Brněnských deset statečných uhrálo remízu

• 37
Praha - Téměř pětasedmdesátiminutovou přesilovku neproměnili domácí žižkovští fotbalisté ve vítězství nad celkem Brna. Hosté hráli od 16. minuty bez vyloučeného útočníka Doška, ale nesmírně odvážným a obětavým výkonem došli nakonec k cenné remíze 1:1. Nejlepším mužem utkání byl brněnský Pacanda, největší šanci zahodil za stavu 1:1 domácí Oravec.Dále čtěte: Pacanda zachoval klid a trefil bod

Zápas pro hosty nezačal zrovna šťastně. Už v 16. minutě musel trávník opustit brněnský útočník Došek, jemuž sudí Liba ukázal červenou kartu. Jak signalizoval rozhodčí, mělo jít o Doškův úder loktem v souboji s obráncem Klimplem.

Hru v oslabení ale Večeřovi svěřenci zvládali solidně. Nepřestali hrát aktivně po celém hřišti a tak se domácí tým k žádné vážnější akci nedostával.

První gól zápasu proto padl až ve 33. minutě po překvapivé přesné střele domácího Pikla, který brněnského brankáře Belice zaskočil pokusem z velké dálky. Belic měl na gólu značný podíl, protože stál zbytečně daleko před brankovou čárou.

Hosty gól nezlomil a dál si vedli svou. Důrazně soupeře napadali, snažili se přesně a účelně kombinovat, počínali si viditelně sebevědomě. Jejich snažení vedlo k průniku Svobody, který po souboji s Piklem skončil na zemi, ale hrálo se dál.

V závěru poločasu přišlo další brněnské varování, to ještě Křap zblízka hlavičkoval nad žižkovskou branku. Dvě minuty před odchodem do kabin však už hosté další z nebezpečných akcí zakončili úspěšně. Abrahám si v šestnáctce pohrál s domácí obranou, nastřelil nohy gólmana Pižanowského a nejlepší hráč zápasu Pacanda míč pohodlně poslal do sítě.

Druhých pětačtyřicet minut proběhlo za územní převahy žižkovského týmu, ale to nezbamená, že by se Brněnští stáhli do obranné ulity. Jakmile mohli, směle vyráželi na zteč.

Pikl vyzkoušel brněnského gólmana dalekonosným pokusem z přímého kopu, na opačné straně pomezní sudí Filípek nesmyslně zastavil rodící se sólo Pacandy, když situaci posoudil jako ofsajdovou. Pacanda poté z přímého kopu z velké dálky trefil žižkovskou tyč.

Čtvrt hodiny před koncem se v největší šanci utkání octl domácí Oravec. Prokličkoval šestnáctkou až před gólmana Beliče, ale míč poslal přímo do něj... A statečný brněnský boj proti přesile pokračoval.

Hostující brankář se ještě musel hodně natahovat při střele Pikla, ale potom přišly velké okamžiky Večeřova týmu. Nájezd čtyř brněnských fotbalistů na dva domácí skončil Pacandovou střelou těsně vedle, za chvíli opět střílel Pacanda a Pižanowski jen konečky prstů vytlačil míč na roh.

Nakonec se Brněnští za statečný výkon dočkali perně vybojované remízy.

Žižkovský trenér Vítězslav Lavička litoval, že jeho tým ztratil body v boji o třetí místo.

"Bojovali jsme nejen proti velmi dobře hrajícímu soupeři, ale i s naší vlastní nervozitou a křečí. Remíza je pro nás ztrátou," řekl Lavička. "V prvním poločase jsme se těžko dostávali do šancí a trestuhodné je, že jsme před přestávkou dopustili aby Brno vyrovnalo. Ve druhé půli v naší hře převládala křeč nad přesností."

Brněnský kouč Karel Večeřa pokáral svého vyloučeného hráče Doška. "Nás to přibrzdilo, hlavně v prvním poločase. Byla to z jeho strany nedisciplinovanost."

Pochválil však zbývající hráče za srdnatý výkon. "Mužstvo se semklo a perfektně plnilo pokyny. Byli jsme nebezpeční dopředu, diváci viděli zajímavé utkání s rušnými momenty na obou stranách. Vynikající výkon podal Pacanda, který na sebe vázal hodně hráčů soupeře, což nám ulehčovalo práci v defenzivě," dodal Večeřa.

ŽIŽKOV - BRNO 1:1 (1:1)
Góly: 33. A. Pikl
Góly: 43. M. Pacanda
Sestavy: P. Pižanowski - J. Buryán, A. Mlejnský (56. M. Starec), M. Klimpl, M. Mikulík (65. M. Lička) - M. Ščasný, J. Sabou, A. Pikl, M. Dirnbach - J. Novotný (46. R. Janoušek), T. Oravec
Sestavy: T. Belic - M. Živný, P. Křivánek, M. Kotůlek, P. Křap - P. Musil (78. T. Návrat), M. Svoboda (83. P. Šustr), A. Schuster, T. Abrahám - M. Pacanda, L. Došek
Náhradníci: P. Kučera, M. Šťastný, O. Prášil
Náhradníci: P. Brezovan, P. Vojtíšek, R. Drga
Žluté karty: 68. M. Starec