Trenérské zemětřesení na severu

30 2007
Teplice, Most - Skončila fotbalová liga. A s ní trenéři Teplic a Mostu! Velké zemětřesení na ligových lavičkách drtivě zasáhlo i sever Čech. Teplický klub se rozešel s Jiřím Bartlem, který žlutomodré provedl jarem místo těžce nemocného kamaráda Vlastislava Marečka. Zdeněk Ščasný se zase včera dohodl s vedením Mostu, že smlouvu předčasně vypoví.

Teplice chtějí Radu

Večer po pondělní porážce s Ostravou 1:2 si teplický trenér Bartl vyslechl ortel od šéfa Hrdličky. "Oznámil jsem mu rozhodnutí představenstva, že dojde ke změně. Přijal to jako profík," přiblížil František Hrdlička, ředitel klubu.

Spolu s Bartlem se loučí i jeho asistent Horňák, trenér brankářů Počta a celý realizační tým, tedy maséři a kustod. "Záleží na novém trenérovi, zda s někým bude spolupracovat, nebo jestli realizační tým úplně změní," zdůraznil Hrdlička.

Na podzim získal tandem Mareček - Bartl 47 procent z možných bodů, na jaře duo Bartl - Horňák vydolovalo jen o procento méně.

"Bylo mi vysvětleno, že fotbal v Teplicích potřebuje změnu, aby šel dál," uslyšel Bartl. Půjde do Mostu? "Žádné kontakty nemám, nicméně se žádným nabídkám nebráním."

Mužstvo se o trenérské rošádě dozvědělo v pondělí na večírku, kterým zakončilo neúspěšnou sezonu. "Když měli hráči závěrečnou, řekli jsme jim to. A popřáli jsme jim hezkou dovolenou, aby si odpočinuli a nabrali síly. V příští sezoně bude jasný cíl - poháry," zvolal Hrdlička, z osmého místa zklamaný.

Bartlovým nástupcem se má stát Petr Rada, který už na Stínadlech působil v ročníku 2000/01 - vedení ho během něj odvolalo.

"Rada vyšel z těch nominací vítězně. Představenstvo ho vybralo z několika kandidátů i proto, že zdejší prostředí zná," přikývl Hrdlička na jméno skloňované po několik dnů. "Ale ještě není nic potvrzeno ani podepsáno."

Radu teď zaměstnávají povinnosti asistenta u české reprezentace. Do konce týdne se s vedením Teplic sejde.

"Když se domluvíme, můžeme se bavit o hráčském kádru a realizačním týmu. Ale nejsem ten, kdo by dělal revoluci," vzkázal Rada, naposledy kouč Jablonce.

O teplické hráče je na trhu velký zájem, nejvíc o snajpra Džeka. Polská Wisla Krakow se uchází o Jirsáka a Kaufmana, které čeká evropský šampionát "21". Proslýchá se, že od mládeže povýší na sportovního manažera klubu Jan Skýpala.

Most si pojistil Pikla

Rok a půl trvala mise kouče Ščasného v Mostě. Včera její čas vypršel. "Po vzájemné dohodě jsme si řekli, že bude lepší se rozejít jako přátelé," sdělil Petr Kabíček, předseda představenstva FK SIAD Most.

Ščasný už po pondělním debaklu na Spartě 0:5 naznačil, že kontrakt, který měl vypršet až za rok, nedodrží.

"Řekl jsem hráčům po zápase, že můj odchod je více než pravděpodobný. Rozlučka mi moc nevyšla," prohlásil zklamaný kouč.

Kabíček jednal se Ščasným už po posledním domácím utkání s Boleslaví. "Já naznačil budoucnost, on řekl svá přání a požadavky. Pak byla spontánní schůzka po Spartě, kde jsme se dohodli, že každý půjde jinou cestou," líčí Kabíček.  "Jsou tam detaily, kdy máte každý jiný názor, ale nic dramatického."

Ščasný, jehož jméno padá v souvislosti s Libercem, vysvětlil: "Mám trošku vyšší ambice, chtěl bych působit v klubu, který se bude pohybovat ve vyšších patrech tabulky. Ale s nikým nic rozjednané nemám."

Most si po loňském 10. místě o dvě příčky pohoršil. "Buďme skromní. Druhý rok jsme se komfortně zachránili. Chtěl jsem výš, ale některé kluby dopadly hůř. Jsem rád, jak ta sezona dopadla," pronesl Kabíček. "Kdyby místo 16 remíz bylo osm výher a osm proher, tak bychom skončili o něco lépe," dodal.

Optimista Kabíček se už teď těší na novou sezonu.  "Začíná nová éra mosteckého fotbalu po Zdeňku Ščasném. Bylo to stejně úspěšné období jako za Přemysla Bičovského, který postoupil s Mostem do ligy," přemítá Kabíček. "S Přemkem jsme v kontaktu, vážím si ho velmi, ale jeho návrat se nechystá."

Expříbramský kouč Kotrba, Bartl z Teplic, Pulpit ze Sokolova nebo ústecký Habanec? "Nový trenér? Ještě vůbec nevím, žádné rozhovory jsem s nikým nevedl," pravil včera Kabíček. "Do deseti dnů ho budu jmenovat," žádá o trpělivost.

A změny v kádru? Končí brankář Vaniak. "S každým hráčem budu osobně jednat a zeptám se ho: Chcete u nás hrát fotbal?" vykreslil Kabíček.

Přiznal už, že zůstane zkušený vůdce Aleš Pikl. "Uplatnili jsme na něho opci."

Bartl: Vybrousili jsme diamant Džeka

Domluvili jsme se po pondělním zápase s Ostravou, že končím. Bylo mi vysvětleno, že fotbal v Teplicích potřebuje změnu, aby šel dál. Ne že bych byl já na vině, že jsem špatný trenér.

Komunikoval jsem s posilami, zajišťoval soustředění, dělal program na léto, ale člověk nemůže předem odhadnout, co se může stát.

Osmé místo je neúspěch. Před jarní sezonou jsem měl rozhovor s panem Popovičem (předseda představenstva), který za námi přiletěl na Kypr. A řekli jsme si tři cíle. Uhrát páté místo, které by mohlo zaručovat Pohár Intertoto, se nám nepodařilo. Další dva cíle jsme splnili.

Chtěli jsme vybrousit drahokam v podobě Džeka, aby byl vidět. Na podzim dal v 17 kolech 6 gólů, na jaře ve 13 zápasech 7 gólů. Byl naší největší hvězdou.

Třetí metou bylo, abychom měli na konci sezony v reprezentaci co nejvíce hráčů. Na evropský šampionát "21" pojedou Kaufman, Jirsák a Klein, v širší nominaci na mistrovství světa "20" je kromě Fenina i Pimpara.

Po podzimu byla ztráta na špičku větší, tak jsme se s vedením rozhodli, že budou mladší hráči sbírat zkušenosti. Snažili se ukázat, jestli jsou schopní teplický dres nosit.

Konečné umístění i výsledky zápasů s Olomoucí a Ostravou ovlivnila zranění dvou brankářů Slavíka a Belice. Oni by některé góly nedostali a oba soupeře bychom porazili. Ale pro mladého Dvořáka to bylo těžké, sám byl z těch gólů špatný.

I na jaře jsme hráli útočně, gólů jsme ale stříleli míň. I proto, že vytíženost mladíků byla obrovská. Džeko odehrál všech 30 utkání, Fenin nastoupil v tolika zápasech, co dosud ne, Dort je přece jen záložník.

Někdy jsme nehráli v ideálním rozestavení vinou zranění. Bylo jich jedenáct, to je neobvyklé.

bek

Ščasný: Mám trošku vyšší ambice

Rozhodnutí skončit ve mně zrálo delší dobu. Mám trošku vyšší ambice, chtěl bych působit v klubu, který se bude pohybovat ve vyšších patrech tabulky. A neshodli jsme se ve filozofii.

Přišel jsem do Mostu, který byl beznadějně poslední, s cílem zachránit ligu a stabilizovat kádr. Podařilo se. Druhou sezonu jsem chtěl skončit výš. Jsou objektivní důvody, proč to nevyšlo. Někteří hráči odešli, hlavně Siegl do Sparty. Srážela nás také zranění (Pikl, Mendy, Brzezina).

Gašparík na jaře střelecky vypadl, Pešírovi to tam nepadalo, chyběl nám střelec. Nezachytili jsme úvod podzimu ani jara. S bojem o záchranu se tým porval dobře, podřídila se tomu hra.

Rozhodčí nám neuznali šest regulérních branek, prokázaly to i televizní záběry. Nepláču, jen konstatuji, že jsme mohli mít o deset bodů víc.

Jsem malinko zklamaný, mužstvo mělo reálně na to hrát v prostředku tabulky. Liga je hodně vyrovnaná.

Nejsem nadšený, že jsme tolikrát remizovali. Chybělo nám dotáhnout remízový zápas do výhry.

Ztracené body nám pak scházely do klidu a pohody. Na to, abyste poráželi doma slabší soupeře, potřebujete buď kvalitu, anebo mužstvo, které je dlouho pohromadě. Ani jedno, ani druhé nebylo. Tvořit totiž vyžaduje mnohem větší umění.

Debakl na Spartě byl pro mě obrovským zklamáním. Už před zápasem jsem byl rozhodnut odejít. Hráči udělali ostudu sami sobě i mně.

Chci poděkovat Mostu, že jsem tam mohl trénovat, budu vzpomínat v dobrém. Prožil jsem v Mostě jeden a půl pěkného roku, spolupráce byla kvalitní. Věřím, že v budoucnu se moje práce docení.

Teď si chci odpočinout. A chci zdůraznit, že jsem zatím s nikým o dalším angažmá nejednal.

geb

Rada: Už jsem o sedm let starší

Teplice (bek) - Před sedmi lety představily Teplice nového trenéra: Petra Radu. Teď ho lákají znovu. "Jednat budeme koncem týdne. Buď před odletem do Walesu, nebo po návratu. Varianta Teplice se zdá nejpravděpodobnější," řekl asistent Brücknera u reprezentace.

Přestože Rada dotáhl Jablonec do pohárové Evropy, dal klubu sbohem. "Lepší klima než v Jablonci jsem dosud nikde nepoznal, ale je lepší odejít na vrcholu a nečekat, až vás vyhodí," vysvětlil.

Při svém prvním angažmá na Stínadlech vydržel na lavičce jen 19 ligových kol. V březnu 2001 se po porážce v Jablonci poroučel - Teplice tehdy byly v tabulce čtvrté.

"Když vás odvolají, jsou v tom emoce. Ale dozvěděl jsem se, že to nebylo kvůli výsledkům a výkonnosti. Velkou roli sehrála moje impulsivnost," vyprávěl Rada včera. "Tehdy jsem začínal, teď jsem o sedm let starší," zklidnil se.

S teplickými šéfy Popovičem a Hrdličkou i dál komunikoval. "Žádná averze nebyla. Vždy je to o práci, kterou odvádíte. Těší mě, že se pro mě rozhodli. Když to dopadne, bude to fungovat," věří 48letý kouč.

bek

Hlavičkový souboj domácího Alexandra Mendyho (vlevo) a Samira Merziče v utkání Most - Teplice.

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

SPORT 2019: Liga mistrů, Evropská liga, SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Tabulka ligy

Známky

2,16

Michal Trávník

Jablonec

2,17

Miroslav Stoch

Slavia

2,21

Tomáš Hübschman

Jablonec

Góly

20

Nikolaj Komličenko

Mladá Boleslav

11

Jean-David Beauguel

Plzeň

11

Miroslav Stoch

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 21 17 1 3 50:18 52
2. FC Viktoria Plzeň 21 15 4 2 32:16 49
3. AC Sparta Praha 21 11 5 5 34:18 38
4. FC Baník Ostrava 21 11 5 5 28:17 38
5. FK Jablonec 21 11 4 6 42:21 37
6. Fastav Zlín 21 9 3 9 27:26 30
7. FC Slovan Liberec 21 7 7 7 22:19 28
8. 1. FC Slovácko 21 9 0 12 24:31 27
9. FK Mladá Boleslav 21 7 5 9 39:37 26
10. Slezský FC Opava 21 7 4 10 29:33 25
11. FK Teplice 21 7 4 10 21:29 25
12. 1. FK Příbram 21 6 5 10 27:49 23
13. SK Sigma Olomouc 21 6 4 11 19:34 22
14. Bohemians Praha 1905 21 4 7 10 18:29 19
15. MFK Karviná 21 4 4 13 25:40 16
16. Dukla Praha 21 4 4 13 18:38 16

Nejčtenější

Arsenal jasně vyhrál, i díky Neapoli zůstane v pohárech pět českých týmů

Fotbalisté Arsenalu slaví gól.

Fotbalisté Arsenalu odčinili porážku z Běloruska, v odvetě 1. kola vyřazovací fáze Evropské ligy...

Jak prodávat fotbalisty za miliardy. V Záhřebu je prioritou dobrý kšeft

Trénink Dinama Záhřeb před zápasem v Plzni

Šest let zasedal v představenstvu Dinama Záhřeb. Do Slavie kdysi přivedl obránce Sladjana Ašanina....

Sparťan Plechatý zahrál rukou, ale videorozhodčí reagovat nemohl

Dominik Plechatý ze Sparty právě zahrál rukou v zápase s Duklou.

Komise rozhodčích soudí, že sparťanský fotbalista Dominik Plechatý zahrál v pondělní dohrávce 21....

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z...

Sparta sáhla raději po Radakovičovi. Plzeň je nová etapa, těší se Brabec

Jakub Brabec se raduje z gólu, kterým posunul Spartu do skupinové fáze Evropské...

Když měli v létě možnost Jakuba Brabce získat, preferovali příchod Uroše Radakoviče z Olomouce. A...

Další z rubriky

Sparta sáhla raději po Radakovičovi. Plzeň je nová etapa, těší se Brabec

Jakub Brabec se raduje z gólu, kterým posunul Spartu do skupinové fáze Evropské...

Když měli v létě možnost Jakuba Brabce získat, preferovali příchod Uroše Radakoviče z Olomouce. A...

Že mám nahradit Ševčíka? Tato slova nemám rád, říká liberecký Nešický

Vlastimil Daníček ze Slovácka (vlevo) a liberecký Aleš Nešický

Vloni v létě ve svých 26 letech poprvé přestoupil do prvoligového fotbalového klubu. Střední...

Kučera zaplatí za urážky v rapovém videu míň, pomohla mu omluva

Tomáš Kučera (vlevo) a Jan Krob z Teplic slaví gól do sítě Sigmy Olomouc.

Odvolací komise Fotbalové asociace ČR snížila pokutu pro teplického záložníka Tomáše Kučeru z 60 na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz