Hradecký trenér Miroslav Koubek | foto: ČTK

Porážka po vyloučení Gabriela. Bylo necitlivé, míní hradecký trenér Koubek

• 2
Zdaleka to nebyl marný boj, ale druhý úspěšný zářez ze zápasu s účastníkem evropských pohárů fotbalistům Hradce Králové nevyšel. V Uherském Hradišti prohráli na stadionu tamějšího Slovácka 0:1 v zápase, který mohlo ovlivnit vyloučení z počátku druhé půle.

Týkalo se Adama Gabriela, jenž poté, co před týdnem kvůli trestu z minulé sezony nemohl hrát ve vítězném duelu s pražskou Slavií, viděl červenou kartu i ve svém prvním ligovém vystoupení v dresu Hradce.

„Na Gabriela se nezlobím, stal se určitou obětí, podle mě to bylo necitlivé, ale nechci dělat účet bez hostinského, na videu jsem faul, za který byl vyloučen, neviděl,“ uvedl k vyloučení, jež poslalo fotbalisty Hradce Králové do téměř poločasového oslabení, jejich kouč Miroslav Koubek.

Hradec přijel do Uherského Hradiště jako obávaný rival favoritů. Před týdnem porazil pražskou Slavii, což se mu povedlo i v závěru minulé sezony, v níž porazil nakonec mistrovskou Plzeň a o body obral i Spartu.

Slovácko - Hradec 1:0, po rohu rozhodl Daníček, hosté hráli druhou půli v deseti

Proti Slovácku, které se čtvrtým místem a hlavně triumfem v MOL Cupu dostalo do pohárové Evropy, určitě nebyl bez šancí.

Třeba i proto, že domácí trenér Svědík udělal oproti čtvrteční porážce 0:3 na hřišti Fenerbahce Istanbul v úvodním utkání 3. předkola Evropské ligy hned šest změn v základní sestavě. V ní poprvé nastoupila i letní posila Kozák, ale chyběli veteráni Kadlec, Petržela či Kalabiška. Na útočném elánu slováckého týmu se změny moc neprojevily, po deseti minutách hry se do střeleckých příležitostí dostali Šašinka s Kozákem, ale brankáře Reichla nepřekonali. V 16. minutě Kozák sklepl míč na nabíhajícího Šašinku a ten trefil tyč.

Hradecký záložník Petr Kodeš (v černém) v ligovém zápase na hřišti Slovácka.

„Když jsme skládali sestavu, tak jsme zohledňovali nejen pohárové zápasy s Fenerbahce, ale i vytížení dalších hráčů, aby byli v permanenci. Z taktických důvodů jsme nastoupili se dvěma útočníky, chtěli jsme dostat do hry dva vysoké hráče,“ komentoval taktické záměry trenér domácího Slovácka Martin Svědík.

Hradec se musel soustředit na obranu, která pod domácím náporem dostávala zabrat. Východočeši jen sporadicky pronikali před gólmana Ngyuena, výjimkou byla hlavička Gabriela po rohu. Ve 23. minutě bylo Slovácko opět blízko gólu, když Trávníkův centr na Kozáka srazil obránce Čech na břevno. Slibný náznak měla další spolupráce domácích útočníků, ale Šašinkova koncovka nebyla přesná, podobně jako přímý kop Holzera v nastaveném čase.

V prvních vteřinách druhé půle byl za faul a druhou žlutou kartou vyloučen Gabriel, o čemž už byla řeč. Možná trochu paradoxně chvíli nato Vašulín trefil po rohu tyč, což byla na dlouhou dobu poslední ofenzivní akce Hradce. Slovácko totiž zahájilo přesilovku hodně aktivně a nepolevilo až do konce zápasu, byť v samotném závěru nebezpečně střílel opět Vašulín.

„Vítězství Slovácka bylo zasloužené, o tom nelze pochybovat. Mělo více šancí, nám se nepovedl první poločas,“ uznal kouč Koubek, „čekali jsme, že domácí budou chtít po bodu v Brně vyhrát, nasadili čerstvé síly, s tím jsme počítali a byli na to připraveni, ale nereagovali jsme na to dobře.

Podle Koubka týmu herně v určitých fázích Gabrielovo vyloučení neuškodilo: „Dostali jsme se do zápasu až ve druhé půli, kdy jsme hráli v deseti. Za hru v oslabení bych kluky pochválil, byla to taková truc reakce, držel nás gólman Reichl a sahali jsme po bodu. Dali jsme tomu všechno.“

1. AC Sparta PrahaSparta 34 27 5 2 81:29 86
2. SK Slavia PrahaSlavia 34 25 7 2 72:24 82
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 34 21 6 7 75:39 69
4. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 34 13 8 13 51:55 47
5. FC Baník OstravaOstrava 34 13 7 14 50:48 46
6. 1. FC SlováckoSlovácko 34 12 8 14 45:50 44