Pavel Mokrý a Václav Chvála

Pavel Mokrý a Václav Chvála odcházejí z policejního výslechu. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Kde je 31 milionů korun z prodeje vstupenek na fotbalové Euro?

  • 45
Policie hledá 31 milionů korun. Jsou to peníze utržené za prodej vstupenek na zápasy české reprezentace na mistrovství Evropy v roce 2004. Podle detektivů připutovaly na účty dceřiné společnosti fotbalového svazu Fotbal Trading, v účetnictví však nejsou.

To jsou nové informace, které získala MF DNES v případu údajných daňových úniků v českém fotbale. Policie kvůli nim v úterý zadržela bývalého předsedu fotbalového svazu Pavla Mokrého, někdejšího člena výkonného výboru Václava Chválu a exnáměstka ministra školství Ladislava Malého. Obviněn byl však jen exnáměstek Malý.

Případ se týká distribuce vstupenek na evropský šampionát v Portugalsku. Prodej lístků měla na starosti dceřiná firma fotbalového svazu Fotbal Trading. Právě v ní zastával Malý společně s Mokrým a Chválou v roce 2004 významné funkce.

Infografika

Část peněz z lístků na fotbalové Euro neprošlo účetnictvím. Buď je někdo vzal, nebo jde o chybu.

"Pan Malý byl generální ředitel a také jediný zaměstnanec Fotbal Tradingu. K účetním operacím měl nejblíže z nás všech," řekl  expředseda Mokrý.

MF DNES získala další podrobnosti k případu. Do společnosti Fotbal Trading připutovalo podle policie 49,1 milionu za prodané vstupenky na šampionát.

"Část z nich, zhruba kolem třiceti milionů korun, však není vůbec zanesena v účetnictví. Jako by je někdo vybral z účtů a odnesl," řekl MF DNES policejní zdroj obeznámený s vyšetřováním. I bývalý předseda Mokrý potvrdil, že policie prověřuje podezření, podle něhož 31 milionů neprošlo účetnictvím Fotbal Tradingu.

Možné jsou tak v podstatě tři verze - Ladislav Malý peníze opravdu vybral a někam je odnesl. Spekuluje se, že mohly skončit v další dceřiné společnosti fotbalového svazu STES.

Mokrého obhájce Julius Kramarič přišel s ještě odvážnější verzí -příjmy z prodeje vstupenek na šampionát prý nepatřily českému svazu, ale evropské fotbalové asociaci. Svaz je proto vůbec nemusel danit. Lidé z fotbalového prostředí to však považují za nesmysl.

Vyloučit nelze ani třetí vysvětlení - policie se mýlí a k žádnému daňovému úniku nedošlo.

"Nedokážu si představit, že bychom něco zavinili. Znám pana Malého a neměl jsem pocit, že by to byl člověk, který by něco takového dělal. Věřím, že se všechno vysvětlí," říká expředseda Mokrý.

Ladislav Malý se k obvinění nevyjádřil. Mokrý označil úterní zatýkání za velké divadlo. V šest hodin ráno jej prý ještě v pyžamu v jeho domě v Lelekovicích u Brna zatklo desetičlenné komando.

"Když jsem otevřel, tak mně nasadili pouta pouze se zdůvodněním, že jsem zadržen z důvodů kriminální a hospodářské činnosti a eskortován do Prahy. Policie mi poté odebrala veškeré věci včetně telefonu a já jsem čekal, co se bude dále dít," vzpomíná Mokrý. Večer byl propuštěn.
Mokrý, nynější generální ředitel 1. FC Brno, považuje záležitost za útok na svou osobu.

"Myslím, že celá věc byla neadekvátní situaci. Neskrýval jsem se, neodmítal jsem podat vysvětlení. Můj první kontakt s policisty byl ten, že mi nasadili pouta u mě doma," uvedl Mokrý, mimochodem sám bývalý policista hospodářské kriminálky.

Mokrý také naznačil, že za zatčením stojí někdo z fotbalových kruhů. Kdo konkrétně, odmítl na opakované dotazy MF DNES říci.

Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová včera uvedla, že si Ladislav Malý podal proti obvinění stížnost, o níž bude rozhodovat státní zástupce.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko