Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. června 2022 Ivan

Liga se mění. Postrádám u hráčů větší zarputilost, říká Šmarda

  11:47
Jeden hodný, druhý zlý. V trenérském tandemu ve Zbrojovce plní Michal Šmarda roli klaďase. Dlouholetý asistent kouče Václava Kotala zároveň z brněnské střídačky pozoruje, jak se mění liga. „U některých kluků mi chybí větší zaujetí pro fotbal,“ líčí exligový harcovník.

Michal Šmarda | foto: Anna Vavríková, MAFRA

S pražskou Spartou získal titul, pár minut ho dělilo od senzačního zlata se Žižkovem, zakopal si evropské poháry, jeho konto ligových startů se zastavilo na čísle 341.

Takovou kariéru by mu mohl závidět v brněnské kabině snad každý fotbalista. „Je to dané hlavně tím, že jsem neměl žádné vážné zranění,“ říká skromně tichým hlasem.

Daleko víc se asistent Michal Šmarda, který už třetím rokem pomáhá ve Zbrojovce trenérovi Václavu Kotalovi, rozpovídá o úrovni české ligy či laxním přístupu některých svých svěřenců. „Myslím, že se hráči musí lépe individuálně chystat na zápasy. Neměli by být zvyklí, že jim vše připraví trenéři,“ tvrdí 44letý Šmarda, jenž dnes se Zbrojovkou odlétá na předsezonní soustředění do Turecka.

Jak se od vašich hráčských časů změnila nejvyšší soutěž?
Zažil jsem ještě československou ligu a s dneškem se to nedá srovnávat. Dřív byla kvalitnější, hráči měli větší konkurenci. Je to i tím, že nebyla taková možnost odcházet do ciziny, mužstva byla vyrovnanější. Dneska bych řekl, že v týmech není tolik kvalitních hráčů. Ty dobré skoupí mužstva nahoře a potom je řada deseti průměrných mančaftů, u nichž rozhodují maličkosti. Hrana úspěchu a neúspěchu je hodně tenká. Také si myslím, že ubývá fotbalistů, kteří umí něco vymyslet, dají hře řád, mají dobrý výběr místa. Takoví přemýšliví kluci v lize chybí. Kolikrát postrádám u některých i větší zarputilost a celkově větší zaujetí pro fotbal.

Michal Šmarda

V neděli oslaví 45. narozeniny. Do velkého fotbalu nakoukl v Hradci Králové. Poté prošel ligovými celky Olomouce, pražské Sparty, Žižkova či Blšan. Technik s obávanou levačkou, který nasbíral 341 ligových startů a vstřelil 19 gólů, zakončil kariéru v roce 2008 v Bohemians 1905. Když mu vyjde čas, chodí si zahrát za Předměřice nad Labem. Od září 2013 působí ve Zbrojovce Brno jako asistent kouče Václava Kotala. V budoucnu by si rád dodělal trenérskou profilicenci.

Vždyť se říkává, že fotbalovost se dá nahradit bojovností. Překvapuje vás takový přístup hráčů?
Samozřejmě. Řada z nich se spokojí s tím, že přijdou do A-týmu, dostanou smlouvu a poleví. Je to o práci, o individuálním přístupu i mimo kabinu. Jde o to, aby se o sebe starali, hlídali si stravu a připravovali se na zápasy. Aby věděli, že když přijede Sparta Praha, nastoupí proti nim takový hráč, který dělá tuhle a tuhle kličku.

Vy jste takové samostudium praktikoval?
Když jsem já hrával, takové věci mě zajímaly. Sám jsem se snažil mentálně připravit na zápas, spousta hráčů to u nás podceňuje. Musí cítit zodpovědnost. Zodpovědnost za klub, za kolektiv. Když já budu nezodpovědný, můžeme kvůli mému přístupu prohrát. Když se zaměřím na individuální sport, můžu si dělat, co chci. Fotbal je jiný. Sledoval jsem utkání, pozoroval hráče, na řadu utkání jsem se jezdil koukat. Dneska jsou možnosti daleko jiné, v televizi běží řada fotbalů a někdy je tím program až přesycený.

S podobným problémem se potýkáte zřejmě i ve Zbrojovce.
Dneska klukům opakujeme, ať jsou rádi, že můžou v tomhle kádru být. Kdyby tady byly trošku jiné podmínky a klub si mohl dovolit kvalitnější fotbalisty, řada z nich bude mít problém, aby si zahrála ve druhé lize. Jsou tady ale kluci, kteří na sobě chtějí pracovat. Potom jsou průměrní hráči a ti se hodně uspokojí a musí se na ně přitlačit.

Jak?
Musí se něco změnit. Hráč dostane výchovnou facku, že ho pošlete někam jinam, kde vidí, že nemá všechno připravené od kustoda a jeho jedinou povinností je jen odtrénovat. Existují i další prostředky, třeba různé pohovory, a záleží jen hráči, jestli si to uvědomí.

Už několik let jste pomocník Václava Kotala. Jak s ním vycházíte?
Na fotbal je to velký odborník, má zmáknutou taktiku. Je to člověk, který má rád důslednost a je spokojený, když vše funguje, jak má. A to vyžaduje po hráčích i realizačním týmu.

A jaký je mimo hřiště?
Myslíte, když spolu jezdíme domů do Hradce autem? (usměje se) Svým projevem vypadá, že je nepřístupný, ale myslím, že v řadě věcí je opak pravdou. Dá se s ním o všem mluvit, má rád srandu. Když občas někdy na někoho na tréninku křikne, tak chce, aby cvičení nějak vypadalo. Ono to potom sklouzne k tomu, že trenéři jsou negativní. Já osobně mám radši, když se pracuje tvrdě, ale se smíchem a radostí.

Takže to máte rozdělené, že on je ten zlý a vy ten hodný?
Jo, asi jo. Myslím ale, že to tak má většina týmů. Trenér mluví víc před kabinou, já si beru spíš jednotlivce a celkově ta spolupráce funguje.

Všiml jsem si, že vám hráči i tykají.
Jo, na nic si nehraju. Proti řadě z nich jsem ještě nastupoval, s tímhle problém nemám. Trenérovi zase vykají. Jsou daná jasná pravidla a měla by se respektovat, stejně jako já respektuju hráče.

Mimochodem, jak na Brno vzpomínáte jako soupeř?
Vždycky tu byla řada kvalitních hráčů, ale hlavně se hrálo za Lužánkami, kde vždycky byla parádní atmosféra. Hrál jsem tam s Hradcem i se Spartou a dodnes na to vzpomínám.

Nelákalo vás někdy zahraniční angažmá?
Měl jsem nabídku z jednoho prvoligového belgického mužstva, Olomouc mě ale tehdy nepustila. Bylo to po Euru 96 v Anglii, odešel Karel Rada a ještě někdo. V klubu mi říkali, že těch odchodů bylo hodně. Nakonec jsem přestoupil do Sparty, ale v tu dobu přišlo snad v nejnevhodnější chvíli zranění.

To byl asi váš životní přestup. Mrzí tahle smůla i po letech?
Víte, jak to je. Kariéra se mohla odvíjet jinak. Tehdy mi v létě 1998 praskla zánártní kůstka, v září jsem naskočil. V zimní pauze jsem byl na vyndání drátů. Měsíc jsem pilně trénoval, Martin Čížek odešel do Mnichova 1860, na levou stranu jsem byl já s Petrem Gabrielem a trenér Ščasný mi povídal: „Hele, máš velkou šanci. Počítám s tebou.“ Potom jsme ale hráli přátelské utkání s Chrudimí nebo Lázněmi Bohdaneč a jeden kluk místo toho, aby mě zatáhl za triko, když jsem mu utíkal, mi skočil na nohu a znovu mi v ní prasklo. Byl jsem na měsíc a půl vyřazený, vrátil jsem se a stihl něco odehrát. Pak ale přišel trenér Hašek, koupil se Labant, a tak jsem odešel na hostování do Blšan. Do dneška mě třeba taky mrzí, že jsme byli se Žižkovem pět minut od titulu, na Slavii jsme ale dostali těsně před koncem gól. To jsou věci, které mohly být jinak, ale takový je prostě fotbal.

Vy ale dodneška aktivně hrajete, že?
Ano, kousek od domu v Předměřicích nad Labem, kde kopeme 1. B třídu. Láká mě to pořád i v Brně, když na tréninku chybí hráč do počtu. Fotbal je pro mě odmalička všechno, i klukům říkám, ať si toho krásného zaměstnání váží.

Jak se na vás v krajské soutěži dívají soupeři?
Někdy jsou zápasy v pohodě, cítím i nějaký respekt. Občas je to ale pravý opak. Někteří mladí všechno komentují, nadávají protihráčům, rozhodčím, spoluhráčům. Říkám jim: „Když si myslíš, že seš tak dobrej, proč hraješ bé třídu?“ nebo „Ty si myslíš, že já taky neumím kopnout?“ Člověk se někdy diví, ale hraju tak, aby se člověk vyblbnul.

Brno letí do Turecka

Brněnští fotbalisté, kteří do jarní části nejvyšší soutěže vstoupí 13. února v Praze proti Slavii, dnes odlétají na závěrečné herní soustředění do turecké Antalye. Do letadla usedne 24 hráčů.

Brankáři: Dušan Melichárek, Martin Doležal, Pavel Halouska.
Obránci: Pavel Košťál, Petr Buchta, Miroslav Keresteš, Jakub Šural, Mihailo Jovanovič. Záložníci: Pavel Zavadil, Radek Buchta, Milan Lutonský, David Pašek, Jan Malík, Matúš Lacko, Martin Chrien, Lukáš Zoubele, Tomáš Weber, Jakub Kučera, Alois Hyčka.
Útočníci: Jakub Řezníček, Stanislav Vávra, Michal Škoda, Tomáš Brigant, Jakub Přichystal.

Přípravné duely
Brno - Vožvodac (Srb.) 30. 1.
Brno - CSMS Iasi (Rum.) 31. 1.
Brno - L. Razgrad (Bul.) 3. 2.
Brno - Levski Sofia (Bul.) 6. 2.

Autor:

Los Fortuna ligy 2022/23

Nový ročník fotbalové ligy začne poslední víkend v červenci a podzimní část kvůli MS v Kataru skončí už v první polovině listopadu. Jarní sezona začne 28. 1. 2023 a základní část se bude hrát do konce dubna. Květnová nadstavba bude mít stejný formát jako v předchozí sezoně.

Statistiky

Plzeň

Nejdéle bez obdrženého gólu

Plzeň

Nejvíc vyhraných zápasů doma

Karviná

Aktuálně nejdéle bez vítězství

Mužstvo Z V R P S B
1.FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
2.SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
3.AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
4.1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
5.FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
6.FC Hradec Králové 0 0 0 0 0:0 0
7.FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
8.SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
9.FC Slovan Liberec 0 0 0 0 0:0 0
10.SK Dynamo Č. Budějovice 0 0 0 0 0:0 0
  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Kapitán řeší Ameriku. Slavia mě v něčem zklamala, svěřil se Vlkanova

V sobotu Adam Vlkanova možná vyrazí s týmem Hradce Králové na turnaj do Benátek nad Jizerou, což pro loňského nováčka...

Překvapení! Kuchta řeší návrat do Česka. A do Sparty? Na Letné už měl jednat

Fotbalový útočník Jan Kuchta se po půlroce v ruském Lokomotivu Moskva vrací do české ligy. A je to pikantní přesun....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psal Putinovi, ať zastaví válku. Bývalý ruský kapitán: Možná mě i zabijí

Premium Byla to jedna z jeho prvních reakcí. Nejdřív šok, zděšení, také strach. A hned nato i dopis Vladimiru Putinovi, který...

Vyhozené miliardy, drbny v kabině i de Jong. Ředitel United povídal u piva

Mluvil naprosto bez servítků. Nespokojeným fanouškům líčil, jak to vypadá s příchodem Frenkieho de Jonga či jaké měl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia získala Ewertona. Takový hráč nám chyběl, radují se v Edenu

Další posilou fotbalové Slavie je brazilský záložník Ewerton, který přestoupil z Mladé Boleslavi. V pražském klubu...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Sparta - Dukla 2:1, Priskemu premiéra nezhořkla, Drchal rozhodl z penalty

Aktualizujeme Fotbalisté Sparty odehráli první přípravný duel pod vedením dánského trenéra Briana Priskeho. V tréninkovém centru na...

Umím být přísný. Sivok o návratu do Sparty, inspiraci i památné fotce

Premium Čtrnáct let na tu chvíli Tomáš Sivok čekal. Na moment, kdy zase bude na srdci nosit sparťanský znak. Jako hráč už se v...

Denis Ventúra: střílející štít. Po Rumunsku a Maďarsku zkusí fotbal v Česku

České fotbalové veřejnosti Denis Ventúra ještě moc neříká, ale když se Olomouci naskytla možnost získat někdejšího...

Presink, intenzita. S Kuchtou to bude jednodušší, ví sparťanský asistent

Stejně jako Brian Priske, hlavní kouč fotbalové Sparty, i jeho asistent Thomas Nörgaard odpovídal novinářům plynulou...

Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče
Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče

Známá moderátorka Tereza Tobiášová miluje cestování, a proto její první kniha Terezina dobrodružství obsahuje historky o cestování, její zážitky i...

Agáta Hanychová chodí s Jaromírem Soukupem

Bývalá modelka a moderátorka Agáta Hanychová (37) má po nedávném rozchodu se slovenským lékařem Andrejem Nikovem nový...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

RECENZE: Koncert Guns N’Roses táhl ke dnu falešně kňourající Axl

Jít na koncert kapely Guns N’Roses je jako sázka do loterie. Na instrumentální výkony se můžete spolehnout, ale co se...