FORTUNA:LIGA 2023/2024
Žižkov - Olomouc: Riste Naumov (druhý zleva) střílí hlavou gól Viktorie Žižkov.

Žižkov - Olomouc: Riste Naumov (druhý zleva) střílí hlavou gól Viktorie Žižkov. | foto: Stanislav Peška, ČTK

Ivánku, kamaráde... Změnily se poměry v českém fotbale od korupční aféry?

  • 264
V roce 2004 propukla v českém fotbale velká korupční aféra. Potrestáno bylo několik funkcionářů a rozhodčích. Nejznámější postavou skandálu byl tehdejší žižkovský manažer Ivan Horník. Co se od té doby změnilo?

"Mi volal Pelta." "A co chtěl?" "Nic." "A cos mu na to řek?" "Nic." "Tos mu řek dobře, Milane." Kdo by tomuto dialogu před pěti lety rozuměl? Dnes už zlidověly kultovní hlášky z odposlechů fotbalových funkcionářů, z nichž sestavil Petr Čtvrtníček divadelní hru.

Korupční aférou, od jejíhož vypuknutí uplyne 30. dubna pět let, se díky Čtvrtníčkovi národ bavil.

Jenže poměry v českém fotbale se od té doby nijak razantně nezměnily. A to už taková legrace není.

Vrací se špína...

Soudě podle názoru muže, jehož zatčením celý skandál začal, je dokonce prostředí českého fotbalu horší než tenkrát. "Ve fotbale se vše změnilo k horšímu," tvrdí bývalý fotbalový manažer Jaroslav Hastík. "Fotbal je zkorumpovaný odshora až po ty nejnižší články."

Aféra ve zkratce


Celý případ začal 30. dubna 2004 zatčením Jaroslava Hastíka, manažera FC Synot. Tím se rozběhla rozsáhlá korupční kauza, jež odhalila špinavou tvář českého fotbalu.


Symbolem skandálu se stal žižkovský manažer Ivan Horník. Tihle dva spolu s Radomírem Hruboněm, obchodním ředitelem Vítkovic, dostali nejtvrdší trest: dva roky mimo fotbal a úhradu 100 000 korun.

Odečtem bodů a vysokými pokutami za účast v aféře zaplatily čtyři kluby – Synot, Žižkov, Vítkovice a Opava – a šest jejich činovníků. Trest dosáhl také na funkcionáře svazu Milana Brabce, 14 rozhodčích a čtyři delegáty

Hastík velmi slušnou formou odmítl žádost o větší rozhovor a stejně reagoval i někdejší žižkovský ředitel Ivan Horník, který se stal symbolem zkorumpovaného prostředí: "Nemám potřebu se vyjadřovat."

Zásadnější je, zda Hastíkova slova o prohloubení bídy odpovídají skutečnosti. Podle miniprůzkumu, který MF DNES provedla mezi zainteresovanými lidmi, jimž slíbila anonymitu, to taková hrůza jako dřív není. To však zdaleka neznamená, že by byl český fotbal v pořádku.

S tím souhlasí i David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International. jež se zabývá sledováním a potíráním korupce: "Veřejnosti nebyl dán zřetelný signál, že má fotbal na vlastním očištění zájem. V jeho čele dál stojí lidé, kteří byli za zkažené prostředí víceméně zodpovědní.

Zdá se, že liga je nyní o něco čistší, objevují se však zprávy, že nekalé praktiky jsou dál používány v nižších soutěžích."

Informace MF DNES však naznačují, že i v nejvyšší soutěži se po relativně klidných třech letech po aféře některé kluby opět pokoušejí získat body jiným způsobem než jen výkonem hráčů na hřišti.

... i ušpinění lidé

Ve fotbale jsou navíc znovu někteří lidé, kteří v aféře přímo či nepřímo figurovali. Je těžké rozlišit, kdo v ní byl viníkem a kdo spíš obětí, takže je zároveň nefér obecně říct, že nikdo z chycených a případně potrestaných nemá na návrat právo.

Skutečností zůstává, že pro bývalého sudího Josefa Dvořáčka, jemuž vypršel trest a nyní dělá delegáta, je od léta připraveno křeslo sekretáře fotbalového svazu v Brně. A Dvořáčkův kolega, nechvalně proslulý Milan Šedivý, už zase píská a je marketingovým ředitelem druholigového Hradce Králové.

Do role rozhodčího se vrátil i Vladimír Pastyřík, který se dokonce v souvislosti s obviněním z fotbalových úplatků obrátil na Evropský soud pro lidská právě ve Štrasburku.

Jaroslav Hastík dělá manažera divizních Šardic, ale najdete i mnohem křiklavější případy.

Například?

Exrozhodčí Lubomír Puček sice nebyl přímo zavlečen do korupce v Česku, soud ho však uznal vinným ze stejného přečinu v lize na Slovensku. Vzdor tomu Puček i nadále – byť bez oficiální funkce – stojí v těsné blízkosti fotbalové Slavie a devalvuje tím její sympatickou snahu o "deratizaci" fotbalu. "Nevidím v Pučkovi problém," říká klubový šéf Tomáš Rosen.

Miroslav Liba, který také pískal a je zachycen ve velmi sporném hovoru s Horníkem, je zaměstnancem svazu a mimo jiné zajišťuje organizaci reprezentačních zápasů. Na dotaz, zda má čisté svědomí, Liba už dřív reagoval: "Vy jste veselá kopa, pane redaktore!"

Aspoň že se někdo baví.

Po letech a bez Čtvrtníčka...

"Hvězdy" aféry 5 let poté


Jaroslav Hastík Jeho zatčení dalo do pohybu domino, kdy v českém fotbale padala jedna "figura" za druhou. Bývalý vlivný manažer moravského klubu Synot nyní pracuje pro divizní Šardice a říká: "Přišel jsem o spoustu iluzí."


Ivan Horník "Zda cítím křivdu, že jsem se stal symbolem korupce? Osobní pocity nechci prozrazovat," tvrdí někdejší šéf Žižkova. Po aféře dělal pro Příbram, než dostal 10letý trest zákazu činnosti ve fotbale. "Zákaz dodržuji a živím se jinak, dál nemám potřebu nic rozebírat."


Miroslav Liba Přes podivný telefonát s Horníkem nebyl potrestán, a tak se v obleku točí jako zaměstnanec svazu kolem reprezentace. "Nebudu se vyjadřovat, stejně napíšete, co chcete," odmítl už dříve MF DNES.


Lubomír Puček Podle odpůrců "Al Capone" českého fotbalu, který z aféry vyklouzl a byl potrestán za napomáhání korupci ve slovenském fotbale. "Byl to pseudoprohřešek, Lubošovi věřím," říká Tomáš Rosen, šéf Slavie, kde je Puček velmi často k vidění.


Milan Šedivý Horník ho oslovoval něžně "Milánku" a mluvil s ním otevřeně, jak by si představoval řízení utkání. Ani Šedivý nebyl potrestán, dnes píská nižší soutěže a je ve vedení druholigového Hradce. "Nic jsem neudělal," tvrdí.

Sudí míří s aférou do Štrasburku


Korupční aféra v českém fotbale není u konce ani z hlediska civilních soudů.


A nejspíš hned tak nebude.


"Podle mého právníka se celá věc může táhnout pět let a víc," říká rozhodčí Vladimír Pastyřík, který se uznání neviny domáhá u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. A to poté, co se snahou o očištění neuspěl ani u poslední instance v Česku, Ústavního soudu.

Vladimír Pastyřík


Pokud by před mezinárodním tribunálem Pastyřík uspěl, bude podle vlastních slov požadovat odškodné v řádech milionů.


"Ve spravedlnost v této zemi už nevěřím, ale věřím, že se jí dočkám jinde," říká muž, kterého tuzemské soudy odsoudily za korupční chování k osmiměsíčnímu trestu vězení s odkladem na dva roky, pokutě 30 tisíc korun a tříletému zákazu činnosti ve fotbale.


Pastyříkovi už trest vypršel a on se opět jako rozhodčí angažuje, jako asistent řídí třetí ligu a divize v Čechách. "Možná bych měl ambice jít ještě výš, ale nevím, co by na to řekla rodina," uvažuje.


To, že se nyní už nepohybuje na nejvyšší fotbalové úrovni, ho však příliš nedrásá, to poznáte i z hlasu. Zato když mluví o svém zatažení do aféry, rozhorlí se, není k zastavení a důrazně trvá na nevině.


Hájí se tím, že byly protizákonně zveřejněny policejní odposlechy, podle nichž mu žižkovský manažer Ivan Horník slibuje za ovlivnění zápasu "třicetník" čili 30 tisíc. Odposlech byl prý navíc vytržen z kontextu a on klíčové pasáži, mluvící o nabídce úplatku, údajně nerozuměl.


Pastyříka na základě aféry propustili od policie, z toho vychází částka, kterou by v případě úspěchu ve Štrasburku vymáhal.


"Ale ty peníze jsou v mlze. Kdybych v procesu vyhrál, šla by kauza opět k českému Ústavnímu soudu a pak do dalších, nižších složek justice, je to běh na dlouhou trať."


Kdo ví, jak Pastyříkův boj dopadne. Jeho záležitost nicméně ukazuje ještě na jeden problém: Pastyřík a další muži byli soudem potrestáni i na základě argumentu, že fotbal je věcí veřejnou, ne soukromým byznysem.


Při nedávném vysvětlování toho, proč policie odešla ze stadionů, byl však používán přesně opačný důvod: že fotbal není veřejnou, ale ryze soukromou akcí.


I z tohoto důvodu bude kauzu "Pastyřík" zajímavé dál sledovat.


Pučkova "funkce" ve Slavii? Kamarád klubového šéfa


Kvůli výroku soudu, který ho uznal vinným z fotbalové korupce, odstoupil z funkce manažera Slavie. Problém je v tom, že byste to nepoznali: bývalý sudí Lubomír Puček, muž s velmi kontroverzní pověstí, se dál pohybuje v těsné blízkosti klubu. Je přítomen u hřiště v průběhu jeho zápasů, jezdí s ním i ven a po utkáních chodí do kabin.


Slávistický šéf Tomáš Rosen tvrdí: "Nevidím na tom nic špatného."

Vedení fotbalové Slavie: Doležal, Rosen a Vik


Pane Rosene, rozšifrujete mi roli pana Pučka v současné Slavii?
Luboš Puček žádnou funkci v klubu nemá, je to můj kamarád. Vím, že o něm kdekdo říká, že je takový a makový, ale on je jeden z mála lidí, kterým věřím. Na rozdíl ode mě se fotbalu věnuje celý život, konzultuji s ním proto například mínění o  jednotlivých hráčích. To je jeho jediná role.


Pan Puček tedy chodí do kabiny z pozice Rosenova kamaráda?
Dá se to tak říct.


Není to zvláštní?
Jeho vystupování je navýsost korektní.

Lubomír Puček

Slavia však – a to i vašimi ústy – vystupuje proti tomu, aby rozhodčí kazili český fotbal. Není proto minimálně nešťastné spojení s mužem, který se namočil do korupce? Nešťastná je především slepá nenávist vůči Pučkovi. Bylo by zajímavé podívat se na to, proč Puček opustil fotbal: vadil jednomu renomovanému týmu, jemuž neodváděl to, co jeho kolegové. Víte, každý rozhodčí se v minulosti v prostředí, jaké ve fotbale bylo, nějak plácal. Puček vše ustál důstojně a najednou se na něj každý dívá špatně. A to bez hmatatelného důkazu, že něco provedl.


Pro mě je hmatatelným důkazem rozhodnutí soudu, podle něhož se choval korupčně.
Víte, co udělal?


V souvislosti se zápasem slovenské ligy mluvil do telefonu o sedmdesáti litrech.
Ano. Podstata problému ale je, že Luboš seděl doma, neměl žádný zájem, jakýmvýsledkem zápas dopadne. A zavolal mu známý, aby předal zprávu o litrech kamarádovi, což on učinil. V tom spočívá jeho velký zločin, proto je velký zločinec. S tímto jeho pseudoprohřeškem mohu klidně žít, nemám žádný vnitřní problém, že je to můj kamarád. Mám na něj svůj názor, i když v něm někteří lidé spatřují symbol zla.


O ten symbol přece také jde. Bojuje li Slavia za čistotu fotbalu, pak pan Puček tuto snahu diskredituje.
Nejsem člověk, který, když bude masa křičet, žemodrá je žlutá, přitaká tomu, že žlutá skutečně je. Ano, Luboš je kontroverzní osoba. Ale poměry, které v českém fotbale panovaly, tam určitě nevnesl on. Každý, kdo se v těchto poměrech pohyboval, byl více či méně konfrontován s marasmem a různými tlaky. Z této konfrontace vyšel Luboš v mých očích skoro ze všech nejstatečněji.


Mužstvo Z V R P S B
1. AC Sparta PrahaSparta 30 24 4 2 70:26 76
2. SK Slavia PrahaSlavia 30 22 6 2 62:23 72
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 30 19 5 6 67:33 62
4. FC Baník OstravaOstrava 30 13 6 11 48:39 45
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 30 12 8 10 50:46 44
6. 1. FC SlováckoSlovácko 30 11 8 11 39:40 41
7. FC Slovan LiberecLiberec 30 10 10 10 46:46 40
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 30 10 7 13 40:45 37
9. FC Hradec KrálovéHradec Kr. 30 9 10 11 32:38 37
10. FK TepliceTeplice 30 9 9 12 31:40 36
11. Bohemians Praha 1905Bohemians 30 8 11 11 29:40 35
12. FK JablonecJablonec 30 6 12 12 35:45 30
13. FK PardubicePardubice 30 7 7 16 29:42 28
14. MFK KarvináKarviná 30 6 7 17 30:52 25
15. FC ZlínZlín 30 5 10 15 36:61 25
16. SK Dynamo České BudějoviceČ. Budějovice 30 6 6 18 34:62 24

1. až 6. tým postupuje do skupiny o titul, 7. až 10. tým bude bojovat v play off o Evropu a 11. až 16. tým se utká ve skupině o záchranu.

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko