OBLOUČEK. Pedro Rodriguez chytrým dloubákem střílí třetí gól Barcelony v derby

OBLOUČEK. Pedro Rodriguez chytrým dloubákem střílí třetí gól Barcelony v derby proti Espanyolu. | foto: AP

Barcelona dala čtyři góly za půl hodiny, Real Madrid spasil Ronaldo

• 8
Osmnáctý zápas, sedmnácté vítězství. Fotbalová Barcelona ani v novém roce neztratila nic ze svého umu. V 18. kole to odnesl v derby Espaňol (4:0), jeden ze čtyř gólů dal Messi z penalty. Real Madrid dal také čtyři branky, ale v divokém utkání proti San Sebastianu se na výhru nadřel. Dvěma góly se zaskvěl Ronaldo.

Na lavičku Barcelony usedl kouč Tito Vilanova, který byl před Vánoci na operaci s nádorem, a za necelou půlhodinu si mohl říct: "Tak máme další výhru." A šestnáctibodový náskok na Real, jedenáctibodový na druhé Atlético.

V 29. minutě Messi zvyšoval na 4:0, tak i zápas skončil. Po přestávce dva góly nebyly uznány kvůli ofsajdům, navíc Messi z přímého kopu trefil břevno.

Na první gól se čekalo necelých deset minut, Messi ze středu pole rozehrál na levou stranu na Iniestu, který z první dal na malé vápno a nabíhající Xavi zblízka skóroval.

Pak se dvakrát blýskl Pedro: nejdřív kolenem usměrnil Messiho střelu a pak si naběhl na parádní pas Busquestse a ve 27. minutě zvýšil na 3:0. Z dalšího útoku bylo pro hosty ještě hůř: Fábregas si posunul míč vedle brankáře a pak přes něj bez kontaktu přepadl, navíc pád viditelně přifilmoval. Sudí udělil brankáři žlutou kartu a nařídil diskutabilní penaltu. Messi z ní dal 27. gól letošního ročníku.

Sedm gólů, dva vyloučení, v Madridu byla divočina

Ronaldo si polepšil na šestnáct branek, především však Real spasil v bláznivém zápasu, v němž sedm gólů, dvě červené karty a Xavi Prieta ze San Sebastianu dal hattrick. Na San Bernabeu v Madridu byla v neděli večer zábava, domácí Real Madrid nakonec svého soupeře porazil 4:3.

Real Madrid pokaždé vedl, jednou dokonce o dvě branky, ale až do závěru neměl klid. Do nového roku přesto vstoupil vítězstvím, byť ne zrovna po přesvědčivém výkonu, zejména v obraně.

Dlouho remízový stav 2:2 zlomil dvěma góly během tří minut Cristiano Ronaldo, který měl kapitánskou pásku. Nejdřív si zaběhl na pas Benzemy za obranu a levačkou překonal gólmana Claudia Brava.

Pak po faulu na něj zahrával přímý kop z levého rohu pokutového území. Ač střela letěla doprostřed branky, míč měl takovou faleš, že brankář na něj prostě nedosáhl. Rána se odrazila od břevna a zapadla do sítě. Oba góly dal Ronaldo v oslabení, protože Real hrál od 6. minutě bez vyloučeného brankáře Adana, který ve vyložené šanci fauloval Velu.

Hostující kapitán Xavi Prieto následnou penaltu proměnil, čím vyrovnal na 1:1 a San Sebastian měl téměř celý zápas k dispozici přesilovku.

Real už po necelých dvou minutách poslal do vedení Benzema. Po penaltě domácím náskok vrátil Khedira, který patičkou šikovně usměrnil střelu z hranice vápna. Ale do půle Xavi Prieto podruhé překonal náhradního gólmana Casillase, světovou jedničku mezi brankáři...

Po půli se dvakrát zaskvěl Ronaldo a zdálo se, že Real silou vůle zápas zvládne, ale chvíli po jeho druhé trefě dovršil hattrick Prieto a postaral se o napínavý závěr. Jenže hostující naděje záhy zhasly po vyloučení Estrady za dvě žluté. V první půli nejprve ošklivě šlápl Ronaldovi na kotník, v 78. minutě ho nemilosrdně skolil tělem. Pak měl Ronaldo ještě dvě nebezpečné střely, ale třetí gól už nedal.

Real tak přerušil sérii dvou zápasů bez vítězství, z posledních šesti duelů má bilanci tři výhry, remíza a dvě porážky.

Ve Španělsku se na fotbal šlo po krátké dvoutýdenní přestávce a ta svědčila Valencii, která vyhrála v Granadě. Naopak se opět nedařilo Bilbau, které podlehlo na hřišti Levante. FC Sevilla rozhodla zápas s poslední Osasunou až v závěru. Málaga podlehla v La Coruni a ztratila kontakt s Realem.

Výsledky 18. kola: La Coruňa - Málaga 1:0 (57. Pizzi), Zaragoza - Betis Sevilla 1:2 (77. Montaňés - 44. Rubén Castro, 58. Molina), Levante - Bilbao 3:1 (26. Lell, 45. Iborra, 69. El Zhar - 6. Aduriz), Granada - Valencie 1:2 (50. Angulo - 60. Jonas, 82. Piatti), FC Sevilla - Pamplona 1:0 (83. Spahič). Celta Vigo - Valladolid 3:1 (9. a 31. z pen. Aspas, 52. A. López - 12. Bueno z pen.),
Real Madrid - San Sebastian 4:3 (2. Benzema, 35. Khedira, 68. a 71. Ronaldo - 9. z pen., 40. a 76. Xavi Prieto), Mallorca - Atlético Madrid 1:1 (87. Kevin Garcia - 72. Raúl Garcia), Vallecano - Getafe 3:1 (28. a 52. Piti, 14. Lass - 65. Alcácer).