Barošův gól Liverpoolu z bídy nepomohl

• 12
Manchester - Anglická liga nestačí odvracet mohutné útoky Manchesteru United. Osm bodů, které nedávno Fergusonův tým na čelo Premier League ztrácel, se rozplynulo. Po osmnácti zápasech sice ještě vede obhájce Arsenalu, ale už jen o bod, když naposled v londýnském derby remizoval s Tottenhamem. Čím dál hůř je Liverpoolu, který prohrál na hřišti předposledního Sunderlandu 1:2. Prohrávají tým nenastartoval ani gól českého útočníka Milana Baroše, který v 68. minutě vyrovnal. Rozhodující gól padl pět minut před koncem.

Liverpool z posledních šesti zápasů vybojoval jediný bod, takovou bídu dlouho nepamatuje. Hosté s Milan Baroš a Vladimírem Šmicrem v základní sestavě prohrávali od 36. minuty. Střelec gólu McCann mohl po hodině hry zvýšit, ale proti brankáři Kirklandovi z penalty neuspěl. Vzápětí vyrovnal Baroš, za chvíli  byl střídán Šmicer a pět minut před koncem dal domácí Proctor vítězný gól.

Manchester se veze na vlně úspěchů. Vyhrál poosmé z posledních devíti zápasů, počtvrté v řadě a o skóre je už druhý. V sobotu deklasoval 3:0 poslední West Hamem United.

"Tři nula, to je dobrý výsledek. Jsem velmi spokojený," pochvaloval si Alex Ferguson, trenér Manchesteru United. "Museli jsme tvrdě pracovat, abychom se dostali tam, kde teď jsme. Hrajeme skvělý fotbal."

Manchester navázal na vítězné zápasy z poslední doby, kdy triumfoval nad soupeři, kteří hrají Ligu mistrů, nad Newcastlem, Liverpoolem a Arsenalem.

A právě obhájce titulu jakoby se z porážky 0:2 ještě nevzpamatoval. Za remízu z derby na White Hart Lane vděčí jen penaltě, kterou proměnil francouzský záložník Robert Pires.

Skóre zápasu otevřel už po jedenácti minutách hry německý reprezentant Christian Ziege přesně umístěnou střelou z přímého kopu. Pires vyrovnal před přestávkou. Penalta se pískala za faul brankáře Kaseye Kellera na Thierry Henryho.

West Ham United, za který odehrál celý zápas český obránce Tomáš Řepka, odolával útočným nájezdům Manchesteru jen patnáct minut. Potom dva góly během necelých dvou minut mu vzaly šanci na dobrý výsledek.

Oběma brankám předcházely nešťastné zákroky českého obránce. V 15. srazil do sítě hlavičku Ole Gunnara Solskjaera a o dvě minuty později fauloval před pokutovým územím, dostal žlutou kartu a Juan Sebastian Verón z přímého kopu z 25 metrů se trefil nádherně. Skóre uzavřel vlastním gólem Francouz Sebastian Schemmel.

V pondělní dohrávce zvítězil Leeds na stadionu předposledního Boltonu jasně 3:0 a je šestnáctý.

18. kolo:
Sunderland - Liverpool 2:1
(36. McCann, 85. Proctor - 68. Baroš)
Fulham - Birmingham 0:1 (7. Kirovski)
Tottenham - Arsenal 1:1 (11. Ziege - 45. Pires z pen.)
Manchester United - West Ham United 3:0 (15. Solskjaer, 17. Verón, 61. vlastní Schemmel)
Aston Villa - West Bromwich Albion 2:1 (16. Vassell, 90. Hitzlsperger - 29. Koumas)
Charlton - Manchester City 2:2 (51. Euell z pen., 63. Jensen - 73. a 87. Foe)
Everton - Blackburn 2:1 (12. Carsley, 25. Rooney - 6. Cole)
Middlesbrough - Chelsea 1:1 (32. Geremi - 42. Terry)
Southampton - Newcastle 1:1 (53. Marsden - 52. Bellamy)
Bolton Wanderers - Leeds United 0:3 (12. Mills, 16. Fowler, 75. Wilcox).