Kdo je v „aféře Drobisz“ vlastně gauner? Otázky o fotbalové korupci

HLAVNÍ OBVINĚNÝ. Olomoucký brankář Petr Drobisz měl podle střížkovských Bohemians domlouvat fotbalový podvod. Jenže kolem případu je tolik pochybností. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

22 2010
Notářské listiny, údajných 300 tisíc v trezoru a olomoucký brankář Drobisz, na kterého míří podezření, že uplácel. Ve fotbalovém skandálu zůstává spousta otázek a pochybností.

1. Dá se koupit vítězství?
Ano. Jen naivka si může myslet opak. Čtyři hráči střížkovských Bohemians svým svědectvím doložili, že Petr Drobisz za květnovou porážku vyplatil 300 tisíc korun.

2. Co mohla Olomouc získat?
Po vítězství se mohla vyšplhat na 4. místo v tabulce, čili k pozici v evropském poháru a následně k bonusům od sponzorů. Ale byl to risk, ne záruka. Týmu musely nahrát okolnosti, přesněji řečeno Sparta nesměla prohrát v Boleslavi, což se stalo.

3. Kde se vzalo 300 tisíc?
"Dostal jsem je po zápase v obálce od Drobisze," řekl Miroslav Obermajer. Brankář tvrdí, že je to lež. Pokud by to však pravda byla, měl peníze ze svého účtu? Nebo z klubového? Není pravděpodobné, že by to byla akce hráčů za zády vedení, jak se to stává na nižší úrovni.

Kdo je kdo

ve fotbalové aféře

Petr Drobisz
Brankář Olomouce, na kterého čtyři svědci ze střížkovských Bohemians ukázali: Loni v květnu nám nabídl a pak předal slíbených 300 tisíc za porážku. "Jsou to lži. Nic jsem neudělal." Pokud by lhal on, hrozilo by mu vězení.

Karel Kapr
Šéf pražského klubu a další z klíčových mužů. To on vypustil aféru do světa. Jenže s velkým zpožděním. Až v prosinci dva ze čtyř hráčů vypovídali u notáře. "Trvalo mi, než jsem všechno rozklíčoval a dal to dohromady," řekl.

Šéfové Olomouce
Pokud by se uplácení potvrdilo, klubu by hrozil nucený sestup a další sankce. "Je to lež! Jsme šokováni a podnikneme právní kroky," reagoval místopředseda klubu Josef Lébr. "Nevím, co k tomu pana Kapra vede."

4. Je Drobisz kaskadér?
Je krajně nerozumné, aby se po obrovském skandálu s odposlechy někdejšího žižkovského ředitele Horníka dopustil stejné chyby a domlouval nekalosti po telefonu. Přesně to podle výpovědí Drobisz udělal.

5. Co Drobisz vypoví na policii?
Osudová otázka zůstává v rovině spekulací. Pokud bude trvat na své nevině, je to tvrzení proti tvrzení. Může vzít vinu na sebe a chtít očistit klub. Anebo potopí Olomouc?

6. Proč se čekalo půl roku?
Hlavní černá díra, kterou v případu najdete. Zápas proběhl 30. května 2009, první notářská výpověď je z 28. prosince. Proč aféra vyplavala až po více než půl roce?

"Poměrně dlouho mi trvalo, než jsem hráče přesvědčil, aby nechali svá svědectví úředně zadokumentovat," tvrdí Karel Kapr, šéf střížkovských Bohemians, ale nezní to přesvědčivě. Co když to bylo jinak?

7. Proč notář, a ne policie?
I tenhle krok budí rozpaky. Nahlásit případ policii ještě před zápasem nebo ihned po něm, mohly být důkazy jasné. Teď jsou na stole jen prohlášení sepsaná u notáře, ale ta mají jinou váhu než výpověď na policii.

Notář dá razítko, ale nepátrá po souvislostech, informaci neprověřuje, nemůže při doplňujících otázkách zjistit, zda se fotbalisté při líčení aféry nerozcházejí. Zápisy s hlavičkou od notáře maskují nedůvěryhodný postup.

8. Jaké jsou o korupci důkazy?
Vlastně žádné, pokud se třeba na obálce s penězi nenajdou Drobiszovy otisky prstů. Zatím stojí tvrzení (čtyři hráči Střížkova) proti tvrzení (Drobisz). Ani výpisy z telefonních účtů nikdo neukázal.

Brno - Bohemians PrahaPetr DrobiszSlovácko - Bohemians Praha: hostující David Zoubek nebezpečně zasahuje

HLAVNÍ AKTÉŘI. Miroslav Obermajer (vlevo) měl po zápase peníze dostat. Je to lež, brání se Petr Drobisz (uprostřed). Obálku s penězi údajně později viděl i David Zoubek.

9. Kde jsou peníze?
U Kapra, aspoň on to tvrdí.

10. Kdo aféru řeší?
Pražská kriminální policie, která si v pátek předvolala na výslech šéfa Střížkova. Další výslechy mají pokračovat v tomto týdnu.

11. Hrozí aktérům vězení?
Rozhodně ano, a hned několika aktérům. Kdo nabídne nebo slíbí úplatek, může být potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem. Tak praví trestní zákoník pod paragrafem 332 podplacení. To by mohlo platit pro Drobisze.

Kdo je kdo

střížkovští hráči

Miroslav Obermajer
Bývalý kapitán týmu, který u notáře vypověděl, že od Drobisze 300 tisíc převzal. "Ale já jsem ten zápas ani nehrál, víc se k tomu nebudu vyjadřovat." V klubu už není, hraje třetí ligu za Vyšehrad.

David Zoubek
V autobuse cestou z Olomouce dostal obálku s penězi. "Pomyslel jsem si: To si snad někdo dělá pr..." Obálku pak předal šéfovi klubu Kaprovi, který mu vystavil platební doklad. Zoubek je od ledna hráčem Kladna.

Roman Dobeš
Střížkovský záložník a prostředník proti své vůli. Drobisz mu údajně volal jako bývalému spoluhráči. "Řekl jsem mu, že zápas neovlivním." A zprávu poslal dál.

Marek Kincl
Útočník. Zpráva o chystaném úplatku se k němu dostala, což zmínil u notáře. Jinou roli nehrál.

Ovšem pozor, ani Kapr a spol. nemusí být z pohledu vyšetřovatelů bez viny. Zákoník totiž postihuje i ty, kteří úplatek přijímají: Kdo pro sebe či pro jiného přijme nebo si dá slíbit úplatek, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.

Právníci předpokládají, že Kapr přijetí úplatku zkusí vysvětlit dobrým úmyslem: Na oko peníze vzal, aby korupci prokázal, ale ponechat si je nechtěl. Případně že využije právní ustanovení o tzv. účinné lítosti, podle níž v některých případech trestnost činu zaniká. Může s tím však vůbec uspět?

12. Co udělá fotbal?
Pokud disciplinární komise zjistí vinu, může trestat dřív, než případ došetří policie. "Budeme nekompromisní," tvrdí šéf Ivan Hašek.

Za ovlivňování výsledku lze jednotlivci zastavit činnost nebo zakázat výkon funkce až na 15 let a udělit půlmilionovou pokutu. V případě provinění kolektivu jsou tresty až 10 milionů a odebrání až 20 bodů, popřípadě vyloučení ze soutěže.

13. Nejsou za aférou jiné zájmy?
Je to možné. Střížkovské mužstvo je teď v tabulce předposlední, a pokud by svaz vzal Olomouci 20 bodů a poslal ji na dno, už by k záchraně stačilo udržet 14. místo. Tahle konstrukce se nabízí.

Nebo chtěl Kapr ukázat svazu, že může ligu zpochybnit? Ano, zákulisní hra může být složitější. Na střížkovský klub se dosud pohlíželo pohrdavě, protože nemá historii, fanoušky ani vlastní stadion.

A nemůže být motivem i spor dvou klubů s názvem Bohemians? Ve svazové komisi, jež kauzu rozhoduje, sedí i jeden z činovníků Olomouce Jiří Ficner, který dosud stranil klubu z Vršovic proti Střížkovským.

14. Vážně hráli hosté za 600 tisíc?
Zpět k zápasu. Střížkovští měli od svého šéfa za výhru údajně slíbeno dvakrát tolik, než co nabízel Drobisz. Pokud je to pravda, porážka 0:3 zaráží o to víc. "Nebylo to poprvé, kdy jsem na zápas venku vypsal speciální prémie. Nebyla to žádná akce proti nabídce Olomouce, prostě jsem na své kluky zkusil tuhle motivaci," reagoval Kapr včera.

Olomouc - FK Bohemians: olomoucký Tomáš Janotka (vpravo) a Pavel Grznár z BohemiansOlomouc - FK Bohemians: olomoucký Melinho (v modrém) v souboji s Michalem Demeterem

Momentka z loňského jarního duelu mezi Olomoucí a střížkovským týmem. Předcházel mu skutečně pokus o podvod a domluvení výsledku?

15. Nebyly v tom sázky?
Těžko, protože kurz na vítězství Olomouce byl miniaturní. Soupeři v zápase prakticky o nic nešlo.

16. Proč dva svědci skončili?
Bývalý kapitán Obermajer hraje 3. ligu za Vyšehrad, další vůdce Zoubek šel v lednu do Kladna, které se se Střížkovem přetahuje o záchranu. To jsou přinejmenším zvláštní změny, ovšem s aférou zřejmě nemají co do činění. Oba hráči měli vysoké smlouvy, navíc patřili k nejstarším, proto se s nimi Kapr rozloučil. Nebo měl jiný důvod?

17. Není to komplot?
Vyloučit to nelze. Olomoucký šéf Jiří Kubíček je ve fotbale leckomu nepohodlný, už léta poukazuje na špínu a stal se protivou. Chce ho snad někdo odstranit? "Nemám s tím nic společného," hájí se Kubíček.

18. Co na to Jablonec?
Jen zdánlivě přihlouplá otázka, ale právě Jablonec skončil pátý v lize. Pokud si Olomouc výhru opravdu koupila, měl loni na podzim hrát Jablonec v předkole Evropské ligy.

Vše o aféře s úplatkem

podívejte se na výpovědi u notáře a přečtěte si také

Los Ligy mistrů: Barcelona, Dortmund, Inter, Slavia

17. září: Inter Milán - Slavia 1:1, 2. října: Slavia - Dortmund od 18:55,
23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00

Statistiky

Bohemians 1905

Nejvíc vlastních gólů

Slavia

Aktuálně nejdelší série bez porážky

Příbram

Nejdéle bez vstřeleného gólu

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 9 7 2 0 19:2 23
2.FC Viktoria Plzeň 10 7 2 1 21:10 23
3.FK Mladá Boleslav 9 5 1 3 21:14 16
4.FK Jablonec 9 5 1 3 17:13 16
5.FC Baník Ostrava 9 5 0 4 15:11 15
6.AC Sparta Praha 9 4 2 3 18:14 14
7.SK Sigma Olomouc 9 4 2 3 13:11 14
8.1. FC Slovácko 10 4 2 4 9:16 14
9.Bohemians Praha 1905 10 3 3 4 14:18 12
10.FC Slovan Liberec 10 3 2 5 11:12 11

Nejčtenější

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Zvedněte ruce, kdo jste to čekali. Italský tisk sepsul výkon Interu

JAK MI TO CHYTIL? Romelu Lukaku z Interu Milán lituje neproměněné tutovky,...

Falešný start, pohroma, trápení. Italská média tvrdě kritizují počínání fotbalistů Inter Milán v úvodním utkání Ligy...

Gól pana Střapatého. Olayinkovi se může změnit život

ŠOKOVAL SAN SIRO. Slávistický útočník Peter Olayinka se raduje z úvodní branky...

Bylo mu patnáct, když poprvé nazul kopačky. Do té doby hrál Peter Olayinka fotbal naboso, maximálně ve špinavých a...

Trpišovský: Zasloužili jsme si vyhrát. Mrzí mě jen závěr a střídání

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

Zatímco odpovídal na poslední otázku, otevřely se dveře a do tiskového střediska nakoukl Antonio Conte, kouč Interu...

Dejte mu nejlepší známku! Hovorka po Interu: Do všeho jdu po hlavě

Slávistický stoper David Hovorka odehrává balon před Romelem Lukakem, obrovitým...

Často v zápase i po sebemenším úspěšném zákroku, dobře načasovaném skluzu nebo jen po obyčejném zisku míče, si...

Další z rubriky

Slovácký obránce Hofmann: Příští kola určí, jestli budeme hrát nahoře

Stanislav Hofmann ze Slovácka (vlevo) a Tomáš Wágner z Mladé Boleslavi svádějí...

Zápasy se špičkou první ligy mají za sebou. Sérii utkání proti tabulkovým sousedům a hůře postaveným týmům rozehrají...

Příbram - Karviná 0:2, třetí zápas s nulou, hosté potvrdili solidní formu

Karvinský trenér František Straka během utkání s Teplicemi

Fotbalisté Karviné natáhli sérii bez ligové porážky na čtyři zápasy, když v 10. kole nejvyšší soutěže zvítězili v...

Nejen derby. Plzeň hraje s nováčkem, třetí Boleslav jde na Ostravu

Plzeňští fotbalisté se radují z vítězné branky Jana Kopice (čelem uprostřed).

Pokud druhá Plzeň v sobotu večer uspěje v Českých Budějovicích, bodově se dotáhne na první místo a před nedělním derby...

Slovácko - Teplice 1:1, góly do půle, na Marešovu trefu reagoval Šašinka

Ondřej Šašinka ze Slovácka (v bílém) se snaží dostat ke střele v utkání proti...

Slovácko po slibném startu do sezony počtvrté v řadě nezvítězilo, Teplice se naopak probouzejí: už měsíc neprohrály,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz