DALŠÍ TREFA KANONÝRA. Jablonecký střelec David Lafata se raduje ze svého

DALŠÍ TREFA KANONÝRA. Jablonecký střelec David Lafata se raduje ze svého dalšího gólu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jablonec snížil náskok Sparty, Straka se ve Slavii uvedl prohrou

• 214
Náskok fotbalistů Sparty se po 10. kole snížil na osm bodů. Suverénní lídr totiž poprvé v ročníku prohrál, když ho smetl Liberec. Naopak pronásledovatelé bodovali - druhý Jablonec dokonce nastřílel pět gólů. Premiéra trenéra Františka Straky se Slavií skončila prohrou.

Pro sparťany to bylo hodně kruté vystřízlivění z vítězného opojení. Liberec lídra přehrál, nekompromisně ho sestřelil třemi góly. Severočechům se vyplatila důrazná, agresivní hra.

"Byli jsme mizerní, katastrofální," zlobil se sparťanský stoper Tomáš Zápotočný.

O vítězi se rozhodlo už v úvodu. Vždyť v desáté minutě vedl Liberec už 2:0. Nejdřív se trefil Breznaník, jemuž se efektně povedly "nůžky", a následně přidal druhý gól Šural.

Ve druhém poločase předvedli svěřenci trenéra Šilhavého nejhezčí akci zápasu, po níž vstřelili třetí gól. Štajner u pravé lajny vyslal patičkou Gebre Selassieho, jenž šikovnou kličkou obalamutil Pamiče a odcentroval před branku. Tam už Breznaník jenom nastavil hlavu...

Sparta - Liberec 0:3.

Náskok Sparty se v čele tabulky zmenšil na osm bodů. Tohle manko na lídra ztrácí Jablonec, který vyřídil pěti góly Příbram a potvrdil pověst nejútočnějšího týmu v lize. Čtrnáctý gól v soutěži vstřelil útočník Lafata. V průměru tak dává 1,4 gólu v každém ligovém zápasu.

O bod větší ztrátu má Liberec a také Plzeň, která v páteční předehrávce vyhrála 3:1 na hřišti Slovácka.

Velká radost zavládla v Ostravě. Slaví tam premiérové vítězství a rázem se posunuli z posledního místa mimo sestupové příčky. Tým trenéra Pavla Malury porazil 1:0 Hradec Králové.

Ostrava se dočkala vítězství po třinácti ligových zápasech.

"Kvůli virózám a zraněním se nám rozpadla sestava, ale kluci to odbojovali a byli odměněni třemi body. Co se týče fotbalového výkonu, tak to ale určitě nebylo ono," hodnotil ostravský trenér Malura.

Tabulka střelců

14 gólů - David Lafata (Jablonec)

5 gólů - Zdeněk Ondrášek (Č. Budějovice), Jan Kovařík (Jablonec), Michal Breznaník (Liberec), Jan Chramosta (Ml. Boleslav), Tomáš Wágner (Příbram), Léonard Kweuke (Sparta)

4 góly - Jan Kopic (Jablonec), Michal Rabušic, Jiří Štajner (oba Liberec), Marek Heinz (Olomouc), Michal Ďuriš (Plzeň), Peter Grajciar (Sparta)

Kromě výhry potěšil ostravské fanoušky také návrat Marka Jankulovského. Bývalý český reprezentant a vítěz Ligy mistrů z roku 2007 naskočil do české ligy po jedenácti letech, které strávil v Itálii.

Do utkání nastoupil v 65. minutě, kdy vystřídal Šenkeříka. Ale už o osm minut později musel kvůli zranění ze hřiště. Znovu si přetrhl přední zkřížený vaz v kolenu, kvůli kterému sedm měsíců marodil.

Jediným týmem, který v lize ještě nevyhrál, zůstávají České Budějovice. Jihočeši remizovali 1:1 s Teplicemi. Přitom měli výhodu penalty, ale tu Otepka neproměnil. A tak alespoň bod zachránil těsně před koncem Ondrášek.

Desáté ligové kolo nabídlo dvě malá pražská derby. V neděli remizovali Bohemians 1905 s Duklou Praha 0:0 a nevyužili možnost zůstat na druhém místě tabulky, v pondělní dohrávce potom slávisté podlehli na stadionu Žižkova 0:1.

Kouč František Straka tak v prvním utkání se Slavií svoje svěřence k bodovému zisku nedovedl. Zápasu předcházel protestní pochod slávistických fanoušků, kteří Straku vyháněli z klubu i v průběhu celého utkání.

Slavii potopil gólem její bývalý hráč Kalivoda, jenž si paradoxně jako jediný vychutnal od příznivců hostujícího týmu děkovačku.