FOTBAL NA PLÁTNĚ. Fanoušci vršovických Bohemians 1905 sledují zápas na plátně. Na Strahov, kde jejich tým hrál, nesměli kvůli disciplinárnímu trestu. | foto: Michal Doležal, ČTK

Zlevněný čaj? Ne, v Ďolíčku hřál fotbal. A rum

• 11
Trávník na stadionu v Ďolíčku pokrývá vrstva sněhu, slunce jen marně bojuje s mraky a teplota ne a ne vylézt nad nulu. O fotbalistu tu nezavadíte. Přesto se tu scházejí fanoušci, aby viděli utkání "svých" Bohemians 1905. Na velké obrazovce.

Fotbalový svaz totiž potrestal příznivce vršovického klubu za výtržnosti v zápase se Spartou tím, že jim zakázal vstup na sobotní utkání s Olomoucí. To se odehrálo na Strahově, protože v Ďolíčku není vyhřívaný trávník.

Na malém náměstíčku za hlavní tribunou proto klub instaloval velkou obrazovku, na níž běžel přímý přenos převzatý z internetových stránek České televize.

Před ní už stojí asi tři stovky fanoušků, které neodradil ani sníh, ani mráz. Někdo se zahřívá svařákem, někdo grogem, někdo placatkou s neznámým obsahem. Čaj, který je tentokrát zlevněn na deset korun, si dává málokdo.

"Pivo a rum," říká u stánku muž ve středním věku, kterému okolo krku visí zelenobílá šála. "No to si dělaj srandu. Takhle bychom to hřiště připravili taky," láteří vzápětí, když se na obrazovce objeví první záběry ze Strahova. Hráči stojí na stejném povrchu, jaký mají k dispozici ve Vršovicích – na sněhu.

"Zajímalo by mě, proč a pro koho se tenhle zápas hraje," ptá se starší pán v modrém baretu.

Je rozehráno. Všichni už sledují bílou plochu, na níž je oranžový míč vidět jen chvílemi. "Strahov má vyhřívání, Strahov má vyhřívání..." skanduje posměšně "kotel", který se tentokrát usadil na schodech před tribunou.

Když v 9. minutě skóruje Kaufman, roztočí se ve vzduchu několik desítek šál a nad Vršovicemi se rozezní hlasitý zpěv.

Toho fanoušci zanechávají jen v krátkých přestávkách. Když ve 39. minutě zvýší Štohanzl na 2:0, všichni slaví – vítězství je blízko.

Možná proto během přestávky ubývá diváků, za 45 minut promrzli až dost. "Já jsem si přišel zafandit. Aspoň trochu si tu vynahradím, že nemůžu být přímo na zápase," říká mladík v zelenočerném kulichu.

Těsně před koncem ozáří zpívající dav dva bengálské ohně. Hned poté se z televize ozve závěrečný hvizd a zpěv je vystřídán vítězným řevem.

Vždyť to je první jarní výhra Bohemians. První výhra v mistrovském zápase po čtvrt roce.

1. AC Sparta PrahaSparta 31 25 4 2 74:28 79
2. SK Slavia PrahaSlavia 31 23 6 2 67:23 75
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 31 20 5 6 70:33 65
4. FC Baník OstravaOstrava 31 13 6 12 48:44 45
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 31 12 8 11 50:49 44
6. 1. FC SlováckoSlovácko 31 11 8 12 41:44 41