Klub byl poškozen, zničena dlouholetá práce, vypověděl u soudu zástupce Vyšehradu

  • 3
Výslechem zástupce Slavoje Vyšehrad pokračoval soud v kauze bývalého místopředsedy fotbalové asociace Romana Berbra. „Odmítáme trestní zodpovědnost za všechny skutky, které jsou nám kladeny za vinu,“ prohlásil Jan Rösler, zmocněnec Vyšehradu. V budově Okresního soudu Plzeň - město v pondělí zasedl i Berbr a všechno si pečlivě dokumentoval jako při předchozích stáních.

Slavoj Vyšehrad stojí před soudem kvůli činnosti svého tehdejšího sportovního manažera Romana Rogoze, což je vedle Berbra hlavní postava celého rozsáhlého korupčního případu.

Podle obžaloby Rogoz nabízel rozhodčím úplatky, aby zápasy v třetí a také v druhé lize ovlivňovaly ve prospěch pražského klubu. Šlo o období v letech 2019 a 2020.

„Dodnes jsme nenašli, že by se jako právnická osoba podílela na jakékoli trestné činnosti. Máme k dispozici předchozí výpovědi Rogoze, ale nenacházíme tam nic z toho, co je nám kladeno za vinu,“ zdůraznil zmocněnec Vyšehradu.

Státní zástupce navrhuje pro Vyšehrad peněžní trest 900 tisíc korun.

Vyšehrad už jeden verdikt slyšel: etická komise ho v prosinci 2021 vyloučila z třetí ligy do krajského přeboru, páté nejvyšší soutěže.

„Trest je drakonický. Zničilo to první tým a závažně poškodilo klub. Byla zničena dvacetiletá práce klubového prezidenta Klímy,“ zdůraznil právní zástupce Vyšehradu.

„Po tom, co se stalo, byly ukončeny všechny sponzorské vztahy. Společnost nemá žádný majetek, který by měl hodnotu. Areál je ve vlastnictví jiných subjektů. Když se to stalo, klub přišel o spoustu talentovaných dětí.“

Momentálně má klub tým dospělých v pražském přeboru, v mládežnických družstvech je přibližně 300 až 350 hráčů, kterým se věnuje víc než 25 trenérů.

Výslech trval přibližně dvě hodiny.

Právní zástupce popisoval počátek angažování Rogoze a jeho zapojení do činnosti. „Klub měl ambice postoupit, přejít na profesionální úroveň. Rogoz se podílel na budování týmu. Díky svým zkušenostem z profesionálního fotbalu klubu hodně ušetřil.“

Rogoz s Vyšehradem nejprve spolupracoval externě prostřednictvím své firmy. Staral se o první tým, aby hráči měli veškerý komfort a mohli se soustředit jen na fotbal.

Oficiálně byl sportovním manažerem od ledna 2020, protože to vyžadovaly právní předpisy fotbalové asociace. V říjnu téhož roku zatčením hlavních aktérů celá kauza vypukla.

„Klub byl do verdiktu etické komise hráčsky a organizačně vybavený, funkční a schopný dobrých výsledků. Ve třetí lize hrál o postup. A to nezpůsobila činnost pana Rogoze, který už tam nebyl. Jenže kdo by pak spolupracoval se stíhaným klubem. Naše odvolání bylo etickou komisí zamítnuto,“ poznamenal zástupce Vyšehradu.

Odmítlo, že by klub poskytoval Rogozovi peníze na úplatky.

„Pana Klíma zajišťoval peníze na platy hráčů. Cokoliv navíc si musel pan Rogoz nechat schválit. Například nemohl slíbit vyhlédnutému hráči plat, aniž by to předtím projednal s majitelem. Pokud nějaké peníze na cokoliv vydával, musel to dávat ze svého.“

Rogoz už měl u soudu vypovídat před měsícem 18. dubna, ale jelikož v ten den se protáhl Berbrův výslech a především jeho výpověď, kterou četl z připravených listů, soudce Vladimír Žák mu stání přeložil na úterý 16. května odpoledne. Ale na zítřek se Rogoz omluvil ze zdravotních důvodů, vyslechnut by měl být 12. června.

Na závěr pondělního dopoledního jednání se vyjádřil i sám Berbr. Mluvil o vyšehradském sekretáři Martincovi či Rogozovi

„Martinec zastupoval všechna mužstva Vyšehradu od žáčků až po áčko. Byl pro nás administrátorem. Romana Rogoze jsem vnímal jako sportovního ředitele. Mně ho představil Klíma. Z pozice asociace není možné kontrolovat každou smlouvu,“ poznamenal Berbr.

Berbr mluvil hodiny, vinu odmítl. Obžaloba nechápe fotbalové prostředí, řekl

V pondělí odpoledne vypovídal Petr Tarkovský. Ten je souzený za legalizaci výnosů z trestné činnosti z nedbalosti, má navrženou osmiměsíční podmínku a trest 75 000 korun. V kauze figuruje proto, že mu jeden z obviněných Michal Káník, který žil s jeho sestrou, poslal na účet 1,3 milionů korun, Tarkovský je následně po částech vybral a předal zpátky.

„Jen mě o to požádal. Já jsem z toho nic neměl,“ odpověděl Tarkovský.

Vyšehrad je jedinou právnickou osobou, která je ve skandálu obžalována. Soud rozhodne, jestli za činnost Rogoze jako klub nese vinu.

Například etická komise fotbalové asociace, která klub přeřadila o dvě soutěže níž, v usnesení jako důvod uvedla, že se „s vědomím funkcionáře klubu Romana Rogoze dopustil vícečetných disciplinárních přečinů úplatkářství a narušení regulérnosti soutěže.“

„Jako společnost se v tomhle smyslu vinni necítíme. Maximálně v tom, co je napsané i ve zdůvodnění našeho obvinění u policie - že je naše chyba, že jsme zaměstnali pana Rogoze,“ poznamenal v prosinci 2021 současný sportovní ředitel klubu Pavel Vandas.

Vyšehrad padá do pražského přeboru, potvrdila odvolací komise

V případu je obviněno dvacet fyzických osob. Vedle Berbra a Rogoze jsou těmi hlavními funkcionář Michal Káník a bývalý rozhodčí Tomáš Grímm. S nimi už usedli nebo ještě usednou na lavici obžalovaných další rozhodčí, delegáti a funkcionáři. Jejich slyšení je naplánováno na tento týden.

Vedle Rogoze půjde například o Martina Svobodu, funkcionáře a muže v pozadí, který u soudu vypovídal už v kauze tzv. Křetínského kabely v roce 2014. Kauza vyšuměla, soudu se vinu prokázat nepodařilo. Ve čtvrtek by měl vypovídat bývalý sudí Tomáš Grímm, který je veden jako spolupracující obviněný.

Obžaloba nechápe fotbalové prostředí, řekl Berbr

Soud začal 18. dubna. Berbr během více než čtyřhodinové výpovědi několikrát zopakoval, že jakoukoli vinu odmítá. „Obžaloba nechápe fotbalové prostředí,“ prohlásil.

Poprvé veřejně mluvil od chvíle, kdy byl 16. října 2020 zadržen a tři měsíce strávil ve vyšetřovací vazbě. Čelí obvinění z korupce a zpronevěry.

„Neexistovala skupina rozhodčích řídících zápasy na zakázku, nebyl jsem žádnou hlavou ničeho. Dlouhodobě jsem bojoval proti sázkám,“ hájil se Berbr. „Odmítám komplexní žalobu. Odmítám zločineckou organizaci. Ve fotbale žádná neexistovala.“

Na doplňující otázky odpovídat odmítl. Státní zástupce Jan Scholle pro Berbra navrhl sedmileté vězení a pokutu ve výši šesti milionů korun. Jednání Berbra a spol. považuje za činnost organizované zločinecké skupiny.

Po Berbrovi před soudem stanuli také někdejší sudí. Jeden z nich Marek Janoch jako první přiznal, že přijal úplatky ve dvou zápasech Vyšehradu. Jednalo se o třetiligové duely proti Ústí nad Orlicí a Litoměřicku v květnu a v červnu 2019. K další části obžaloby se však vyjádřit odmítl. S žalobcem pak uzavřel dohodu o vině a trestu, o níž bude soud následně rozhodovat.

První sudí, který přiznal vinu. Dál nemluvil. Zvrtává se nám to, řekl soudce

To Káník, někdejší ligový fotbalista, později funkcionář a jedna z hlavních postav kauzy, vypovídal. Přiznal, že se podílel na zmanipulování přípravného utkání amatérských klubů kvůli nekalým sázkám, ale odmítl existenci zločinecké organizace, jejíž měl být podle policie členem. I on má uzavřenou dohodu o vině a trestu.

Káník líčil, jak s Rogozem řešil sázky. Soud v kauze Berbr vyslechl obviněného

Dále bývalí sudí Jiří Houdek s Michalem Myškou a někdejší delegát Jiří Kabyl u soudu popřeli přijetí úplatku v souvislosti s utkáním Vyšehradu v druhé lize. Houdek přijetí peněz od Rogoze sice potvrdil, ale řekl, že nešlo o úplatek, ale o příspěvek na oběd. Krátce vypovídal i další někdejší sudí Robert Hájek.

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko