Vozábal lituje, že kádr fotbalistů Českých Budějovic nevyčistil dříve

Fernando Hudson (vlevo) a Jakub Řezníček naslouchají pokynům Martina Vozábala. | foto: Martin BurešMAFRA

28 2013
Martin Vozábal je krátce sportovním manažerem SK České Budějovice. Na jaře vedl první tým v lize jako trenér, byť oficiálně byl prvním koučem Pavol Švantner. Martin Vozábal nemá na tento post odpovídající kvalifikaci. Má však přehled o dění v klubu i o hráčích.

"Nějaké zápasy jsme odflákli. A to je přesně to, co nás doběhlo," řekl k sestupu do Fotbalové národní ligy, kde bude v příští sezoně českobudějovický klub bojovat o návrat do nejvyšší soutěže. Nebude to jednoduchá cesta. Proti týmu, který sestoupí, se každý snaží.

Jak hodnotíte jaro týmu v lize?
Samozřejmě, že sestup prvního mužstva z ligy je pro nás všechny velký neúspěch. Pro celý region. Liga tu nebude a to není ideální stav. Všechno špatné by mělo být i k něčemu dobré. Pokud to má posloužit k ozdravení v klubu, nastavení nových norem a zařazení odchovanců do mužstva, bylo by to lepší v lize. Ale budeme tak pracovat v nižší soutěži. Je to reálný stav.

Na tom už nic nezměníte. Cítíte svůj podíl viny?
Trochu si dávám za vinu, že jsem nesáhl do kádru dřív. Co se týče některých odchodů, měli jsme to udělat i za cenu rizika, že by tu bylo co do počtu po přestupním termínu méně hráčů a další by přijít nemohli. Měli jsme být vůči některým hráčům radikálnější. Nakonec to byly vynucené odchody, protože už to dál nešlo.

Dalo se zabránit sestupu?
Každopádně. Takové ty počty, že támhle jsme měli udělat bod a tuhle porazit Brno nebo neprohrát s Příbramí, tak počítá každý tým. Kde by se, co by se. Ale to ne. Bodů máme skoro nejmíň, tak sestupujeme. Každý si tu musí sáhnout do svědomí, co pro to mohl udělat a zda udělal všechno. Sportovně jsme měli jednu z horších výkonností, tabulka je jasná.

Co chybělo, aby to bylo lepší?
Měli jsme více bodovat venku. Nějaké zápasy jsme odflákli. A to je přesně to, co nás doběhlo. Ve finále nás vytrestalo to, že jsme nebyli schopní vyhrát venku. I když například v Ostravě jsme byli jednoznačně lepší a měli jsme tam zvítězit. Nebyli jsme schopni tam dát gól. Více mě však mrzí zápasy venku, kde jsme se po hřišti potulovali a naše vystoupení, to byla ostuda.

Které zápasy si vybavíte?
V Teplicích, na Dukle, na Slavii. Na některý jsem možná i momentálně zapomněl. Za tyhle tři zápasy jsem však hráčům sáhl na peníze. Zaplatili pokutu, protože platilo, že všeho je do času. Nasčítalo se jim to za ty tři zápasy.

Byla ta pokuta velká?
Nemyslím si, že byla velká. Hráči se tu měli dobře, takže to asi ani neoplakali. Nejsme platově Sparta, Plzeň nebo Slavia. Na úroveň týmu se však hráči špatně neměli.

Takže se měli dobře jako ti, kteří jsou na desátém místě a ligu i pro příští ročník udrželi?
To každopádně.

Martin Vozábal

Martin Vozábal

Fanoušci zaregistrovali předčasné odchody Řezníčka či Javorka. Jsou to ti, kteří měli největší odpovědnost za špatné výsledky?
Ne, ne, ne. Nechceme definovat, že oni jsou ti, co mohou za sestup. V žádném případě. To, že mají svůj díl viny, jako ho mám já nebo hráči, kteří tu jsou, to je jednoznačné.

Proč tedy odcházeli?
Spíš z důvodů, že jejich vliv a jejich působení v kabině nebylo akceptovatelné. Každý hráč, který z kádru na jaře odešel, odcházel z jiného důvodu. Počínaje Černým, který se nedostal do formy. Pokračovalo to Řezníčkem, pak odešel Malakjan a čtvrtý byl Javorek.

Odešel i Mkojan.
Tomu klub ukončil smlouvu, protože se chtěl dávat zdravotně do pořádku. Byl na hraně a rozhodl se pro operace kolen. Přemlouvali jsme ho, protože si myslíme, že to mohl zvládnout. Ale nechtěl, takže mu klub ukončil smlouvu. Léčit se šel na vlastní náklady. Spokojení jsme s tím nebyli, ale nemuseli jsme ho alespoň platit do konce smlouvy v létě.

Malakjan odešel dřív než Javorek? Co provedl?
Měl nějaké připomínky, co se týče přípravy a vedení mužstva. Dostali jsme se spolu do konfliktu a byl okamžitě přeřazený na farmu. Výlevů bylo od různých hráčů v té době hned několik a muselo se to řešit. I Javorek musel opustit kabinu z hodiny na hodinu.

Také měl špatný vliv v kabině?
Ne. Měl osobní problémy, které se přenášely do kabiny, a to působilo negativně. Bylo to dlouhodobějšího rázu a bylo to neřešitelné.

Malakjan hrál málo a dalo se čekat, že nebude zářit štěstím.
Nestavěli jsme ho, protože záložníků jsme tu měli hodně. Pro Plzeň, odkud u nás hostoval, bude asi přínosem, protože je to fotbalista. My jsme v té době potřebovali rváče, kteří půjdou důsledně za úspěchem. Věděli jsme, že tak dobré hráče nemáme. Potřebovali jsme běžce, sprintéry na posty levého nebo pravého záložníka, kde Malakjan hraje.

Takže nastupovali jiní.
Od začátku těžce nesl, že nehraje. Dalo se to pochopit, a proto jsem to svým způsobem přehlížel. Pak to ale dospělo do situace, kdy zvlášť po odchodu krajana Mkojana s nikým v kabině nekomunikoval. Došlo to tak daleko, že odmítl jít hrát za farmu. Doslova řekl, že tam hrát nejde. Bez dalších diskusí jsem mu oznámil, že je přeřazený do rezervy. V áčku skončil, odevzdal věci. Plzni jsem oznámil, že je nám to líto, ale tak to bylo. Oni to respektovali.

Odejdou nyní i další hráči, se kterými nejste spokojení?
Každopádně si myslím, že tým byl špatně složený charakterově. Podíl viny z toho beru i na sebe. Hráči měli jako tým rádi požitky, ale povinnosti si neuvědomovali. Na to jsem je upozorňoval a důsledky pro ně budou jasné a nepříjemné.

Na co jste je upozorňoval?
Na to, jaké mají podepsané smlouvy, které měli podepsané všichni. Někteří to nebrali vážně.

Táborský hostoval. Chcete ho?
Nechceme. Smlouva mu končí v Mladé Boleslavi, ale nabídku na novou od nás nedostane.

Odejde i Hora, který tady hostoval z Plzně.
Je to prvoligový hráč a těžko se s ním můžeme domlouvat. To respektujeme. Pro nás je stěžejní, že končí smlouvy Lengyelovi a Sandrovi. Ty chceme udržet. S oběma jsme už jednali.

Dvojice budějovických trenéru Martin Vozábal (vlevo) a Pavol Švantner sledují

Dvojice budějovických trenéru Martin Vozábal (vlevo) a Pavol Švantner sledují své svěřence.

Smlouva končí také Benátovi.
Co se týče Benáta, bude záležet na novém trenérovi.

Takže bude nový trenér?
Jednoznačně. Hledáme nového trenéra a jednáme. Chceme trenéra mimo region. Nesvázaný, neovlivněný prostředím. Nezaujatý, který na fotbal tady bude mít jiný pohled. Tím, že přijde zvenčí, by měl být přínosem.

Vy jako trenéři s kolegou Švantnerem končíte?
Pavol Švantner by měl pokračovat v roli trenéra brankářů. Samozřejmě, že na to bude mít vliv nový trenér, ale změnu nepředpokládám. S trenéry, se kterými jsem jednal, jsem neměl ohledně Pavola Švantnera problém. Vše ostatní kolem postů trenérů se bude odvíjet od hlavního kouče. Vybere si ještě jednoho asistenta a pak už budeme tu mozaiku skládat dál.

Takže jste oslovil více trenérů.
Jednal jsem s nimi už minulý týden. Každý z nich má nějaký čas na rozmyšlenou. Jiný problém nevidím. Ať už v kádru, nebo v podmínkách. Tam se domluvíme.

Proti Jihlavě na střídačce byli samí mladíci z klubu. To je cesta, která teď bude platit?
Nechci říkat, že tady je nová cesta. Ale mládež u nás je dobrá, hráči tu rostou. Netvrdím, že všichni v poslední době zařazení budou mít na druhou ligu. V každém případě musíme mužstvo očistit. Musí přijít jeden, dva, možná tři hráči. Ale stěžejní musí být mládež. Aby to byli místní a aby tady hráli. Na druhou stranu, aby si mysleli, že když jsou ten a ten ročník, a proto musí jít do áčka, tak to není.

Ukázalo se jich v poslední době dost, kteří by mohli hrát.
Jako velký talent se ukázal Linhart. Je tu Wermke a uvidíme, jak na tom bude Kadula. Je po dlouhodobém zranění. Máme Fundu, mladé bratry Heldovy. Proti Jihlavě byli na lavičce Radouch, Dvořák nebo Čadek. Máme dost mladých hráčů a další ročníky u nás budou naskakovat. Zároveň hledáme trenéra, který bude tuhle strategii respektovat. Na druhé straně nemůže být tým jen z odchovanců.

Jistě se budete s mužstvem chtít co nejdříve vrátit do první ligy.
Bude to cíl. Ale lidi tady budou chodit na fotbal, když budeme hrát dobře. Hráči to pocítí, to už jsem jim řekl. Skončila doba, že za to, že dejchali, tady brali peníze. Budou mít nastavené smlouvy, kde dostanou nejvíce peněz za to, že postoupí. V případě, že nepostoupí, o hladu nebudou. Ale prémie budou dané za úspěchy. Nejpodstatnější část bude vyplacena za postup.

Co když za rok nepostoupíte?
Když ze sportovního hlediska nepostoupíme, svět se určitě nezboří. Nebude nás to stát v té chvíli tolik peněz.

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

SPORT 2019: Liga mistrů, Evropská liga, SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Tabulka ligy

Známky

2,16

Michal Trávník

Jablonec

2,17

Miroslav Stoch

Slavia

2,21

Tomáš Hübschman

Jablonec

Góly

20

Nikolaj Komličenko

Mladá Boleslav

11

Jean-David Beauguel

Plzeň

11

Miroslav Stoch

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 21 17 1 3 50:18 52
2. FC Viktoria Plzeň 21 15 4 2 32:16 49
3. AC Sparta Praha 21 11 5 5 34:18 38
4. FC Baník Ostrava 21 11 5 5 28:17 38
5. FK Jablonec 22 11 4 7 42:22 37
6. FC Slovan Liberec 22 8 7 7 24:19 31
7. Fastav Zlín 22 9 3 10 27:28 30
8. FK Mladá Boleslav 22 8 5 9 40:37 29
9. 1. FC Slovácko 21 9 0 12 24:31 27
10. FK Teplice 22 7 5 10 22:30 26
11. Slezský FC Opava 21 7 4 10 29:33 25
12. SK Sigma Olomouc 22 7 4 11 21:34 25
13. 1. FK Příbram 22 6 5 11 27:51 23
14. Bohemians Praha 1905 22 5 7 10 20:29 22
15. MFK Karviná 22 4 5 13 26:41 17
16. Dukla Praha 22 4 4 14 18:40 16

Nejčtenější

Liberec - Dukla 2:0, vítězové jsou v elitní šestce, u obou gólů Kozák

Libor Kozák z Liberce slaví gól proti Dukle.

Liberečtí fotbalisté se probili mezi elitní šestku, která po základní části bude hrát o titul a o...

Trpišovský chválil vlastní tým i Genk. Teď chci Krasnodar, vtipkoval

V DOBRÉM ROZMARU. Slávistický kouč Jindřich Trpišovský se před výkopem...

Genk (Od našeho zpravodaje) Hráči už kráčeli ke kabinám, ale on se ještě několikrát otočil a užíval si pohled na skandující...

Slávistická poprvé: Masopust chce být fotbalovější, Král spoluvládl středu

Slávistický záložník Alex Král se pokusil odcentrovat, bránil mu v tom soupeř...

Genk (Od našeho zpravodaje) Jedno jméno se v sestavě čekalo, druhé naopak překvapilo. Alex Král i Lukáš Masopust, zimní posily...

Dočkal se stal zase sparťanem, dostal dlouhodobou smlouvu

Bořek Dočkal je zase sparťanem, s klubem podepsal kontrakt do léta 2022 a poté...

Fotbalista Bořek Dočkal je už zase sparťanem. Po dvou letech. Reprezentační záložník podepsal v...

Jablonec padl a zůstal za Spartou, Bohemians slaví po deseti kolech

Zlínský útočník Tomáš Poznar (vzadu) a Vladislav Levin z Bohemians

Výsledková krize skončila, fotbalisté Bohemians 1905 po deseti utkáních znovu poznali pocit...

Další z rubriky

Liberec - Dukla 2:0, vítězové jsou v elitní šestce, u obou gólů Kozák

Libor Kozák z Liberce slaví gól proti Dukle.

Liberečtí fotbalisté se probili mezi elitní šestku, která po základní části bude hrát o titul a o...

Teplický kouč Hejkal před Karvinou: Výrazně jsem zvýšil hlas

Trenér Teplic Stanislav Hejkal během zápasu proti Spartě.

Probrat se z fotbalové kocoviny a vrátit se ke svěžím výkonům z podzimu, navrch i do elitní ligové...

Jablonec padl a zůstal za Spartou, Bohemians slaví po deseti kolech

Zlínský útočník Tomáš Poznar (vzadu) a Vladislav Levin z Bohemians

Výsledková krize skončila, fotbalisté Bohemians 1905 po deseti utkáních znovu poznali pocit...

Najdete na iDNES.cz