Fotbalovým šéfem se stal Pavel Mokrý

ilustrační foto: gól, fotbal, branka - Míč v brance (ilustrační foto). | foto: Reuters

21 2005
Praha - Českomoravský fotbalový svaz má konečně nového předsedu, ale staronové vedení. Po tzv. rozhodovací volbě se šéfem fotbalu stal Pavel Mokrý, který porazil jediného protikandidáta Ivana Haška. Mokrý i tři nově zvolení místopředsedové Vlastimil Košťál, Jiří Kubíček a Jaroslav Vacek byli už v minulém vedení českého fotbalu. Celkem je ve výkonném výboru pět lidí ze staré garnitury.

Průběh valné hromady
jsme sledovali on-line

Ivan Hašek i Pavel Mokrý získali v prvním kole voleb předsedy fotbalového svazu po čtyřiašedesáti hlasech mezi delegáty české komory. V moravské komoře vyhrál Mokrý poměrem 38:34 a měl tak k celkovému triumfu o krok blíže. Následovala tzv. rozhodovací volba, kdy podruhé hlasovali pouze delegáti české komory. Ti se nakonec většinově poměrem hlasů 72:56 přiklonili k Mokrému.

Kdyby však měl v této fázi navrch Hašek, přišlo by na řadu druhé volební kolo. Je také pravděpodobné, že další zdlouhavé volební martyrium si delegáti chtěli ušetřit.

Místopředsedou fotbalového svazu za Čechy se stal Vlastimil Košťál, který byl jediným kandidátem. V hlasování získal 99 hlasů, zdrželo se 13 delegátů, proti bylo 14. A protože předseda je Moravan, Košťál je současně prvním místopředsedou svazu.

Kluby první a druhé ligy aklamací zvolily Jaroslava Vacka dalším místopředsedou. Ten tak zůstal ve funkci, kterou vykonával i v minulém období. Místopředsedou za Moravu se stal olomoucký ředitel Jiří Kubíček, dosavadní člen výkonného výboru. Kubíček poměrem 39:35 porazil brněnského šéfa Karla Jarůška.

Členem výkonného výboru za Moravu byl zvolen Miroslav Vrzáček, předseda krajského svazu Vysočina.

Ppředsedou moravské řídící komise Dalibor Kučera z FC Velké Karlovice. Česká strana zvolila Rostislava Votíka, šéfa krajského svazu Karlovy Vary.

 Na funkce za Moravu jsou mezi poraženými i dosavadní členové Obstova výkonného výboru Ševčík s Gajdůškem.

KDO JE PAVEL MOKRÝ

Brněnský rodák a inženýr ekonomie funkcionaří od doby, kdy před necelými dvaceti lety skončil s aktivní hráčskou kariérou v klubu AFK Rajhrad.

Působil ve funkci rozhodčího a zároveň pracoval ve sportovně-technické komisi Okresního fotbalového svazu Brno-venkov, později v komisi rozhodčích Jihomoravské fotbalové župy.

Ve velkém fotbale se Mokrý pohybuje od roku 1995, kdy byl zvolen předsedou Jihomoravské fotbalové župy, rovněž vykonával funkci předsedy komise rozhodčích na Moravě.

V roce 1999 se stal šéfem řídící komise ČMFS pro Moravu a členem výkonného výboru fotbalového svazu.

V roce 2001 byl zvolen předsedou Jihomoravského krajského fotbalového svazu v Brně, v červnu téhož roku se poprvé ucházel o předsednický post a byl hlavním konkurentem Jana Obsta, který se nakonec předsedou stal. V patové volební situaci vyzval Mokrý zástupce Moravy, kteří ho podporovali, aby dali hlasy Obstovi, následně byl zvolen prvním místopředsedou.

Mokrý je ženatý, má pětadvacetiletého syna a bydlí v Brně.

Co se odehrálo před volbami

Buď se náš fotbal vydá po evropské dálnici, nebo půjde dál na naší D1, po níž ale daleko nedojede. Těmito slovy pobídl kandidát na předsedu fotbalového svazu Ivan Hašek delegáty valné hromady ve své úvodní řeči před páteční volbou. Jeho volební sok Pavel Mokrý řekl, že mu jde především o zvolení nového fotbalového vedení.

Mokrý přitom opakoval, že jeho dohoda s Vlastimilem Košťálem, není handlem, ale spoluprací ve jménu úspěchu českého fotbalu.

Nový předseda fotbalového svazu se v pražském Národním domě na Smíchově volí letos už potřetí.

V dubnu v prvním volebním kole vypadl Hašek, ve druhém a ve třetím Košťál s Mokrým nedostali v moravské a české komoře nadpoloviční většinu, potřebnou pro zvolení svazového předsedy.

V červnu kandidovali na předsedu pouze Hašek s Košťálem a tříkolové volby opět skončily patem.

"Předseda FIFA Blatter nedávno řekl, že chamtivost ohrožuje fotbal," poznamenal dále Hašek. "Já nekličkuju a říkám, že regulérní fotbalový zápas se hraje s jedním a ne se dvěma míči," udělal Hašek narážku na dohodu Mokrého s Košťálem.

Košťál se totiž vzdal kandidatury s tím, že podporuje za předsedu svazu Mokrého, sám kandiduje na místopředsedu za Čechy.

Hašek chtěl do fotbalu přinést jednotu, transparentnost, dát mu řád.

"Chci přinést do fotbalu miliony, nabízím své mezinárodní kontakty. Vůle čtyř tisíc českých klubů by měla být slyšet až ve strahovském sídle fotbalového svazu," řekl Hašek. "Pořád kolem sebe slyším slova frontman a analytik. Já ale nabízím osobní odpovědnost a stoprocentní nasazení."

Mokrý mluvil v zájmu celého českého fotbalu rovněž.

"Dvakrát jsem se snažil, aby byl předseda zvolen, minule jsem se ve prospěch fotbalu kandidatury na předsedu dokonce vzdal. Nejde mi o soupeření a šarvátky, chci, aby náš fotbal táhl za jeden provaz, chci vés jednotné mužstvo" uvedl před volbou Mokrý. "Nedělme tedy náš fotbal na český a moravský, ale na dobrý a špatný," dodal úřadující první místopředseda svaz Mokrý, který pochází z Brna.

Jak se volil předseda
PRVNÍ KOLO

 

Č

M

Ivan Hašek

64

34

Pavel Mokrý

64

38

Požadovaná nadpoloviční většina je 65 hlasů v Čechách a 38 na Moravě.

ROZHODOVACÍ VOLBA

 

Č

Ivan Hašek

56

Pavel Mokrý

72


Svérázným vystoupením zahájil mimořádnou valnou hromadu právník třetiligového střížkovského klubu Ondřej Lněnička. Řečnický pult si spletl s lidovou tribunou v Hyde Parku a nebyl k zastavení.

Delegát Lněnička, který zastupuje klub, jemuž přechodně vysoudil název Bohemians Praha, vyhrožoval fotbalovému svazu soudy, nenechal se odradit ani předsedajícím Petrem Doležalem, který mu poněkolikáté odebíral slovo.

Joseph Mifsud z Malty, jehož na valnou hromadu vyslala Evropská fotbalová unie (UEFA), jen nevěřícně kroutil hlavou, když se Lněnička s Doležalem překřikovali...

Lněnička měl poté mnoho výhrad k jednacímu a volebnímu řádu, hodinu se o nich hlasovalo a delegát ze Střížkova ani v jedné své připomínce neuspěl. Jeho návrhy delegáti valné hromady pokaždé drtivou vetšinou hlasů smetli.

Výkonný výbor ČMFS 2005 - 2009
Předseda Pavel Mokrý
1. místopředseda Vlastimil Košťál za Čechy
2. místopředseda Jiří Kubíček za Moravu
3. místopředseda Jaroslav Vacek za ligu

Člen VV

František Hrdlička

za ligu
Člen VV Jaroslav Starka za ligu
Člen VV Radek Bělák

za ligu

Člen VV Vladimír Blažej za Čechy
Člen VV Milan Haškovec

za Čechy

Člen VV Václav Chvála za Čechy
Člen VV Miroslav Vrzáček za Moravu
Člen VV Rostislav Votík ŘČ
Člen VV Dalibor Kučera ŘM
Autor:

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

SPORT 2019: Liga mistrů, Evropská liga, SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Nejčtenější

Zápas měl všechno kromě gólů, řekl kouč Slavie po remíze s Genkem

Trenér fotbalistů Slavie Jindřich Trpišovský při domácím duelu Evropské ligy...

Vysoké nasazení, dvě střely na tyčích, plno dalších šancí, skvělá divácká kulisa... Trenér...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A...

Příběh fotbalového uprchlíka. Znelíbil se režimu, teď je z vězení venku

Australská ministryně zahraničí Marise Payneová (vlevo) pózuje pro fotografii s...

Těšil se na líbánky se svou manželkou, místo toho strávil téměř tři měsíce v thajské věznici....

Z Kazachstánu do Příbrami. Už byl čas se tady zase ukázat, řekl Vůch

Egon Vůch z Liberce během utkání 27. kola s Brnem.

Na rok a půl se z fotbalové scény vytratil, teď se známý záložník Egon Vůch zase připomněl. "Už byl...

Plzeň chce odčinit debakl se Slavií, Sparta jede v pondělí na Duklu

Tomáš Souček ze Slavie hlavičkuje vedle Aleše Čermáka z Plzně.

Ten zápas poutá největší pozornost z víkendu, pro někoho jde možná o událost celého ligového jara....

Další z rubriky

Infantino bude na post předsedy FIFA kandidovat jako jediný

Gianni Infantino

Jediným kandidátem na předsedu Mezinárodní fotbalové federace je Švýcar Gianni Infantino, který...

Japonsko čeká ve finále mistrovství Asie překvapení turnaje Katar

Katarský útočník Hasan Al Hajdús (vlevo) skóruje proti Spojeným arabským...

Fotbalové mistrovství Asie ve Spojených arabských emirátech vyvrcholí pátečním finálovým zápasem...

Znovuzvolení jako formalita. Čeferin zůstává v čele UEFA

Aleksander Čeferin na kongresu UEFA v Římě.

Pozici prvního muže Evropské fotbalové unie UEFA obhájil Aleksander Čeferin, do funkce byl znovu...

Najdete na iDNES.cz