Robert Lewandowski z Bayernu Mnichov pálí z voleje v utkání proti Borussii Dortmund. | foto: Reuters

Bayern ovládl německý Superpohár. Koučovu kletbu odstřelil Lewandowski

• 14
Podeváté v historii slaví fotbalisté Bayernu zisk německého Superpoháru, Borussii Dortmund přemohli i díky dvěma gólům a asistenci superkanonýra Roberta Lewandowského 3:1. Notně tak odlehlo kouči mnichovského hegemona Julianu Nagelsmannovi, který se v novém angažmá dočkal prvního vítězství až na šestý pokus. A bonus v podobě trofeje je o to sladší.

Nástupce Hansiho Flicka na lavičce Bayernu se mohl konečně radovat,  vždyť výhry se Nagelsmann nedočkal ve čtyřech přípravných zápasech ani v úvodním bundesligovém duelu s Mönchengladbachem (1:1).

Proti arcirivalovi z Dortmundu uspěl Bayern stejně jako loni, tehdy vyhrál v Mnichově 3:2. V roce 2019 měla soutěž stejné obsazení, ale Superpohár pro změnu získala Borussia.

Utkání předcházela minuta ticha a potlesku za legendárního kanonýra Bayernu a německé reprezentace Gerda Müllera, který v neděli zemřel v 75 letech. Hráči obou týmů také navlékli černé pásky.

Bayern a fotbalové Německo truchlí, zemřel legendární střelec Gerd Müller

V prvním poločase hosty podržel brankář Manuel Neuer, když ve velkých šancích vychytal Marca Reuse a Erlinga Haalanda. Ve 41. minutě Bayernu zařídil vedení Lewandowski hlavičkou po centru Sergea Gnabryho.

Mnichované vstoupili lépe i do druhé půle. Tečovaný centr Alphonsa Daviese posunul Lewandowski patičkou na Thomase Müllera a ten v 50. minutě snadno trefil odkrytou branku.

Haalandovo rychlé snížení neplatilo kvůli ofsajdu. Dortmund však pokračoval ve velkém tlaku a v 64. minutě už domácí fanoušci mohli slavit gól po Reusově výstavní střele z první.

Už za deset minut ale Lewandowski vrátil Bayernu dvoubrankový náskok, když chladnokrevně potrestal špatnou rozehrávku Manuela Akanjiho.

Borussia už zápas nedokázala víc zdramatizovat a pod novým koučem Marcem Rosem poprvé zaváhala. Dortmund podlehl úřadujícím německým šampionům v šestém soutěžním duelu po sobě.

Borussia Dortmund - Bayern Mnichov 1:3 (0:1)

Branky: 64. Reus - 41. Lewandowski, 49. T. Müller, 74. Lewandowski. Rozhodčí: Stegemann – Pickel, Assmuth. ŽK:25. Reus, 32. Dahoud - 22. Süle, 83. Sané, 90+3. Choupo-Moting.

Borussia Dortmund Kobel – Passlack (84. M. Wolf), Witsel, Akanji, N. Schulz – Reyna (78. Pasalič), Dahoud, Bellingham (84. Reinier) – Reus (C) – Moukoko (58. Malen), Haaland.

Bayern Mnichov Neuer (C) – Stanišić (88. B. Sarr), Upamecano, Süle, A. Davies – Kimmich – Gnabry (73. Tolisso), T. Müller (73. Musiala), Goretzka, Coman (49. Sané) – Lewandowski (88. Choupo-Moting).