Karel Kapr. Vymítač korupčního ďábla, nebo něco jiného?

Karel Kapr | foto: ČTK

23 2010
Pár trumpetistům, které si najímá, aby při zápasech na Strahově aspoň někdo vytvářel atmosféru, platí tisícovku do kapsy. A ve fotbale dosud zajímal málokoho. Najednou jsou Karla Kapra plné noviny. To on spustil "akci Drobisz".

Pokud pražský podnikatel po pravdě líčí, že brankář Drobisz před 10 měsíci uplatil jeho hráče, aby prohráli v Olomouci, měl by mu patřit titul Protikorupční režisér. Nebo si zaslouží jiný titul? Jaký vůbec je?

"Fotbalu rozumí a pro náš klub dýchá," tvrdí dlouholetý sekretář Vladimír Rosenberger. "Všichni se před ním klepou. Na Bohemce zavedl krutovládu," oponuje jeden z hráčů, který na Střížkově hrával. Kapr má kolem sebe spoustu rozporů.

Vzal klokana a skočil do ligy

Je obdivuhodné, jak rychle dokázal s podřadným klubem vystoupat do první ligy. Už v 90. letech se Kapr pohyboval kolem Střížkova, který hrával divizi. Před pěti lety pak využil toho, že tradiční klub Bohemians z Vršovic musel kvůli dluhům do konkurzu, a název Bohemians i logo se zeleným klokanem zaregistroval na ministerstvu vnitra.

Nechme teď stranou složitý a dosud nevyřešený "boj o Bohemku", jisté je, že Kaprův klub od roku 2007 dvakrát postoupil a loni se jako nováček zachránil v první lize.

Bohemka vs. Bohemka Kvůli tomuhle fanoušci z Ďolíčku nesnášejí právě Kapra: jeho klub Bohemians Praha přinesl do ligy kuriózní situaci

V novinách často kvůli lepší srozumitelnosti najdete místo Bohemians Praha název Střížkov, což Kapra a spol. na jednu stranu uráží, na druhou stranu však v klubovém VIP slýcháte vítězný pokřik: "Pražskej Střížkov, to jsme my, to jsme my."

Jestli bylo na střížkovskému týmu opravdu něco zvláštního, tak snad to, že měl spoustu exotických cizinců. Traduje se historka, jak za šéfy přišel nigerijský útočník Ibe a řekl: "Já potřebovat velký auto, já mít velký rodina." A hned druhý den auto měl. Ani noví hráči se nestěhují do hotelu, nýbrž do bytů na Proseku, což rozhodně není obvyklá praxe.

"Pan Kapr není člověk, se kterým bych chtěl pracovat v jedné firmě. Každý vyznáváme jiné hodnoty, ve fotbalových kruzích nemá nejlepší pověst," říká Lukáš Přibyl, šéf Bohemians 1905 z Vršovic.

Buďme spravedliví: těm slovům se nelze divit, protože fanoušci konkurenční Bohemky považují 47letého Kapra za lumpa.

V čem vlastně podniká?

Z veřejně dostupných registrů toho o podnikání Karla Kapra moc nezjistíte. Nebo skoro nic. V současnosti figuruje ve třech společnostech zapsaných v obchodním rejstříku, předmětem podnikání je zprostředkování obchodních kontaktů, poradenství, výroba nápojů, pohostinství, pronájem movitých a nemovitých věcí a další práce všeho druhu. Kaprovy peníze jdou například i do koňských dostihů.

"Když přede mnou řeknete jméno Kapr, mám střídavě rudo a modro před očima," tvrdil včera Marián Ivančák z finančního výboru města Příbram. Ivančák vzpomíná na 12 let starou kauzu, kdy se příbramská teplárna přes řadu nevýhodných smluv dostala do konkurzu.

O případu tehdy zevrubně referoval časopis Týden. Kapr, spojenec příbramského bosse Jaroslava Starky, který byl obviněn z únosu Lamberta Krejčíře, tehdy koupil od města 100 procent teplárenských akcií za 584 tisíc korun, což byla naprosto směšná částka. Rok poté totiž akcie vykoupila mnohonásobně dráž Mostecká uhelná.

Řidiče mu dělal "hrobař"

Kapr je také známou figurou z policejních spisů. Kriminalisté prověřovali řadu násilných trestných činů, dokázat se mu je však nikdy nepodařilo.

Pro Kapra například pracoval jako řidič Karel Kučera, muž, který byl nedávno zproštěn obžaloby z pokusu o vraždu někdejšího bosse českého podsvětí Ivana Jonáka.

Kučera před několika lety obvinil Kapra, že se v roce 1999 podílel na objednání jiné vraždy – bývalého policisty Luďka Krčky. "Na policii jsem vypověděl, že v pozadí vraždy Krčky byly neshody mezi ním a Kaprem, a popsal jsem, co se v den vraždy odehrálo," řekl před lety deníku Právo Kučera, v podsvětí přezdívaný "hrobař".

Policie pro jeho tvrzení nenašla důkazy a sám pražský podnikatel vždy Kučerova slova popíral. Včera se k nim nevyjádřil, nezvedal telefon.

"Nic s tím neudělali. Nedivím se tomu," říká nyní Kučera. Už v Právu řekl: "Kapr má na policii velmi dobré kontakty. Do hodiny po mé výpovědi na policii věděl úplně všechno."

Dobrý, nebo zlý?

Kaprovo jméno se také objevilo v kauze vyděračského Berdychova gangu.

Kapr svědčil proti bývalému detektivu Petrovi Vojtěchovskému, který původně začal případ provázanosti policie a podsvětí rozkrývat a nakonec vyvázl s podmínečným trestem za to, že Kaprovi vyzradil policejní informace.

Současný skandál ohledně fotbalové korupce je další podivnou kolonkou v Kaprově životopise. "Hrobař" Kučera je přesvědčen, že se případ rozhodně nestal tak, jak ho šéf střížkovských Bohemians popisuje.

"Když jsem to viděl v televizi, chytl mě z toho záchvat smíchu. Pan Kapr si umí věci velmi dobře dopředu připravit. Že by přišel jen tak s obviněním půl roku po údajném uplácení? Tomu fakt nevěřím," tvrdí Kučera.

Zatímco v policejních spisech figuruje Kapr především jako ten, na kterého se valí zlo, z jeho poslední fotbalové akce leckdo cítí, že mu jde o dobro, o vymítání ďábla korupce.

Anebo je to všechno jinak?

Kdo je Karel Kapr

Pražský podnikatel a šéf fotbalového klubu Bohemians Praha, který druhým rokem hraje nejvyšší soutěž. Ve společnosti AZ COLOR ČR, a. s. je předsedou představenstva (podle databáze Čekia má firma roční tržby 100 až 199 milionů korun), vlastní firmu LEFT s. r. o., a v Praze 9 provozuje sportovní bar Chelsea. 47letý Kapr je považován za nekompromisního muže s kontroverzní pověstí.

Los Fortuna ligy 2019-2020

Nový ročník fotbalové ligy začne 12. července zápasem Jablonec - Bohemians. Titul bude obhajovat Slavia, která novou sezonu začne ligu ve Zlíně, pak hned do Teplic. Jediným nováčkem jsou České Budějovice, které v 1. kole hostí Opavu.

Tomáš SoučekLibor Kozák, Júsuf HilálLukáš Kalvach, Tomáš Smola, Andreas VindheimDavid Hovorka, Adam Hloušek, Michal TrávníkOndřej Mihálik

Statistiky

Mužstvo Z V R P S B
1.1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
2.1.FK Příbram 0 0 0 0 0:0 0
3.AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
4.Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
5.FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
6.FC FASTAV Zlín 0 0 0 0 0:0 0
7.FC Slovan Liberec 0 0 0 0 0:0 0
8.FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
9.FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
10.FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0

Nejčtenější

Nejistota ve Slavii? Vyber si, slyšel Matoušek. Radši si zvyká v Jablonci

Jan Matoušek

Na přelomu května a června výrazně pomohl Příbrami v baráži proti Brnu k udržení v první lize, v...

Fotbalové Znojmo po sestupu: začátek, který je hned i koncem

Michal Hlavatý ze Sokolova (vpravo) bojuje s přesilou fotbalistů Znojma Davidem...

Po sestupu do MSFL začali fotbalisté Znojma přípravu v provizorním režimu sice s řadou zkušených...

Sparta, Saúdská Arábie a teď Slavia. Zamíří Stanciu na druhý břeh?

Sparťanští fotbalisté v retro dresech, v nichž nastoupí na oslavu 125. výročí...

V sobotu večer se oženil, doma v rumunské Alba Iulii si vzal dlouholetou přítelkyni Andreeu....

Za sto milionů je volný, řekl o něm kouč. Reiter teď přestoupil do Baníku

Denis Granečný (v bílém) z Ostravy v souboji s Rudolfem Reiterem z Bohemians.

Ofenzivní záložník Rudolf Reiter po dvou letech opouští Bohemians 1905 a přestupuje do Baníku...

Plzeň zúžila kádr. Na soustředění nejedou Petržela, Pačinda ani Hájek

Plzeňský záložník Milan Petržela se napřahuje ke střele.

Plzeňský trenér Pavel Vrba bere na soustředění do Rakouska šestadvacet fotbalistů. Nepočítá s...

Další z rubriky

Vatajelu se po konci ve Spartě vrátil zpět do rumunské Craiovy

Dukelští Ondřej Kušnír (vlevo) a Jan Holenda se snaží zastavit Bogdana...

Fotbalista Bogdan Vatajelu po dvou a půl letech opustil Spartu. Šestadvacetiletý rumunský levý...

Plzeň zúžila kádr. Na soustředění nejedou Petržela, Pačinda ani Hájek

Plzeňský záložník Milan Petržela se napřahuje ke střele.

Plzeňský trenér Pavel Vrba bere na soustředění do Rakouska šestadvacet fotbalistů. Nepočítá s...

Liberec získal útočnou posilu, ze Slavie přichází Kuchta

Teplický záložník Jakub Hora (vlevo) a Jan Kuchta slaví gól do sítě Plzně.

Fotbalový Liberec jako poslední ligový tým konečně oznámil první letní posilu. Měl by se jí stát...

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?

Najdete na iDNES.cz