Pátek 5. března 2021, svátek má Kazimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. března 2021 Kazimír

Vozábal lituje, že kádr fotbalistů Českých Budějovic nevyčistil dříve

  9:41
Martin Vozábal je krátce sportovním manažerem SK České Budějovice. Na jaře vedl první tým v lize jako trenér, byť oficiálně byl prvním koučem Pavol Švantner. Martin Vozábal nemá na tento post odpovídající kvalifikaci. Má však přehled o dění v klubu i o hráčích.

Fernando Hudson (vlevo) a Jakub Řezníček naslouchají pokynům Martina Vozábala. | foto: Martin BurešMAFRA

"Nějaké zápasy jsme odflákli. A to je přesně to, co nás doběhlo," řekl k sestupu do Fotbalové národní ligy, kde bude v příští sezoně českobudějovický klub bojovat o návrat do nejvyšší soutěže. Nebude to jednoduchá cesta. Proti týmu, který sestoupí, se každý snaží.

Jak hodnotíte jaro týmu v lize?
Samozřejmě, že sestup prvního mužstva z ligy je pro nás všechny velký neúspěch. Pro celý region. Liga tu nebude a to není ideální stav. Všechno špatné by mělo být i k něčemu dobré. Pokud to má posloužit k ozdravení v klubu, nastavení nových norem a zařazení odchovanců do mužstva, bylo by to lepší v lize. Ale budeme tak pracovat v nižší soutěži. Je to reálný stav.

Na tom už nic nezměníte. Cítíte svůj podíl viny?
Trochu si dávám za vinu, že jsem nesáhl do kádru dřív. Co se týče některých odchodů, měli jsme to udělat i za cenu rizika, že by tu bylo co do počtu po přestupním termínu méně hráčů a další by přijít nemohli. Měli jsme být vůči některým hráčům radikálnější. Nakonec to byly vynucené odchody, protože už to dál nešlo.

Dalo se zabránit sestupu?
Každopádně. Takové ty počty, že támhle jsme měli udělat bod a tuhle porazit Brno nebo neprohrát s Příbramí, tak počítá každý tým. Kde by se, co by se. Ale to ne. Bodů máme skoro nejmíň, tak sestupujeme. Každý si tu musí sáhnout do svědomí, co pro to mohl udělat a zda udělal všechno. Sportovně jsme měli jednu z horších výkonností, tabulka je jasná.

Co chybělo, aby to bylo lepší?
Měli jsme více bodovat venku. Nějaké zápasy jsme odflákli. A to je přesně to, co nás doběhlo. Ve finále nás vytrestalo to, že jsme nebyli schopní vyhrát venku. I když například v Ostravě jsme byli jednoznačně lepší a měli jsme tam zvítězit. Nebyli jsme schopni tam dát gól. Více mě však mrzí zápasy venku, kde jsme se po hřišti potulovali a naše vystoupení, to byla ostuda.

Které zápasy si vybavíte?
V Teplicích, na Dukle, na Slavii. Na některý jsem možná i momentálně zapomněl. Za tyhle tři zápasy jsem však hráčům sáhl na peníze. Zaplatili pokutu, protože platilo, že všeho je do času. Nasčítalo se jim to za ty tři zápasy.

Byla ta pokuta velká?
Nemyslím si, že byla velká. Hráči se tu měli dobře, takže to asi ani neoplakali. Nejsme platově Sparta, Plzeň nebo Slavia. Na úroveň týmu se však hráči špatně neměli.

Takže se měli dobře jako ti, kteří jsou na desátém místě a ligu i pro příští ročník udrželi?
To každopádně.

Martin Vozábal

Martin Vozábal

Fanoušci zaregistrovali předčasné odchody Řezníčka či Javorka. Jsou to ti, kteří měli největší odpovědnost za špatné výsledky?
Ne, ne, ne. Nechceme definovat, že oni jsou ti, co mohou za sestup. V žádném případě. To, že mají svůj díl viny, jako ho mám já nebo hráči, kteří tu jsou, to je jednoznačné.

Proč tedy odcházeli?
Spíš z důvodů, že jejich vliv a jejich působení v kabině nebylo akceptovatelné. Každý hráč, který z kádru na jaře odešel, odcházel z jiného důvodu. Počínaje Černým, který se nedostal do formy. Pokračovalo to Řezníčkem, pak odešel Malakjan a čtvrtý byl Javorek.

Odešel i Mkojan.
Tomu klub ukončil smlouvu, protože se chtěl dávat zdravotně do pořádku. Byl na hraně a rozhodl se pro operace kolen. Přemlouvali jsme ho, protože si myslíme, že to mohl zvládnout. Ale nechtěl, takže mu klub ukončil smlouvu. Léčit se šel na vlastní náklady. Spokojení jsme s tím nebyli, ale nemuseli jsme ho alespoň platit do konce smlouvy v létě.

Malakjan odešel dřív než Javorek? Co provedl?
Měl nějaké připomínky, co se týče přípravy a vedení mužstva. Dostali jsme se spolu do konfliktu a byl okamžitě přeřazený na farmu. Výlevů bylo od různých hráčů v té době hned několik a muselo se to řešit. I Javorek musel opustit kabinu z hodiny na hodinu.

Také měl špatný vliv v kabině?
Ne. Měl osobní problémy, které se přenášely do kabiny, a to působilo negativně. Bylo to dlouhodobějšího rázu a bylo to neřešitelné.

Malakjan hrál málo a dalo se čekat, že nebude zářit štěstím.
Nestavěli jsme ho, protože záložníků jsme tu měli hodně. Pro Plzeň, odkud u nás hostoval, bude asi přínosem, protože je to fotbalista. My jsme v té době potřebovali rváče, kteří půjdou důsledně za úspěchem. Věděli jsme, že tak dobré hráče nemáme. Potřebovali jsme běžce, sprintéry na posty levého nebo pravého záložníka, kde Malakjan hraje.

Takže nastupovali jiní.
Od začátku těžce nesl, že nehraje. Dalo se to pochopit, a proto jsem to svým způsobem přehlížel. Pak to ale dospělo do situace, kdy zvlášť po odchodu krajana Mkojana s nikým v kabině nekomunikoval. Došlo to tak daleko, že odmítl jít hrát za farmu. Doslova řekl, že tam hrát nejde. Bez dalších diskusí jsem mu oznámil, že je přeřazený do rezervy. V áčku skončil, odevzdal věci. Plzni jsem oznámil, že je nám to líto, ale tak to bylo. Oni to respektovali.

Odejdou nyní i další hráči, se kterými nejste spokojení?
Každopádně si myslím, že tým byl špatně složený charakterově. Podíl viny z toho beru i na sebe. Hráči měli jako tým rádi požitky, ale povinnosti si neuvědomovali. Na to jsem je upozorňoval a důsledky pro ně budou jasné a nepříjemné.

Na co jste je upozorňoval?
Na to, jaké mají podepsané smlouvy, které měli podepsané všichni. Někteří to nebrali vážně.

Táborský hostoval. Chcete ho?
Nechceme. Smlouva mu končí v Mladé Boleslavi, ale nabídku na novou od nás nedostane.

Odejde i Hora, který tady hostoval z Plzně.
Je to prvoligový hráč a těžko se s ním můžeme domlouvat. To respektujeme. Pro nás je stěžejní, že končí smlouvy Lengyelovi a Sandrovi. Ty chceme udržet. S oběma jsme už jednali.

Dvojice budějovických trenéru Martin Vozábal (vlevo) a Pavol Švantner sledují

Dvojice budějovických trenéru Martin Vozábal (vlevo) a Pavol Švantner sledují své svěřence.

Smlouva končí také Benátovi.
Co se týče Benáta, bude záležet na novém trenérovi.

Takže bude nový trenér?
Jednoznačně. Hledáme nového trenéra a jednáme. Chceme trenéra mimo region. Nesvázaný, neovlivněný prostředím. Nezaujatý, který na fotbal tady bude mít jiný pohled. Tím, že přijde zvenčí, by měl být přínosem.

Vy jako trenéři s kolegou Švantnerem končíte?
Pavol Švantner by měl pokračovat v roli trenéra brankářů. Samozřejmě, že na to bude mít vliv nový trenér, ale změnu nepředpokládám. S trenéry, se kterými jsem jednal, jsem neměl ohledně Pavola Švantnera problém. Vše ostatní kolem postů trenérů se bude odvíjet od hlavního kouče. Vybere si ještě jednoho asistenta a pak už budeme tu mozaiku skládat dál.

Takže jste oslovil více trenérů.
Jednal jsem s nimi už minulý týden. Každý z nich má nějaký čas na rozmyšlenou. Jiný problém nevidím. Ať už v kádru, nebo v podmínkách. Tam se domluvíme.

Proti Jihlavě na střídačce byli samí mladíci z klubu. To je cesta, která teď bude platit?
Nechci říkat, že tady je nová cesta. Ale mládež u nás je dobrá, hráči tu rostou. Netvrdím, že všichni v poslední době zařazení budou mít na druhou ligu. V každém případě musíme mužstvo očistit. Musí přijít jeden, dva, možná tři hráči. Ale stěžejní musí být mládež. Aby to byli místní a aby tady hráli. Na druhou stranu, aby si mysleli, že když jsou ten a ten ročník, a proto musí jít do áčka, tak to není.

Ukázalo se jich v poslední době dost, kteří by mohli hrát.
Jako velký talent se ukázal Linhart. Je tu Wermke a uvidíme, jak na tom bude Kadula. Je po dlouhodobém zranění. Máme Fundu, mladé bratry Heldovy. Proti Jihlavě byli na lavičce Radouch, Dvořák nebo Čadek. Máme dost mladých hráčů a další ročníky u nás budou naskakovat. Zároveň hledáme trenéra, který bude tuhle strategii respektovat. Na druhé straně nemůže být tým jen z odchovanců.

Jistě se budete s mužstvem chtít co nejdříve vrátit do první ligy.
Bude to cíl. Ale lidi tady budou chodit na fotbal, když budeme hrát dobře. Hráči to pocítí, to už jsem jim řekl. Skončila doba, že za to, že dejchali, tady brali peníze. Budou mít nastavené smlouvy, kde dostanou nejvíce peněz za to, že postoupí. V případě, že nepostoupí, o hladu nebudou. Ale prémie budou dané za úspěchy. Nejpodstatnější část bude vyplacena za postup.

Co když za rok nepostoupíte?
Když ze sportovního hlediska nepostoupíme, svět se určitě nezboří. Nebude nás to stát v té chvíli tolik peněz.

Statistiky

Opava

Aktuálně nejdéle bez vítězství

Karviná

Aktuálně nejdelší série porážek

Zlín

Nejvíc vlastních gólů

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 21 17 4 0 61:14 55
2.AC Sparta Praha 20 14 2 4 43:24 44
3.1. FC Slovácko 21 12 4 5 41:21 40
4.FK Jablonec 21 12 3 6 36:25 39
5.FC Slovan Liberec 21 10 6 5 32:19 36
6.FC Viktoria Plzeň 21 10 4 7 38:26 34
7.FK Pardubice 21 9 4 8 21:28 31
8.SK Sigma Olomouc 21 7 9 5 29:24 30
9.FC Baník Ostrava 21 8 6 7 26:21 30
10.SK Dynamo Č. Budějovice 21 7 9 5 25:25 30
  • Nejčtenější

Leicester - Slavia 0:2, senzace v Evropě, osmifinále trefili Provod se Simou

Slávističtí fotbalisté způsobili pohárovou senzaci. Český šampion vyhrál v Leicesteru 2:0 a slaví postup do osmifinále...

Příjemný los pro Slavii, v osmifinále se utká s Glasgow Rangers

Slávističtí fotbalisté se v osmifinále Evropské ligy utkají s Glasgow Rangers. Radost má jistě trenér Jindřich...

Trpišovský o postupu: Sportovní zázrak, jako když Ledecká vyhraje olympiádu

Před oficiální částí tiskové konference si povídal s mluvčím Michalem Býčkem a prohodil: „Lidi vlastně nevědí, jak...

Slovácko - Slavia 2:3, lídr dvakrát prohrával, zazářil dvoubrankový Stanciu

Měli namále, jejich dlouhá série bez porážky se otřásla. Fotbalisté Slavie nicméně nejenže alespoň srovnali, ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia si polepšila o další desítky milionů korun. Kolik v pohárech už vydělala

Jeden milion a sto tisíc eur, při současném kurzu necelých 29 milionů korun, mělo cenu čtvrteční vítězství...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Fotbalisty Brna skosil nejdříve covid, pak na trávníku Plzeň

Minulý týden ještě novinářům odpovídal, že koronavirus je sice hrozba, ale že pozitivní případ brankáře Jiřího Flodera...

Poháry se Olomouci vzdálily. Každý si musí sáhnout do svědomí, říká Hubník

Měl to být zápas, který olomoucké fotbalisty přiblíží pohárovým příčkám. Jenže dobývání precizního zlínského valu vůbec...

Smetana začal probouzet Baník. Za ligového trenéra se nepovažuji, říká

Trenér Ondřej Smetana vedl fotbalisty Baníku Ostrava už na podzim, když zaskakoval za Luboše Kozla a Ivana Kopeckého,...

Ve druhé půlce jsme se nechali zatlačit. Nevím proč, kroutil hlavou Kadlec

Více než hodinu drželi bezradnou Slavii pod krkem. V závěrečné čtvrtině zápasu ale přišli fotbalisté Slovácka nejen o...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Kanada řeší záhadu s máslem, které v teple neměkne

Kanadští spotřebitelé začali veřejně řešit záhadu, která se týká kvality másla v obchodech. Mnozí si totiž všimli, že v...