Legendární nizozemský fotbalista Ruud Gullit

Legendární nizozemský fotbalista Ruud Gullit | foto: Profimedia.cz

Gullitova čečenská mise končí, Groznyj se neúspěšného kouče zbavil

• 3
Pouhých třináct zápasů vydržel bývalý nejlepší fotbalista světa Nizozemec Ruud Gullit na lavičce Těreku Groznyj. Vedení čečenského klubu došla trpělivost po úterní porážce 0:1 v Permu a po čtyřech měsících ho z funkce kouče odvolalo.

"Bohužel, jako trenér se neosvědčil. Výsledky týmu pod jeho vedením v této sezoně nestály za nic," uvedl šéf klubu a čečenský vůdce Ramzan Kadyrov.

Údajně mu došla trpělivost i s bujarým životním stylem Gullita, kterého rozptylovaly neustále večírky v barech a diskotékách. Proto mu dal před zápasem v Permu ultimátum - vítězství nebo vyhazov. "Musíme přiznat, že Ruud Gullit nesplnil očekávání, která jsme do něj vkládali," citovala agentura Reuters prohlášení klubu.

"Doufali jsme, že bude sledovat hráče a pracovat s týmem. Ale naše naděje přišly vniveč, nezbývá nám než se vzdát Gullitových služeb," prohlásil Kadyrov, jenž v únoru vítal v Grozném osmačtyřicetiletého kouče s velkou pompou.

Bývalý kouč Chelsea či Newcastlu se upsal Těreku do léta příštího roku a měl za úkol dovést klub do evropských pohárů. Ve 13 zápasech však vybojoval s týmem jen tři vítězství.

Machačkala na lídra CSKA nenašla recept

Souboj předních týmů ruské fotbalové ligy vyzněl jednoznačně pro CSKA Moskva, který doma porazil Machačkalu 3:0. Vítězný tým bez zraněného útočníka Tomáše Necida, jenž čeká na operaci kolena, si upevnil vedení v tabulce. Před mistrovským Zenitem Petrohrad má dvoubodový náskok a navíc zápas k dobru.

Machačkala klesla na čtvrtou příčku a ztrácí na lídra tři body. Do 76. minuty hrál za dagestánský tým český útočník Jan Holenda, ale na svůj gól z předchozího kola nenavázal. CSKA poslali už v prvním poločase do dvoubrankového vedení brazilský kanonýr Vágner Love a japonská hvězda Keisuke Honda. V 61. minutě uzavřel skóre Alan Dzagojev.

Ruská liga - 13. kolo: Tomsk - Spartak Moskva 1:1, Perm - Groznyj 1:0, Lokomotiv Moskva - Nalčik 3:1, Petrohrad - Rostov na Donu 4:0, Samara - Kubaň Krasnodar 1:0, CSKA Moskva - Machačkala 3:0, FK Krasnodar - Nižnij Novgorod 4:2, Kazaň - Dynamo Moskva 3:0.