Manchester United

Manchester United - Fotbalisté Manchesteru United se radují z gólu v benefičním utkání proti výběru Evropy. | foto: Phil Noble, Reuters

Chelsea doma ztratila, Manchester odskočil

• 41
Londýn - Fotbalisté Manchesteru United získali v závěru napínavého souboje o anglický titul velkou výhodu. Před druhou Chelsea už totiž vedou o pět bodů. Lídr zvládl duel na hřišti Evertonu, zato Chelsea ztratila doma s Boltonem. Po deseti měsících si zahrál soutěžní zápas útočník Michael Owen z Newcastlu.

Owen v dresu Newcastlu nastoupil na hřišti Readingu. Anglický reprezentant odehrál celé utkání, prohře 0:1 však zabránit nedokázal. Owen, který se v základní sestavě fotbalistů Newcastlu objevil naposledy v prosinci 2005, nehrál od loňského června, kdy si poranil kolenní vazy v posledním utkání anglické reprezentace v základní skupině mistrovství světa proti Švédsku.

Podrobil se dvěma operacím a mimo hru byl deset měsíců. Úplně první zápas po zranění odehrál Owen 11. dubna, kdy nastoupil v přípravném utkání Newcastlu proti druholigové skotské Gretně, v kterém už po deseti minutách skóroval.

Nakonec odehrál 70 minut a pod výhru 4:1 nad loňským finalistou Skotského poháru se ještě podepsal přihrávkou na gól Sholy Ameobiho. Kvůli Owenovi se hrál se zápas za zavřenými dveřmi. Sedmadvacetiletý útočník se měl objevit už v předchozím kole Premier League v duelu s Chelsea, do hry ho ale nepustilo zranění třísel.

Owen přišel do klubu v roce 2005 za 16 milionů liber z Realu Madrid a stal se nejdražším hráčem v historii týmu. Včetně dnešního duelu dosud odehrál za Newcastle pouze 12 utkání, ale dokázal v nich vstřelit sedm branek.

S hráči Manchesteru United to v duelu na hřišti Evertonu vypadalo dlouho zle. Ještě půl hodiny před koncem prohrávali 0:2. Jenže pak přišel senzační obrat a čtyři góly. Chelsea s Boltonem remizovala 2:2.

Velký obrat Manchesteru nastartoval irský obránce John O'Shea. O vyrovnání se nechtěně postaral nešťastný Phil Neville, bývalý hráč United a bratr zraněného kapitána Garyho, který si dal v 68. minutě vlastní gól, když se pokoušel z brankové čáry odkopnout míč.

V devětasedmdesáté minutě dal Wayne Rooney na 3:2. Jeho tým nakonec i díky gólu z nastaveného času zvítězil 4:2, obrat potvrdil střídající Chris Eagles.

Chelsea nastoupila do utkání proti Boltonu s nejlepším kanonýrem soutěže Didierem Drogbou na lavičce, odpočívali i záložníci Frank Lampard a Joe Cole.

Hosty poslal v 19. minutě do vedení slovenský hráč Lubomír Michalík, ale náskok jim vydržel jen tři minuty.

Pak se o vyrovnání postaral Salomon Kalou, jenž měl prsty i v druhé brance. Jeho hlavičku sice dokázal finský brankář Jussi Jääskeläinen vyrazit, míč se ale odrazil od břevna a od gólmanových zad do branky.

O vyrovnávací gól se postaral Kevin Davies, který se při přímém kopu dokázal odpoutat od obránce a zcela osamocený překonal hlavičkou z malého vápna Petra Čecha v brance Chelsea.

Chelsea bude minimálně v úterní odvetě semifinále Ligy mistrů s Liverpoolem postrádat obránce Ricarda Carvalha a Michaela Ballacka. Portugalský obránce si totiž v duelu s Boltonem poranil koleno, německý záložník se zase v pátek podrobil operaci kotníku.

Carvalho si zranění odnesl ze souboje s Kevinem Daviesem z Boltonu. Hřiště opustil na nosítkách a musel střídat. "Je to špatné, je to koleno," řekl trenér José Mourinho po utkání.

"Bohužel je to velká ztráta: celou sezonu byl naším nejlepším obráncem. Bez něj jsme s Liverpoolem prohráli," připomněl kouč poslední prohru londýnského klubu v Premier League, kdy Chelsea podlehla v lednu Liverpoolu 0:2.

Podle Mourinha je navíc více než pravděpodobné, že Carvalho si už v této sezoně nezahraje. Ballack si v pátek nechal operovat kotník, kvůli jehož poranění odehrál v utkání minulého kola nejvyšší anglické soutěže s Newcastlem pouhých 18 minut.

Boj o třetí místo je nadále vyrovnaný, neboť Liverpool zaváhal na hřišti Portsmouthu, kde prohrál 1:2.

Liverpool měl především problém s dlouhými nakopávanými míči. Nejprve si obránci hostů neporadili s dlouhým nákopem brankáře Davida Jamese, po kterém se hlavou prosadil Mwaruwari. O pět minut později pak po dlouhém pasu Laurena zvýšil střídající Niko Kranjčar.

Liverpool již dokázal pouze snížit, když Sami Hyypiä hlavou zužitkoval roh Robbieho Fowlera a brankou oslavil svůj 400. start v dresu Liverpoolu.

Pouhý bod na Liverpool ztrácí Arsenal, který porazil Fulham 3:1. Vítězství zařídili v poslední desetiminutovce Adebayor a Silva. Český záložník Tomáš Rosický do zápasu kvůli zranění nenastoupil.

Domácím se povedl vstup do utkání, když již ve čtvrté minutě odcentroval Adebayor a Baptista hlavou překonal hostujícího gólmana Niemiho, který opět dostal přednost před českým brankářem Janem Laštůvkou. Arsenal si i nadále vypracovával velké množství šancí, ale již tradičně ho zklamala koncovka.

To se domácím hráčům vymstilo v 78. minutě, kdy brankář Arsenalu Lehmann vyrobil chybu a nedůrazným vyboxováním připravil šanci Daviesovi, který lobem srovnal.

Arsenal ale předvedl, že se v této sezoně nejčastěji prosazuje v závěrečné desetiminutovce. Nejprve si Adebayor vyměnil kopačky a o minutu později se prosadil střelou z hranice pokutového území do dolního rohu branky. O dvě minuty později byl faulován Hleb a Silva z penalty pojistil důležité vítězství.

Jistým sestupujícím jsou fotbalisté Watfordu, kteří prohráli 0:1 v Sheffieldu. Jedinou branku vstřelil minutu před koncem první půle hostující Powell, který si dal vlastní gól.

Důležitý krok k záchraně udělali hráči West Hamu United, kteří v přímém boji o udržení porazili Wigan na jeho hřišti 3:0. Na svém kontě tak mají stejně bodů jako jejich sobotní soupeř a třetí od konce jsou jen vinou horšího skóre.

Výsledky 36. kola: Chelsea - Bolton 2:2 (22. Kalou, 34. vlastní Jääskeläinen - 19. Michalík, 54. Davies), Everton - Manchester United 2:4 (12. Stubbs, 50. Fernandes - 61. O'Shea, 68. vlastní P. Neville, 79. Rooney, 90. Eagles), Blackburn - Charlton 4:1 (60. a 80. Roberts, 77. vlastní Hreidarsson, 83. Derbyshire - 71. D. Bent), Manchester City - Aston Villa 0:2 (24. Carew, 75. Maloney), Middlesbrough - Tottenham 2:3 (66. Viduka, 89. Pogatetz - 12. a 83. Keane, 47. Berbatov), Portsmouth - Liverpool 2:1 (27. Mwaruwari, 32. Kranjčar - 59. Hyypiä), Sheffield United - Watford 1:0 (44. vlastní Powell), Wigan - West Ham United 0:3 (30. Boa Morte, 57. Benajun, 82. Harewood), Arsenal - Fulham 3:1 (4. Baptista, 84. Adebayor, 87. Silva z pen. - 78.