Brno - České Budějovice: Zdeněk Křížek

Brno - České Budějovice: Zdeněk Křížek - Budějovický brankář Zdeněk Křížek při utkání v Brně inkasoval pět branek. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Jihočeši vyhořeli, dva góly si dali sami

• 12
Brno - Po půlhodině hry vedli brněnští fotbalisté nad Českými Budějovicemi už 3:0 a mohli si společně s diváky užívat úspěšné vykročení do jarní ligové sezony. Zápas 18. ligového kola nakonec vyhráli vysoko 5:0. Jihočeši si první dva góly dali dokonce sami; na nešťastnou Homoláčovu teč z deváté minuty brzy navázal Peroutka.

Brno už dvacet zápasů po sobě na domácím stadionu neprohrálo a po utkání připravilo vedení klubu fanouškům ohňostroj.

Oboustranně poněkud opatrný začátek ukončil rychle Polách. Jeho trestný kop z levé strany přizvedl hlavou budějovický obránce Homoláč a brankář Křížek už na změnu míče nestačil reagovat.

Hosté se sice pokusili srovnat krok, jejich akce ale většinou končily už ve středu pole. Jedinou výjimkou byly v úvodu dvě střely aktivního Holendy, které brněnský brankář Lejsal s přehledem zlikvidoval.

Vážněji zahrozili budějovičtí fotbalisté pouze ve 14. minutě, kdy po centru obránce Kladrubského mířila hlavička Táborského těsně nad břevno brněnské branky.

Po dvaceti minutách sice ztratili Brňané zraněného obránce Švejnohu, kterého nahradil Kuncl, ale stále předváděli v teplém jarním počasí pohlednou hru. Dokázali ji zrychlit akcemi na jeden dotek, vynikali i rychlým přenášením míče a bleskovými úniky.

Hostující obránci se dostali pod vytrvalý tlak. Ve 25. minutě rozehrál Polách opět trestný kop a dezorientovaný obránce Peroutka po hlavičkovém souboji s Trousilem zaznamenal druhý vlastní gól Jihočechů. Hra budějovického týmu se po druhé brance změnil v chaos, který brněnští útočníci pohotově využívali.

Ve 27. minutě Okleštěk zakončil sólovou akci střelou těsně vedle branky. O tři minuty později založil Siegl v obranném pásmu akci, přes Bestu se dostal míč k Poláchovi. Ten si kličkami pohrál s obranou soupeře a přízemní střelou poslal míč do sítě. V závěru poločasu oživil českobudějovické trápení Poborský, jehož střela ale mířila nad branku.

Trenér Cipro vyměnil o přestávce nejistého Homoláče za Žižku a výkon Budějovic se ve druhém poločase výrazně zlepšil. Hosté ovládli střed hřiště a jejich přímočaré útoky hrozily nebezpečím. Největší šanci ke skórování měl po hodině hry opět Holenda, jehož hlavička těsně minula branku.

V závěrečných deseti minutách Budějovice ale zcela vypadly z role. Čtvrtý gól přidal v 80. minutě Zelenka a nadílku ukončil po pouhých třech minutách pobytu na hřišti střídající Pacanda.

Ohňostroj v Brně po výhře místních fotbalistů nad Českými Budějovicemi v utkání první ligy."Podařily se nám standardní situace," řekl brněnský trenér Josef Mazura. "Spoléhali jsme na to, že v brance Budějovic stojí Křížek, který neměl při své ligové premiéře ještě příliš zkušeností. Dostali jsme jej pod tlak a po dvou standardních situacích jsme dali dva šťastné góly."

Podobný začátek zápasu kořeněný dvěma vlastními góly ještě nikdy ve své kariéře nezažil trenér Českých Budějovic František Cipro. "Oba góly byly jako přes kopírák a týmem hodně otřásly. Poločas jsme dohráli v hlubokém útlumu. Po poločase jsme chtěli ještě zápas korigovat, což se bohužel nepodařilo," uvedl trenér Cipro, který ale bere brněnský debakl i jako poučení. "Možná někteří naši hráči takovou lekci potřebovali. Hráli jsme totiž v šesti lidech a o poločase bylo pět fotbalistů zralých na vystřídání. Někteří naši hráči se prostě musí probudit," hodnotil kriticky výkon svých svěřenců Cipro.