované, zároveň i postup při návratu je netradiční. Zaskočilo mě, že přestože Juventus věděl o jeho zranění, tak ho nechal hrát dál a neřešil to. V koleni bylo víc problémů a musíme postupovat opatrně,“ zdůrazňuje 26letý brankář.

Penner trenéry překvapuje svým přístupem k tréninku i svému zranění. „Dospěl a jako profesionál vidí své zdravotní problémy i další kariéru. Ceníme si toho, že jsme u něj nikdy neviděli skepsi nebo naštvání, přestože už to trvá dlouho. Pozitivní přístup se mu vrátí. Věří naší práci a my jsme přesvědčeni, že jeho čas přijde,“ tvrdí.

Nadějný český fotbalista doufá, že se do týmového tréninku vrátí v březnu. „Uvidíme, jak rychle se dostane do formy. Trénink na hřišti s týmem mu nic nenahradí. Teď už se to neuspěchá. Návratu obětoval hodně a pár týdnů navíc už tolik neřeší. Sám cítí, že je pro něj klíčové, aby byl dobře připravený na nadcházející sezonu,“ pokračuje Hajdušek.

Zátěž pro levou nohu musí záložník i jeho trenéři dávkovat postupně. To dává příležitost posílit zbytek těla. „Často se stává, že když namáhaná část potřebuje odpočinout, tak má sportovec volno. Tak to ale není. Naopak jsme se u Pennyho snažili posílit horní polovinu a střed těla, které jsou neméně důležité. Sice v Česku a dalších zemích platí, že je to pro fotbalisty kontraproduktivní, ale my jsme přesvědčeni o opaku. Všechny sporty se vyvíjejí do rychlosti, výbušnosti a síly. A tento trend bude pokračovat,“ myslí si.

Bývalý budějovický brankář Hajdušek s dalšími členy trenérského STACA týmu získává díky přípravě s Pennerem nové zkušenosti. „Učíme se od každého, s kým pracujeme. Pro něj je důležité, že si drží zdravé sebevědomí. Ví, že mu neutíká konkurence, ale vrátí se silnější,“ chválí svěřence.

S Pennerem českobudějovičtí kondiční trenéři pracují od podzimu minulého roku, kdy k nim zamířil od Petra Požárka.

Nedalo se to podchytit dřív?
Asi ano. Infekci prokázala až česká imunologie. V Itálii nás testovali jen, jestli nebereme zakázané látky, drogy, cigarety. Tam se neobjevilo nic.

Bylo to i velmi psychicky náročné období?
Určitě. Nejen pro mě, ale i pro moji rodinu. Hlavně pro mamku, která se mnou všechno prožívá. Celý rok jsem se modlil, aby bylo všechno v pořádku, jako dřív. Nejdřív se musela vyléčit horečka, pak jsem v květnu podstoupil operaci.

Od zákroku uplynulo již sedm měsíců. Blíží se váš návrat na trávníky?
Ano. Věřím, že to bude co nejdřív. Předpokládám, že by to mohlo být v březnu. Už je to dlouhé.

I samotný návrat do tréninku musel být pozvolný?
Šlacha je velice citlivá, takže jsem pořád hodně opatrný. Nejprve jsem musel posilovat svaly kolem kolene, protože byly oslabené. Zároveň jsem nesměl přetěžovat jiné. Teď už začínám s větší zátěží, mohu dělat sprinty a další věci.

Proč jste pro přípravu oslovil Dominika Kodrase s jeho týmem?
Známe se už delší dobu. Vím, že je šikovný a připravuje řadu úspěšných sportovců. Po operaci jsem ho oslovil, pomoc mi nabízel už dříve. A jsem moc spokojený.

Může zranění a dlouhý výpadek ovlivnit vaši kariéru?
Nikde není napsáno, že i když jsem rok nehrál, že pořád nemůžu být nejlepší. Tak to beru. Stále si opakuji, že se nic nezmění. Až se vrátím na hřiště, budu to opět já. A budu možná ještě lepší. Vyrostl jsem a zesílil. Z kluka se stal chlap.

Kde budete hrát, když vám v Juventusu smlouva vypršela?
Zatím nevím. S mým agentem Jiřím Müllerem jsme se domluvili, že to budeme řešit, až budu stoprocentně zdravý. Uvidíme, jestli zůstanu v Juventusu, nebo půjdu jinam.

Chtěl byste pokračovat v Itálii?
Ano, ale ani bych se nebránil jít jinam. Každopádně bych rád zůstal v zahraničí. Mým velkým snem je nizozemský Ajax Amsterdam. Pro mladé hráče je to klub, který nejvíce dbá na rozvoj jednotlivců. Mají nejlepší akademii a v jejich základní sestavě pro Ligu mistrů je pět odchovanců. To je unikátní.

Pokud byste se vracel do Česka, kam by to bylo?
Nejvíc by mě to táhlo do Sparty. Strávil jsem tam dvě sezony, odtud jsem šel do Itálie. Zůstaly mi velmi příjemné zážitky.

V Turíně jste strávil tři roky. Jak zpětně hodnotíte odchod do Itálie v 16 letech?
Byl to velký krok kupředu. Naučil se anglicky a italsky, navíc jsem se osamostatnil. Byl jsem zvyklý, že se o mě mamka ve všem postarala. Tam jsem byl na to sám. Prožil jsem dvě úspěšné sezony, pak už jsem i chodil na tréninky s A týmem. Být na hřišti vedle Cristiana Ronalda nebo Paula Dybaly, to je zážitek.

Jak jste si užil spolupráci s takovými světovými hvězdami?
Říkal jsem si, že to ani není možné. Jsou to skvělé pocity a velké zkušenosti. Věřím, že mi pomohou do další kariéry.

Brali vás špičkoví fotbalisté?
Chvíli to trvá, než si vás pustí k tělu. Ale když se poznáte, tak vás přijmou jako kamaráda. Měl jsem štěstí, že Ronaldo věděl, že jsem atleticky nadaný a sám si mě po třech trénincích v áčku vzal, abych s ním dělal atletickou přípravu před tréninkem. Od té doby jsem se hodně posunul. Jeho rady jsou pro mě velmi důležité. Učit se od nejlepšího hráče světa, nic lepšího mě potkat nemohlo.

Nebyl jste nervózní při osobním tréninku s takovým hráčem?
Vůbec ne. Nervózní nebývám a už jsme se trošku znali. Sice několikrát vyhrál Zlatý míč, ale pořád je to jenom člověk. Je to pohodový chlapík.

Šestnáctiletý Nicolas Penner přestoupil do Juventusu Turín.

Nicolas Penner, když jako šestnáctiletý přestoupil do Juventusu Turín.

Jaký je Cristiano Ronaldo?
Na cokoli se ho zeptáte, tak vám se vším poradí. Portugalci však mají jinou povahu než Češi nebo Italové. Jsou hodně náladoví. Když se jim nedaří, tak je to znát. A v tu chvíli je lepší je nechat. Radši si počkám na druhý den, až zase přijde s úsměvem.

Měl jste v italském klubu výhodu, že jako viceprezident v něm působí bývalý český reprezentant Pavel Nedvěd?
To si nemyslím. Přistupuje ke všem stejně. Stále mi opakoval, že musím pořád pracovat, abych se do prvního týmu Juventusu dostal napořád. Myslím, že jsem k tomu byl docela blízko. Ale dřina a maximální nasazení se podle něj každému vrátí. Pavel Nedvěd je v Itálii za modlu, má doma také Zlatý míč, takže se snaží poradit všem. Nejen mně, ale i Ronaldovi nebo Dybalovi. Jeho slova tam mají velkou váhu.

Když jste byl od A týmu Juventusu kousek, nemrzelo by vás, kdybyste se už zpátky nevrátil?
Určitě. Každý kluk si přeje hrát za tak slavný klub. U mě je to podpořené tím, že jsem tam přišel jako cizinec do dorostu a prošel akademií. Pro kluka z Budějovic by bylo skvělé si za Juventus zahrát. Návrat by byl ale zároveň riskantní. Radši bych volil cestu rozehrát se v nějakém menším klubu. A kdybych hrál opravdu dobře, tak by si mě Juventus třeba koupil zpátky.

Nicolas Penner se v Budějovicích pod vedením STACA týmu trenérů chystá na návrat po zranění.

V předchozích letech jste pravidelně reprezentoval v jednotlivých výběrech. Přemýšlíte také o mistrovství Evropy do 21 let?
Kdybych se v březnu uzdravil, tak bych zabojoval o červnovou druhou polovinu turnaje. Sice jsem dlouho nehrál, ale budu chtít ukázat, že na to mám. Pak mě čeká ještě jedno Euro do 21 let, na to se soustředím. A držím si ještě další sen, zahrát si za dospělý český národní tým.

Autor:

Liga národů 2022-23

Soutěž fotbalových reprezentačních týmů Liga národů se hraje od 2. června do 27. září. Vítěze skupin z nejvyšší úrovně čeká v roce 2023 finálový turnaj, tzv. Final Four. Týmy na čtvrtých místech sestupují o level níž.

Česko - Švýcarsko, Česko - Španělsko, Portugalsko - Česko, Španělsko - Česko.

KLUBZVRPSB
1.Manchester City37286396:2490
2.Liverpool37278291:2589
3.Chelsea362010673:3170
4.Tottenham372151164:4068
5.Arsenal372131356:4766
6.Manchester United3716101157:5658
7.West Ham United371681359:4856
8.Wolverhampton371561637:4051
9.Leicester361391457:5748
10.Brighton3711151139:4348
KLUBZVRPSB
1.Bayern Mnichov34245597:3777
2.Dortmund34223985:5269
3.Leverkusen34197880:4764
4.Lipsko341771072:3758
5.Union Berlín34169950:4457
6.Freiburg341510958:4655
7.Kolín nad Rýnem3414101052:4952
8.Mohuč341371450:4546
9.Hoffenheim341371458:6046
10.Mönchengladbach341291354:6145
KLUBZVRPSB
1.Real Madrid37267480:3185
2.FC Barcelona372110668:3673
3.Atlético Madrid37208963:4268
4.FC Sevilla371716452:3067
5.Betis Sevilla371971162:4064
6.San Sebastian371711939:3562
7.Villarreal3715111161:3756
8.Bilbao3714131043:3555
9.Pamplona3712111437:4947
10.Vigo3712101543:4146
KLUBZVRPSB
1.AC Milán37258466:3183
2.Inter Milán37249481:3281
3.Neapol37237771:3176
4.Juventus Turín372010757:3570
5.Lazio Řím371891074:5563
6.AS Řím371791156:4360
7.Bergamo3716111065:4759
8.Fiorentina371851457:5159
9.Hellas Verona3714101362:5652
10.FC Turín3713111346:3850
KLUBZVRPSB
1.Paris St. Germain37258485:3683
2.Monako37208963:3868
3.Marseille37208959:3868
4.Rennes372051280:3865
5.Štrasburk371712860:3963
6.Nice371971149:3463
7.Lens3717101060:4661
8.Lyon3716111064:5058
9.Nantes371591354:4754
10.Lille3714121146:4654
  • Nejčtenější

Plzeň je mistr ligy. Pomohlo jí zaváhání Slavie v Ostravě, Sparta prohrála

Fotbalová liga má po třech sezonách v režii Slavie staronového vládce. Je jím Plzeň, nový mistr české ligy, která slaví...

Fotbalový boss Starka leží v umělém spánku v zahraniční nemocnici

Prezident příbramského fotbalového klubu 1. FK Příbram Jaroslav Starka je v nemocnici mimo Českou republiku s blíže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovácko - Sparta 3:1, finále rozhodli domácí za půli, závěr v nedůstojných kulisách

Fotbalisté Slovácka slaví historický triumf. Ve finále poháru na domácím stadionu v Uherském Hradišti zdolali Spartu po...

Slavia - Sparta 1:2, rozhodla Hložkova paráda, oba týmy dohrály v deseti

Sparťanští fotbalisté potřetí v sezoně porazili Slavii. Derby číslo 303 rozhodl na stadionu v Edenu výstavní gól...

Bývalý ligový brankář Šustr tragicky zahynul. Chytal za Olomouc či Brno

České fotbalové prostředí truchlí nad tragickou smrtí jednatřicetiletého brankáře Martina Šustra. Odchovanec Boskovic,...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Vzor v 17 letech? Anglie žije fotbalovým coming outem, fandí mu Kane i premiér

Jeho krok ve Velké Británii ocenil i premiér Boris Johnson. S okamžitou podporou přispěchal i kapitán anglických...

Devět změn a šance na titul žije. Klopp: Jako bychom měli Ferrari v garáži

Po vyčerpávajícím sobotním finále FA Cupu, v němž fotbalisté Liverpoolu přetlačili Chelsea po 120 minutách a penaltovém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Arsenal nestačil na Newcastle, sen o Lize mistrů se komplikuje

Fotbalisté Arsenalu prohráli v předposledním 37. kole anglické ligy v Newcastlu 0:2 a výrazně tak snížili svou šanci na...

Kultovnímu klubu zbývá krok. Nottingham Forest dál sní o návratu mezi elitu

Do fotbalové Premier League se možná vrátí tradiční klub, jeden z nejslavnějších anglických celků. „Snad dáme lidem...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...