Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Manažer Sparty vypráví... Zákulisí příběhu Rosický. A co bude s Konatém?

  6:58
Na konec srpna Jakub Otava, ve fotbalové Spartě šéf sportovního úseku, nezapomene. Do klubu se vrátil Tomáš Rosický, pak i Václav Kadlec.

BUDE HRÁT S DESÍTKOU. Tomáš Rosický po svém návratu do Sparty pózuje s dresem na letenském stadionu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Na české poměry jde o historické přestupy: v případě Rosického jen díky jeho jménu a renomé, Kadlec zase posunul český rekord: Spartu vyšel podle zákulisních zpráv na 73 milionů korun. „Byl to nejtěžší přestup, na kterém jsem se kdy podílel,“ říká Otava.

Oba hráče jste získali. Dá se říct, že jde o „funkcionářský titul“?
Titul je jen ten na hřišti. Jediné měřítko, kterým se ověří správnost rozhodnutí, budou výsledky. Předpoklad, že jsme s Rosickým a Kadlecem výrazně posílili, je obrovský, ale titul to negarantuje. Je to ovšem jasný důkaz, že chceme pro úspěch udělat maximum. I když slyším názory, že jsme ty přestupy udělali pozdě.

To nejste sám.
Dřívější příchod Vaška Kadlece byl absolutně nemožný. Kromě Michala Kadlece byl on a Tomáš Rosický naším hlavním přestupovým cílem. Jenže Tomáš se zranil na Euru. Nebýt toho, začal ve Spartě už letní přípravu. U Vaška nechtěl Midtjylland dlouho slyšet o jeho uvolnění. Tahle sága byla předurčená k tomu, že vyvrcholí až poslední možný den. A tak se stalo. Byl to boj.

Jakub Otava, člen představenstva Sparty a její personální ředitel.

Jakub Otava

K tomu se ještě dostaneme. Přivedli byste oba zmiňované hráče, i kdybyste v posledních letech brali tituly? Nebo je to reakce na sportovní neúspěch?
Na začátku bylo principiální rozhodnutí majitele Sparty Daniela Křetínského, které znělo: Abychom měli kvalitu, kterou mít chceme, je nutné do týmu investovat. Řekl, že je připravený kvůli tomu navýšit rozpočet. Když vidíte evropskou realitu, tak v klubech, které jsou s námi srovnatelné, které bychom měli papírově porážet, se dělají transfery za dva nebo tři miliony eur běžně. Jejich hráči jsou lépe placení. To není výmluva, to je fakt. My jsme si museli říct, co chceme dál. A tímhle dáváme signál, že jsme si to řekli. (usmívá se) Lidově řečeno: Bylo potřeba přitlačit.

Jaký má mít to přitlačení efekt?
Cílem je mít mužstvo, které nebude mít doma konkurenci a zároveň bude konkurenceschopné v Evropě. Klíčem ke všemu je ale titul. To jsme si ověřili v minulé sezoně. Čtvrtfinále Evropské ligy bylo perfektní, zvedlo to cenu hráčů, ale dlouhodobý plán Sparty, který se nedaří plnit, je Liga mistrů. A v současném formátu do ní vede cesta přes titul. V posledních dvou letech se zintenzivnila práce skautingu, Tomáš Požár pracuje výborně. Důkazem je, že nám dal list deseti hráčů, kteří nakonec z různých důvodů nepřišli - všichni však přestoupili do dobrých klubů. Je to dlouhodobější proces. A my jsme připraveni říct si budget, za kolik prodáme a za kolik nakoupíme. To se v minulosti nedělo.

Proč ne?
Dřív se to bralo tak, že hráč za víc než půl milionu eur je pro nás nerealizovatelný. Začali jsme se na to dívat z jiného úhlu. Není to tak, že přijde majitel a dá nám sto milionů na nákupy. Musíme plnit finanční fair play, které UEFA hodně hlídá, pořád musíme být transferový klub, který nakoupí fotbalistu, zhodnotí ho a prodá. Náklady na nové hráče byly v létě zhruba třetinové oproti tomu, za kolik jsme hráče prodali.

77 Václav Kadlec po návratu do Sparty pózuje s dresem. Proč číslo 77? Jeho...

U Kadlece se mluví o částce 73 milionů korun. Může se stát, že jednou dáte třeba sto milionů?
To neumím říct. Vašek je specifický případ, přesně totiž víme, koho kupujeme. A navíc: v rámci jeho složky jsme za ta léta pořád v plusu. Jsme přesvědčení, že je ta vysoká investice správná a míra rizika je minimální. Ale máte pravdu, že jsme prolomili limity, že padlo jisté tabu. Musíme se klubům, které bychom měli podle prognóz porážet, vyrovnat i rozpočtově. Je to sport, úspěch si nekoupíte, ale konkrétně v pohárech, kdy o všechno hrajete na začátku sezony, musíte mít rozdílové hráče. Tak jako měla Steaua Stanciua. A ty si buď musíte koupit, nebo si je vychovat.

První varianta je lehčí. O kolik jste tedy zvýšili rozpočet?
To je hodně interní informace.

Nebojíte se, že si tímhle sami zvyšujete ceny na českém trhu?
Cenový limit v rámci české ligy se měnit nebude. A když to bude někdo zkoušet, tak nám nebo Plzni ty hráče prostě neprodá.

Co se týče příchodu Tomáše Rosického: ztrácel jste někdy víru, že se to podaří?
V první řadě musel Tomáš udělat klíčové rozhodnutí, že se vrátí do Česka, protože měl nabídky i z ciziny, plus byla podmínka, aby byl zdravý. Když se rozhodl pro návrat, zbrzdilo ho na Euru zranění. To pro nás všechny byla velká rána. Přemýšleli jsme, jestli neskončí. Ale je před ním potřeba smeknout všechny klobouky. Zase se dokázal vrátit, drtivá většina hráčů na jeho místě by po Euru skončila. Našel v sobě sílu. Po tom všem, co má za sebou, je to obdivuhodné.

DLOUHÉ NÁMLUVY JSOU U KONCE. Tomáš Rosický a předseda představenstva fotbalové...
VÍTEJ ZPÁTKY. Tomáš Rosický a předseda představenstva fotbalové Sparty Daniel...
DESÍTKA. Tomáš Rosický po svém návratu do Sparty pózuje s dresem, který mu...

Jak složité bylo ho získat? Jakou roli v tom měl Daniel Křetínský?
Naprosto klíčovou. S Rosickým nemůže jednat za Spartu nikdo jiný než on. Nedohadovali jsme se o penězích, to bylo pro Tomáše podružné, nemuseli jsme se domlouvat se žádným klubem, jen jsme čekali, jak se rozhodne. A teď jsme šťastní. Kdyby byl zdravý, jsem absolutně přesvědčený, že by hrál v Realu Madrid a měl už doma Zlatý míč. Pořád je to špičkový hráč, když ho vidím na tréninku, mám husí kůži.

Fanoušci Sparty neměli v posledních letech tolik důvodů k radosti. Myslíte, že jste je uklidnili už jen tímhle příchodem?
Je to pro ně obrovská událost. Pořád mi někdo volá, že chce dres Rosického, po tréninku čekají před stadionem fanoušci a chtějí autogramy - nejen od Tomáše, od všech. Lidé během tréninků skandují, to se dřív nedělo. Jméno Rosický posouvá Spartu dál. Už ta jeho úvodní tisková konference. Člověk z něj cítí Spartu. Je z něj vyzrálá osobnost s velkým charizmatem, která je v kabině cítit. Má strašně silnou touhu vyhrávat, uspět. Projde tady po chodbě a už jsou všichni v pozoru. Objevují se teorie, že přišel kvůli marketingu. Na to říkám, že je to hloupost. Přišel hrát. Věřím, že na jeho první zápas bude vyprodáno. Mohl by nastoupit už v sobotu proti Mladé Boleslavi.

Říkal jste, že Rosický neřešil peníze. Přesto: jak se určuje plat takového hráče v české lize?
Řekněme, že máme tři platová pásma, záleží na počtu odehraných zápasů a dalších okolnostech. U Tomáše to bylo od začátku jinak, peníze jsme vyřešili bleskově, věděli jsme, kde se máme pohybovat. Ale je jasné, že Rosický musí být nejlépe placeným hráčem Sparty. Bylo by něco špatně, kdyby to bylo jinak.

30. srpna 2016

O přestupu Václava Kadlece tvrdíte, že byl nejsložitější, co jste ve Spartě. V čem?
Dánové nechtěli prodávat. Byl to jejich klíčový hráč, nic na něm nevydělali. Naše pozice byla na začátku tragická. Navíc jsme jednali se seveřany, takže vnést do toho nějaké emoce bylo nemožné. (směje se) Bylo to hodně chladnokrevné. Jako bychom si pinkali o zeď, nepřipouštěli debatu. Když nás několikrát odmítli, šel za vedením sám Vašek s tím, že je slušně požádal, že by se chtěl vrátit do Sparty. Významnou roli sehrál i manažer Paska. Vznikl vyjednávací tým, kde byl kromě mě a pana Pasky ještě Adam Kotalík (generální ředitel Sparty) a Martin Procházka (právník Sparty). Bylo to složité až do poslední vteřiny. Když máte pocit, že je hotovo, začne se to zadrhávat na maličkostech - klauzulích, smluvních pokutách z prodlení... Pro vaši představu: v pět odpoledne přišel e-mail, že jsme domluvení. Od té chvíle jsme do jedné v noci intenzivně ladili detaily. A celou tu dobu máte strach, že od toho druhá strana ustoupí. Dokud není podepsáno, odesláno, není hotovo.

Čím jste Dány přesvědčili?
Jeden z nejdůležitějších momentů byl, že oni nepostoupili do Evropské ligy a my ano. Pokud by to bylo opačně, asi bychom se tady o Kadlecovi nebavili, i když on se chtěl vrátit v každém případě.

31. srpna 2016

Další zajímavé jméno, které se v souvislosti se Spartou řešilo, byl alžírský záložník Hamroun ze Steauy Bukurešť. Jak blízko byl jeho příchod?
Byl to jeden z té desítky vytipovaných hráčů. Už v květnu, kdy jsme se připravovali na možný odchod Krejčího, přišel Tomáš Požár se třemi jmény. Jedním z nich bylo Hamroun. Jenže jsme dostali v předkole Ligy mistrů Steauu. Pak není korektní jednat o jejím hráči.

Počkejte, Steaua to v případě Konatého udělala.
Nemělo by se to dělat. Konatého to rozhodilo. Pak jsme přišli s tím, že bychom ty transfery mohli spojit. Dlouho to vypadalo, že Hamroun půjde do Sparty. Byli jsme na všem domluvení, měli jsme pro něj letenky do Prahy, ale v poslední vteřině to padlo. Přišli totiž šejkové z Kataru a navýšili nabídku. Zavolal nám, ať se nezlobíme. Katarským penězům jsme nemohli konkurovat.

Když jsme zmínili Konatého, jaká je aktuální situace?
Pro jeho chování neexistuje omluva. Trénuje s juniorkou a čekáme, jestli za něj přijde adekvátní nabídka. Máme cenu, za kterou jsme ho ochotní uvolnit, ze které neslevíme. Nemůžeme připustit, aby si hráč pod smlouvou chtěl takhle vytrucovat přestup. To, co udělal, nejde vzít zpátky. V tuhle chvíli si jeho návrat do áčka absolutně nedokážeme představit. Je to absurdní situace: on s manažerem říkají, ať ho necháme jít. Jenže není kam. Není to tak, že je na něj pět nabídek a my to blokujeme. Neexistuje žádná. Steaua slyšela na výměnu za Hamrouna. Teď její zájem ochladl.

Autor:

Fotbalový kalendář 2020-21

Na Euro 2021 se Česko ve skupině D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií. Evropské poháry začaly se zpožděním, ale do zimy Liga mistrů i Evropská liga termínové manko doženou. Česká Fortuna liga zkrátila zimní přestávku; hrát se bude až do 23. prosince a znovu už od 16. ledna.

Termínová listina fotbalových soutěží

Online reportáže - Evropská liga: Slavia - Beer Ševa, Lille - Sparta, Gent - Liberec, Leverkusen - Slavia, Sparta - AC Milán, Liberec  - CZ Bělehrad.
Fortuna liga: Sparta - Slavia, Slavia - Liberec, Sparta - Liberec, Plzeň - Slavia.
EURO 2021: Skotsko - Česko, Česko - Chorvatsko, Anglie - Česko

Statistiky

Sparta

Nejvíc vyhraných zápasů venku

Plzeň

Nejvíc rohových kopů

Příbram

Nejvíc inkasovaných gólů

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 8 7 1 0 26:2 22
2.AC Sparta Praha 8 6 0 2 23:13 18
3.SK Sigma Olomouc 9 5 3 1 15:8 18
4.FC Viktoria Plzeň 9 5 2 2 19:12 17
5.FC FASTAV Zlín 9 5 0 4 13:11 15
6.1. FC Slovácko 8 4 2 2 13:8 14
7.FK Pardubice 9 4 2 3 10:11 14
8.FK Jablonec 8 4 1 3 12:8 13
9.FC Slovan Liberec 8 4 1 3 13:10 13
10.MFK Karviná 9 3 3 3 9:13 12
  • Nejčtenější

Diego Maradona zemřel. Argentinská legenda podlehla srdečnímu selhání

Zemřel Diego Armando Maradona, mistr světa a jeden z nejlepších fotbalistů historie. V posledních týdnech měl vážné...

Sparta - České Budějovice 2:4, kolaps nedávného lídra, hosté vyhráli poprvé

Sparťanští fotbalisté po bezchybných šesti kolech totálně vypadli z role. Po minulé jasné porážce v Plzni inkasovali...

Sparta - Celtic 4:1, domácí skóre otočili, řádil Juliš a šance na postup ožila

Sparťanští fotbalisté i podruhé porazili Celtic Glasgow, znovu mu dali čtyři góly a v Evropské lize žijí. Ve svém...

Nice - Slavia 1:3, na krásný gól Lingra navázali Olayinka a Sima

Slávističtí fotbalisté potřetí za sebou zvítězili ve skupině Evropské ligy a po 4. kole mají významně nakročeno do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsem jiný, ne šílenec. Fotbalový expert Karoch o meditaci či astrálním cestování

Premium Kdykoli nasadí sluchátka s mikrofonem a pustí se do komentování fotbalu, vzbuzuje emoce. A je úplně jedno, jestli jde o...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Příbram - Mladá Boleslav 2:1, domácí otáčeli a slaví první vítězství

Příbramští fotbalisté v první lize poprvé vyhráli. Zápas s Mladou Boleslaví otočili díky gólům Radka Voltra a...

Na koncovce se snažíme furt pracovat, dušuje se opavský Řezníček

Fotbalisté Slezského FC Opava mají za sebou domácí debakl 0:6 se Slavií Praha. Dnes v 16.00 nastoupí k dalšímu...

Nevídané gesto fair play. Koho by těšilo dát gól nefér? řekl Papadopulos

Fotbalisté Karviné v utkání 9. kola se Zlínem prohráli 0:2. Výsledek by ale mohl vypadat jinak, kdyby Michal...

Zima, další úkaz ve fotbalové Slavii. Jak ustál skok ze třetí ligy do repre

Premium Za poslední rok si prožil to, co spousta jiných teenagerů. Maturita. Řidičák. Úspěšné přijímačky na vysokou....

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...