Fotbal hledá šéfa. Míl, nebo Popovič?

13 2005
Praha - Jaroslav Míl, nebo Štěpán Popovič. Právě jste si možná přečetli jméno nového šéfa českého fotbalu. Jeden z těchto dvou mužů se jím na podzim může stát. Ihned po pátečním krachu valné hromady fotbalového svazu, jež se opět marně snažila vybrat nového vůdce, se začalo hledat řešení, jak ven ze slepé uličky.

Někteří mocní muži českého fotbalu si podle všeho začínají uvědomovat, že na stávajících kandidátech – Ivanu Haškovi a Vlastimilu Košťálovi – se delegáti nemusí ani v budoucnu shodnout.

"Současný stav se zdá neřešitelný," připouští i místopředseda svazu Jaroslav Vacek. "Ale existuje třetí cesta, vedoucí k elegantnímu řešení." Třetí cesta? Je tím myšlen nový kandidát? "To jste řekl vy," vyhne se Vacek přímé odpovědi.

Míl však včera potvrdil, že těsně po valné hromadě se na něj významné osoby obrátily s výzvou, aby se zapojil do příštího boje o fotbalového předsedu. "Pár takových hovorů už jsem měl," oznámil Míl.

Popovič včera nebyl k sehnání. Už dřív naznačil, že by se za určitých okolností kandidatuře nebránil. Je možné, že se k ní odhodlá tehdy, bude-li cítit podporu zaručující reálné šance na zvolení. Takovou podporu se nepodařilo získat ani jednomu z pátečních kandidátů.

Hašek ji neměl u českých delegátů, Košťál u moravských. K vítězství je přitom nutné, aby se pro jednoho adepta vyslovila většina v obou národnostních komorách. Z prakticky stejného důvodu skončila neúspěchem i první valná hromada v dubnu.

V pátek přišel pat podruhé, další selhání by ještě víc prohloubilo krizi. S nynějšími kandidáty ho přitom nelze vyloučit.

Pozornost se proto teď upřela na dvě známé postavy z průmyslových kruhů. Popovič je šéfem úspěšné sklářské firmy Glaverbel Czech a současně stojí v čele fotbalových Teplic, které sklárnám patří.

Traduje se, že devětapadesátiletý muž často říká, že odejde na odpočinek. "Pořídím si stádo ovcí a budu přes něj sledovat, jak to vedete." V případě, že by jej fotbal chtěl za šéfa, by ale Popovič nejspíš plány na důchod zavrhl.

Také za Mílem stojí úspěchy. Šéfoval gigantu ČEZ a podle vlastních slov ho vyvedl z krize. "Zda je i fotbal v krizi? Jemnější slovo mě nenapadá. Pro mě by to byla zajímavá manažerská úloha," říká nynější prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Není dosud určeno, dokdy musí zájemci o fotbalového bossa podat oficiální kandidaturu. Na rozmyšlenou však zřejmě několik týdnů ještě zbývá.

Možná dokonce víc, než se čekalo: podle původního usnesení má být další valná hromada svolána do konce září, její konání však může být posunuto až na druhou polovinu října. To už bude mít reprezentace za sebou kvalifikaci o mistrovství světa 2006.

Míl: Fotbal má podivný image

Za pravděpodobnou považuje Jaroslav Míl kandidaturu na nového šéfa českého fotbalu. "Definitivní rozhodnutí ještě nepadlo, ale ta práce mi přijde jako zajímavá manažerská úloha," říká bývalý šéf energetického giganta ČEZ, nyní prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Kdy s konečnou platností oznámíte, zda budete o nejvyšší fotbalové křeslo usilovat?
Tento týden budu od úterý do čtvrtka s delegací prezidenta Klause na Ukrajině. Předpokládám, že ten další týden – v němž ještě proběhnou nějaká jednání – se definitivně vyslovím.

A vaše současné stanovisko?
Je pravděpodobné, že bych o tuto funkci stál.

Proč? Jakou máte motivaci?
Připadá mi to jako velmi zajímavá manažerská úloha. I proto, v jakém stavu se nyní fotbal nachází.

Je podle vás v krizi?
Nenapadá mě jemnější výraz. Když se na fotbal podíváte, vidíte, že není zrovna v pohodové situaci.

Vás láká ho z ní vyvést?
Když jsem nastupoval do společnosti ČEZ, byla víceméně také v krizi. Za mého vedení se dostala mezi 10 největších firem v Evropě. I Svaz průmyslu je dnes jinde než před rokem, kdy jsem tam začínal. Proč tohle zmiňuji: český fotbal má skvělý nároďák, nyní druhý v žebříčku FIFA. Přesto má v zahraničí podivný image. Cesta, jak jej vylepšit, je především v tom, stabilizovat fotbal směrem dovnitř.

Jinak bude v ohrožení?
Teď se láme chleba. Pokud fotbal image nezmění, mohou se od něj v budoucnu odvracet sponzoři k jiným globálním a úspěšným sportům, třeba k basketbalu.

Vy máte vizi, jak jeho korupční aférou ušpiněný kredit očistit?
Fotbal tady má pověst divného byznysu. Říká se, jak jsou zkorumpovaní funkcionáři, delegáti, rozhodčí. Ze zkušenosti vím, že to je všude jen nějaké menší procento.

Je to možné, nicméně tohle procento vrhá špatné světlo na fotbal jako celek.
Jestli je pravda, že korupcí je fotbal prorostlý už od okresů, nevyřeší to jeden člověk, ať je to kdokoliv. Ale můžete působit na celé prostředí změnou atmosféry. Ta by měla lidi přimět k pochopení, že se vyplatí chovat se podle pravidel.

Cítíte, že máte ve fotbale pro své případné zvolení podporu?
Řekl bych, že ano. Už před první valnou hromadou mě oslovili zástupci sponzorů a lidé z Moravy. Před druhou valnou hromadou to byli i funkcionáři z Čech. A od pátku už také proběhly určité rozhovory.

Čili nebyl byste člověk, který Čechy a Moravu nesmiřitelně rozděluje jako dva současní kandidáti?
Na to je brzy odpovědět. Každopádně není dobře zvolit někoho, kdo skupiny vlivu rozděluje. Já bych je chtěl sjednocovat, najít pro ně společný jmenovatel. Ne však za cenu, že nebudu mít pevný názor.

Jak jste dosud sledoval fotbal?
Odmala. Pamatuji začátky Ivana Haška na Spartě, loučení Tondy Panenky na Bohemce a hodně dalšího. Sám jsem ho aktivně nehrál, když třeba na vysoké škole jsme si pravidelně chodili zakopat. Fotbal mám velmi rád.

Autor:

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

SPORT 2019: Liga mistrů, Evropská liga, SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Nejčtenější

Plzeň chce odčinit debakl se Slavií, Sparta jede v pondělí na Duklu

Tomáš Souček ze Slavie hlavičkuje vedle Aleše Čermáka z Plzně.

Ten zápas poutá největší pozornost z víkendu, pro někoho jde možná o událost celého ligového jara....

Z Kazachstánu do Příbrami. Už byl čas se tady zase ukázat, řekl Vůch

Egon Vůch z Liberce během utkání 27. kola s Brnem.

Na rok a půl se z fotbalové scény vytratil, teď se známý záložník Egon Vůch zase připomněl. "Už byl...

Baník nakročil do elitní šestky, výhry také pro Olomouc a Příbram

Taras Kacharaba z Liberce (vpravo) předstihl v hlavičkovém souboji Milana...

VIDEO Karviná zůstala předposlední, na další barážovou příčku klesli Bohemians 1905 a jsou třetí od...

Zápas měl všechno kromě gólů, řekl kouč Slavie po remíze s Genkem

Trenér fotbalistů Slavie Jindřich Trpišovský při domácím duelu Evropské ligy...

Vysoké nasazení, dvě střely na tyčích, plno dalších šancí, skvělá divácká kulisa... Trenér...

Slavia v Plzni na ostří nože. Ve šlágru už pět let platí: můj dům, můj hrad

Fotbalisté Slavie slaví gól na 1:0 proti Viktorii Plzeň, který si nešťastně...

V posledních devíti případech stoprocentně platná rovnice: když se ve fotbalové lize utkají Slavia...

Další z rubriky

Fotbal má nového člena ve vedení, schválil i další body valné hromady

Místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr  přichází na mimořádnou valnou...

Fotbal si zvolil nového muže do výkonného výboru, schválil si uvolnění členských příspěvků na...

Legenda Brückner: Nikdy jsem nevedl hráče k nefér chování a simulování

LEGENDA. Karel Brückner převzal Evropskou cenu Fair Play s názvem „Spirit of...

Obřadní síň olomoucké radnice zaplnili sportovci a vestoje dlouho, předlouho aplaudovali...

Českým fotbalistům patří v žebříčku FIFA 44. místo, pohoršili si

Český záložník Ladislav Krejčí střídá v utkání se Slovenskem svého spoluhráče...

České fotbalové reprezentaci v úvodním vydání žebříčku FIFA v roce 2019 patří 44. místo a oproti...

Najdete na iDNES.cz