Olomoucký obránce Jiří Sláma (vpravo) si hlídá míč v souboji s Martinem Sladkým z Českých Budějovic. | foto: ČTK

Olomouc - Č. Budějovice 3:0, domácí se začali trefovat až po hostujícím vyloučení

• 0
Dlouho to vypadalo, že se schyluje už k sedmé remíze olomouckého týmu ve Fortuna lize v řadě. Téměř po hodině hry byl ale vyloučen českobudějovický Čmelík a poté se domácí fotbalisté začali prosazovat. Dvakrát se trefil Vodháněl, třetí branku pak přidal Růsek a Sigma Olomouc porazila ve 23. kole České Budějovice 3:0.

Hanáci navázali na zářijovou výhru 3:0 z Českých Budějovic a dostali se na páté místo neúplné tabulky. Dynamo prohrálo po třech utkáních, venku nezvítězilo pošesté v řadě a zůstává na 13. příčce.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Olomouc se poprvé v ligové sezoně musela obejít bez reprezentačního útočníka Chytila, s devíti góly nejlepšího střelce týmu.

Kvůli karetnímu trestu nemohl nastoupit ani na druhé straně kapitán a klíčový stoper Králik, jenž dosud nechyběl v sezoně dokonce ani minutu. V domácí základní sestavě se naopak objevil záložník Pospíšil. Čerstvá posila z polské ligy se vrátila na Hanou po devíti letech a hned si připsala 150. start v české nejvyšší soutěži.

„Potvrdil výkonnost, je to hráč, který se nebojí míče a dokáže se dostat z těžkých situací. Dnes navíc získal spoustu míčů i v defenzivě. V závěru mu ale trochu docházely síly, kondičně tam ještě trochu rezerva je,“ zhodnotil výkon olomouckého odchovance domácí kouč Václav Jílek.

Po opatrném úvodu postupně převzali iniciativu domácí, ačkoliv po čtvrthodině přišli o zraněného stopera Beneše, jehož nahradil Greššák. Českobudějovický brankář Šípoš, který v minulém kole vychytal lídra tabulky Slavii (1:0), si poradil s Ventúrovým přímým kopem a zlikvidoval i dvojitou šanci po Slámově ráně z úhlu. Slovenský gólman završil vydařený první poločas skvělým zákrokem proti pohotové Zorvanově ráně z hranice vápna.

Jakub Přichystal z Olomouce střílí v utkání proti Českým Budějovicím.

Oba trenérské týmy sáhly po poločasové pauze ke změnám v ofenzivě, ani dvojité střídání ale útočné snažení Dynama neoživilo. Naopak jeden z nových mužů na hřišti Čmelík v 55. minutě při strkanici udeřil rukou do obličeje Vodháněla a sudí Radina ho vyloučil. Jihočeši obdrželi sedmou červenou kartu v sezoně, více jich má na kontě pouze Hradec Králové (8).

„Červená karta byla nesmyslná, za oplácení, ještě když je písknutý faul v náš prospěch,“ zlobil se hostující trenér Marek Nikl na tiskové konferenci. „Byla to doba, kdy jsme se dostávali do zápasu, ale tohle nás potopilo,“ přidal budějovický obránce Martin Sladký, jenž na Hané pět let působil.

Olomoucký tlak v přesilovce okamžitě zesílil a brzy přinesl góly. Nejprve Vodháněl v 59. minutě prudkou ránou pod břevno na přední tyč překvapil Šípoše a vzápětí zužitkoval Růskův přesný pas před odkrytou bránu. Pětadvacetiletý záložník zaznamenal třetí a čtvrtou ligovou trefu v ročníku, všechny branky nastřílel v posledních čtyřech zápasech.

Po druhé brance se nad Androvým stadionem spustila sněhová vánice, dění na trávníku se ale na rozdíl od počasí nezměnilo. V 69. minutě napřáhl zpoza vápna ke střele Růsek a výstavní křižnou trefou přidal třetí gól v utkání i svůj třetí ligový zásah v sezoně.

Fotbalisté Olomouce se radují z gólu proti Českým Budějovicím.

„Vodháněl a Růsek mají kopací techniku asi nejlepší v týmu, takže je jejich povinností se tlačit do zakončení. Dnes se prosadili oba a mají potenciál, aby dávali gólů daleko víc,“ řekl Jílek.

Náskok mohl navýšit střídající Zmrzlý, který z malého vápna nikým nerušený nepochopitelně minul opuštěnou bránu. Olomouc i tak prodloužila sérii domácí neporazitelnosti na sedm ligových zápasů.

„Soupeř chtěl dál hrát, i na riziko, a my měli hodně dalších šancí. Nakonec za ten přístup a aktivitu až do konce je výhra zasloužená,“ uvedl Jílek. „Jsme rádi, že jsme prolomili remízovou sérii. Je to obrovská úleva i proto, že naši fanoušci na domácí výhru dlouho čekali,“ dodal olomoucký kouč.

„Nevím, jestli si kluci mysleli, že to po výhře nad Slavií půjde samo. Dneska to ale bylo jednoznačné. Sigma na nás byla dobře připravená, podala velmi dobrý výkon,“ prohlásil Nikl, jenž vede Dynamo společně s Tomášem Zápotočným.