Eindhoven zaváhal, do čela jde Feyenoord

Praha - Nizozemská fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Eindhoven zaváhal, v 17. kole podlehl na hřišti Groningenu. Na první místo se dostal Feyenoord Rotterdam po vítězném derby se Spartou. Před Eindhoven se mohl dostat i Ajax, ale jen remizoval. Ve Skotsku si pozici v čele udrželi hráči Celtiku Glasgow.

Nizozemsko
A m s t e r d a m - Dva góly kanonýra Roye Makaaye poslaly fotbalisty Feyenoordu Rotterdam do čela nizozemské ligy. Bývalý střelec Bayernu Mnichov v městském derby se Spartou zařídil trefami ve 4. a 74. minutě výhru 2:0 a dvoubodový náskok před druhým PSV Eindhoven. Obhájce titulu totiž prohrál v Groningenu 1:2.

Eindhoven, který se v případě výhry v odpoledním duelu mohl vrátit na první místo, nezačal špatně. V 18. minutě se dostal díky Alcidesovi do vedení a držel ho až do 61. minuty, kdy se domácím podařilo vyrovnat. O výhře domácích pak rozhodl čtrnáct minut před koncem Marcus Berg.

Také zápas Venlo na hřišti Nijmegenu měl dvougólového střelce. Branky Tima Janssena z 12. a 55. minuty však domácím stačily jen na remízu, protože hosté v závěru utkání vyrovnali.

Gól v posledních vteřinách hry připravil fotbalisty Ajaxu o posun na druhé místo v tabulce nizozemské ligy.

Amsterdamský klub vedl nad Twente Enschede dlouho 2:1 a tři body by mu stačily k přeskočení obhájce titulu PSV Eindhoven, v nastavení dnešního duelu však druhý nejlepší kanonýr soutěže Blaise Nkufo vstřelil svůj 12.
gól v sezoně a zařídil tak remízu 2:2.

Nerozhodný výsledek zanechal Ajax na třetím místě s tříbodovou ztrátou na vedoucí Feyenoord Rotterdam, druhý Eindhoven zaostává za lídrem o dva body.

Odpolední duel mezi Graafschapem a Alkmaarem byl kvůli nezpůsobilému terénu odložen.

Výsledky 17. kola:
Feyenoord Rotterdam - Sparta Rotterdam 2:0, Nijmegen - Venlo 2:2, Groningen - PSV Eindhoven 2:1, Ajax Amsterdam - Twente Enschede 2:2, Almelo - Tilburg 1:0, Breda - Arnhem 1:2, Roda Kerkrade - Heerenveen 1:0, Utrecht - Excelsior Rotterdam 4:1.

Skotsko
E d i n b u r g h - Rangers se zhruba na hodinu dostali do čela soutěže, když porazili 3:1 Motherwell, dosavadní lídr i s Jiřím Jarošíkem v sestavě ale vzápětí kontroval výhrou 2:0 na hřišti čtvrtého Dundee United.

Český záložník opustil hřiště čtvrt hodiny před koncem krátce po vedoucím gólu Jana Vennegoora of Hesselinka, vzápětí potvrdil výsledek Stephen McManus.

Výsledky 19. kola:
Falkirk - Inverness 1:0, Glasgow Rangers - Motherwell 3:1, Gretna - Aberdeen 1:1, Heart of Midlothian - St. Mirren 0:1, Kilmarnock - Hibernian 2:1, Dundee United - Celtic Glasgow 0:2.