TAK ŠŤASTNÝ. Pavel Kadeřábek slaví reprezentační gól.

TAK ŠŤASTNÝ. Pavel Kadeřábek slaví reprezentační gól. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Zraněný Kadeřábek bude Spartě a reprezentaci chybět čtyři týdny

• 149
Sparta i česká reprezentace se v následujících čtyřech týdnech budou muset obejít bez svého tahouna. Fotbalový obránce Pavel Kadeřábek si v nedělním zápase proti Dukle Praha (3:0) poranil postranní vaz v pravém kolenu.

Dvaadvacetiletý Kadeřábek absolvoval v pondělí ráno důkladné vyšetření v nemocnici Na Františku. Magnetická rezonance odhalila poškození postranního vazu v pravém kolenu.

„V tuto chvíli předpokládáme dobu léčby kolem čtyř týdnů,“ uvedl sparťanský tiskový mluvčí Ondřej Kasík na klubovém webu.

Trenér Vítězslav Lavička přitom ještě v neděli po zápase doufal: „Věřím, že Pavlův stav bude takový, že v sobotu proti Jablonci bude moci nastoupit. Je to hráč základní sestavy, reprezentant...“

Kadeřábek se zranil v 17. minutě, kdy zařídil úvodní gól zápasu. Vzal míč u pravé postranní čáry a v rychlosti vběhl do pokutového území. Obhodil si Matěje Hanouska a ve skluzu, aby byl u míče dřív než brankář Filip Rada, ještě stačil špičkou kopačky trefit balon. Ten se kutálel podél brankové čáry, než si ho do vlastní brány srazil obránce Lukáš Štetina.

Jenomže právě v tomto gólovém skluzu, během srážky s gólmanem Radou, se Kadeřábek zranil. Na hřišti chvíli kulhal, snažil se zranění rozběhat, ale záhy ho na nosítkách odnesli ze hřiště.

Mimochodem, Kadeřábek odehrál v dosavadním průběhu ligového ročníku - stejně jako v tom minulém - plný počet minut. Od 1. června 2013, kdy v 64. minutě nastoupil v posledním kole jako náhradník proti Dukle, nechyběl v lize ani chviličku.

Pro Spartu je to před důležitým zápasem proti třetímu Jablonci velká komplikace. Kvůli karetnímu trestu nesmějí nastoupit ani Jakub Brabec a Costa, takže v obranné čtveřici bude trenér Lavička muset udělat hned tři změny.

Na pravém kraji obrany může nastoupit Lukáš Mareček, jenž se na tuto pozici přesunul už během nedělního zápasu po Kadeřábkově střídání. Druhou variantou je mladý slovenský bek Juraj Chvátal, který na Letnou přišel v zimě ze Senice.

Kadeřábkovo zranění je potíž i pro reprezentaci, kterou čekají na konci března kvalifikační zápas proti Lotyšku a příprava na Slovensku. Tato dvě utkání mladý obránce určitě nestihne.

Nabízí se tak návrat Theodora Gebre Selassieho, jenž v poslední době předvádí solidní výkony v bundeslize v dresu Werderu Brémy. Za národní tým nastoupil naposledy před rokem v přípravném utkání proti Norsku (2:2).

Reprezentační kouč Pavel Vrba může dát šanci také Františku Rajtoralovi z Plzně. Naopak s jeho spoluhráčem Radimem Řezníkem počítat nemůže, protože ten má také zraněné koleno.