Žižkovský Tomáš Procházka bojuje o míč s Ondřejem Szabem a Tomášem Dubským.

Žižkovský Tomáš Procházka bojuje o míč s Ondřejem Szabem a Tomášem Dubským. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Porážku pražského týmu odvrátil dvěma góly Naumov: Žižkov - Kladno 2:2

• 91
Fotbalový Žižkov nevyužil šanci ohradit se důrazněji proti sestupové nicotě. V existenčním utkání pražský celek v domácím prostředí jen remizoval s Kladnem 2:2, když zisk alespoň jednoho bodu zachránil dvěma góly v závěru kanonýr Naumov. Po 25. kole ztrácí na čtrnáctou Příbram šest bodů.

Středočeši si po senzační výhře nad vedoucí Slavií připsali další důležitý bodový zisk a unikají hrozbě druholigového pádu. Na Žižkově však byli blízko vítězství, brzy vedli o dvě branky a hráli přesilovku po vyloučení Pilaře. Nervy tekly v závěru, z domácí lavičky byl vyloučen vystřídaný Švancara a vykázán byl i trenér Ščasný.

Žižkovský kouč poslal na trávník výrazně ofenzivně poskládanou jedenáctku a podle aktivity hráčů to vypadalo, že domácí chtějí zápas rozhodnout co nejdříve. Dvakrát se v úvodních minutách probíjel do šestnáctky Švancara, který připravil i první nadějné situace, v nichž se objevil v 5. a 6. minutě Naumov, jenže nebyl dostatečně důrazný.

Místo dalšího náporu ale přišel z domácí strany útlum. Stačil jeden výpad do žižkovské obrany, aby hosté pochopili své možnosti a už v jedenácté minutě po centru Szaba a hlavičce Klinky dokonce vedli. Pro domácí to byla těžká rána, z níž se vzpamatovali až těsně před poločasem. To už ale prohrávali o dvě branky a hráli v deseti.

Utkání totiž ovlivnil druhý důležitý okamžik - v 26. minutě Gabriel stáhl v šestnáctce Zachariáše a nařízenou penaltu Szabo proměnil. Žižkovští zůstali jako opaření, nezmohli se na žádnou reakci a navíc dokončili poločas oslabení, protože Pilař si vykoledoval druhou žlutou kartu. Jedinou slibnou šancí Viktorie před pauzou byla Hruškova rána z trestného kopu, kterou vyboxoval Pavlík.

Po změně stran se dal očekávat domácí nápor, ale Žižkov na to neměl dostatek sebedůvěry. Zvlášť když každý kladenský protiútok hrozil definitivním potvrzením hostující výhry. Například Klinka při své hlavičce v 58. minutě byl gólu hodně blízko.

on-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Domácí se ještě snažili změnit osud fotbalových dějin, ale proti byl skvělý gólman Pavlík, který vyrazil pokus Kaloda. V závěru ale hosté přišli o svého klíčového hráče Drska a brzy poté Naumov snížil na 1:2. Atmosféra na stadionu rychle zhoustla a podlehl jí i rozhodčí Bílek, který měl podle všeho vyloučit také žižkovského Hrušku.

To nejdůležitější se ale na Žižkově teprve stalo až v závěru: už deset minut před koncem byli domácí po Strakově pokusu blízko vyrovnání, diváci na hlavní tribuně dokonce už zvedali ruce, ale Dubský míč zblokoval. Pět minut před koncem ale žižkovský tlak vyvrcholil dalším Naumovovým gólem a diváci byli ve varu. Do něj se dostala také domácí lavička, ze které sudí Bílek vyloučil vystřídaného Švancaru, a krátce po něm musel na tribunu také trenér Ščasný.

Ten byl spokojen se svým týmem hned v úvodu a poté až
po brance na 0:2 a následném vyloučení Pilaře. "Po dobrém úvodu jsme dvakrát stupidně ztratili míč a hosté se dostali na koně. Zápas měl šílený vývoj, ale po vyloučení Pilaře se tým vzpamatoval a i za cenu hry na
hranici rizika jsme nebyli daleko od otočení výsledku," popsal průběh utkání Ščasný, podle kterého v důležitých momentech utkání zklamali zkušení hráči.

Hostující Martin Hřídel připustil, že před zápasem by bral remízu s velkým konkurentem na záchranu všemi deseti. "Jenže vzhledem k vývoji utkání jsem teď samozřejmě zklamán. Soupeř ale udělal pro zvrat všechno, co mohl, a já to předvídal. Pamatuji, že ještě jako asistent v Liberci jsem zažil zápas, kde jsme vedli nad Žižkovem o dva góly a nakonec to Viktorka v devíti otočila," vysvětlil Hřídel svoje obavy.