Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Konec v Budějovicích? Nedostal jsem ani kompot, vzpomíná brankář Kučera

  7:55
Už je to dvanáct let, co Budějovice naposledy doma porazily ve fotbalové lize pražskou Spartu. K velkému triumfu 1:0 tehdy pomohl čistým kontem gólman Dynama a dlouholetá opora Pavel Kučera. Další a celkem nadějnou možnost budou mít v neděli, kdy ji před zaplněným Střeleckým ostrovem vyzvou od 16 hodin.

Severočech na jihu. Pavel Kučera se v Českých Budějovicích usadil i po konci profesionální kariéry. Mrzí ho, že klub neprojevil zájem, aby úspěšný brankář v Dynamu předával své zkušenosti dál. | foto: Pavel Kortus, MF DNES

Pavle, dokázal byste tehdejší zápas popsat?
Sparta měla mezi pohárovými zápasy a nenastoupila v nejsilnějším složení. Ale tehdy to byl klub, který měl i kvalitní náhradníky. Hnal nás plný dům a jediný gól vstřelil na branku u vodárny Marián Jarabica. Měl jsem několik zákroků, ale nebyl jsem velký hrdina. Sparta si nevytvořila tolik šancí, co běžně při vzájemných zápasech.

I váš tým byl tehdy zajímavý. V obraně David Horejš, v záloze Rudolf Otepka, v útoku Zdeněk Ondrášek s Lubošem Peckou, mužstvo vedl Jaroslav Šilhavý.
V té době bylo Dynamo ustálený klub, který neměl problém s financemi ani s udržením v lize. Když slyším taková jména, tak to jsou hráči se dvěma stovkami startů v lize.

Nicméně porazit Spartu, to je vždy nevšední záležitost, že?
Zápas se Slavií nebo se Spartou je pro každého fotbalistu specifický. Motivace je přirozeně vyšší. Porazit takový tým vždy znamená bonus, prakticky šest bodů do tabulky.

Dařilo se vám víc proti Spartě, nebo Slavii?
Jsem velký slávista a se Spartou jsem získal víc bodů. Když jsem ji vychytal, tak jsem byl dvojnásobně rád, že jsem ještě pomohl Slavii.

Spartě se nedaří. Má teď Dynamo ideální šanci favorita porazit?
Určitě, teď je k poražení. Pro mě jako fanouška je nyní Sparta jen nadprůměrné české mužstvo. Všude bude mít problém vyhrát. S dalšími bývalými fotbalisty se shodujeme, že kvalita kádru neodpovídá Spartě. Je vidět, že peníze o všem nerozhodují. Slavie je nyní o dva kroky před ní. Mají lepší skauty, kulturu klubu, trenéra. Koho přivedou, ten jim do týmu zapadne.

Proč to ve Spartě nefunguje?
Kdybych byl Daniel Křetínský, tak si nechám nastoupit agenty a zhodnotím jejich práci. A od těch, kterým dal miliony a nikdo z jejich hráčů nehraje, už bych si nikdy nikoho nevzal. Jsem si jistý, že Sparta získala vynikajícího trenéra Priskeho, ale stejně jí to k ničemu nebude. Za deset let znám jen dva kluby, kde trenér má ohromný vliv na výsledky.

Jaké?
Slavii a Atlético Madrid. Jejich trenéři mají řád, filozofii a klub je podporuje. Jindřicha Trpišovského neznám, ale má skvělé výsledky. Diego Simeone konkuruje Barceloně a Realu Madrid, což je úžasné.

Zpět domů. Sledujete fotbal v Budějovicích, i když jste od konce kariéry s klubem spojený nebyl?
Působil jsem v něm šest let, držím různé brankářské rekordy. S Davidem Horejšem, Romanem Lengyelem a Martinem Vozábalem jsme byli velcí kamarádi, denně jsme seděli na kávě a oni věděli, že jsem hodný člověk. A moc mě mrzí, že mi za posledních pět let nezavolali, abych jim pomohl s trénováním brankářů nebo mládeže. Krátce po kariéře mě to hodně štvalo, teď už to trochu přebolelo.

Proč se vaše vztahy pokazily?
Nevím, nikomu jsem nic neudělal. Dnes se pozdravíme, řekneme si ahoj, ale je to pryč. Lidi rychle zapomínají. Každý měl nějaké problémy, nikdo není stroj. Ale nejde někoho takhle odstavit. Úplně obyčejný jsem nebyl, a stejně jsem nedostal na rozloučenou ani kompot.

Na Žižkově a v Mladé Boleslavi jsem hrál evropské poháry, ale v Dynamu se mi dařilo nejvíc.

Pavel Kučera

Přitom jste byl dlouhé roky lídr.
No právě. Díky své povaze a pozici jsem řešil s vedením i choulostivé věci. Byl jsem upřímný a teď vím, že někdy až moc. Ale když jsem cítil křivdu, tak jsem neváhal. Kluci v kabině mě měli rádi, řešil jsem i jejich problémy. Byť jsem to myslel třeba dobře, měl jsem být někdy ukázněnější. Ale jsem svůj, jiný nebudu.

Možná jste někdy mluvil až moc.
Souhlasím. Ale na druhou stranu jsem nikdy netrucoval. I když mě chtěla Sparta, Slavia nebo Plzeň. Byl jsem u jednání, kdy za mě tehdy Adolf Šádek chtěl dát deset milionů a Petra Jiráčka k tomu a odjel bych s ním do Plzně. Dynamo řeklo, že když mě pustí, tak sestoupí. Pak mi sice vylepšilo podmínky, ale nebyl jsem ukřivděný. Z top klubů bych se mohl dostat i do užší reprezentace.

Na jihu Čech jste strávil nejdelší a nejúspěšnější část kariéry?
Ano. Na Žižkově a v Mladé Boleslavi jsem hrál evropské poháry, ale v Dynamu se mi dařilo nejvíc. Dvakrát jsem se stal nejlepším brankářem ligy, od dob Karla Poborského jsem byl za klub jediný v širší nominaci reprezentace. Ale nechci plakat, že se na mě klub na hodinu vykašlal. Nejsem jediný, komu se to stalo.

Váš konec v roce 2011 byl nečekaný i pro vás, ne?
Přišel za mnou sportovní manažer Jiří Kotrba s tím, že na hodinu končím. Přitom dva týdny předtím jsme řešili, jak prodloužíme smlouvu o poslední dva roky mé kariéry. Jenže jsme na začátku sezony třikrát doma prohráli, dostali 1:5 s Jabloncem a já skončil. Jenže bylo po přestupovém období, tak jsem šel na Slovensko do Dunajské Stredy, kam se jedině dalo přestupovat. Tam jsem dochytal sezonu. Pak mi volal ještě Baník. Ale už mi bylo 36 let a zvolil jsem nižší soutěž v Rakousku, kde jsem byl čtyři roky.

Jste rád, že jste končil prakticky na vrcholu?
Nezažil jsem, aby na mě lidi řvali, ať už se na to vykašlu a skončím. Ale to Rakousko bylo fajn, hned za hranicemi, tam si lidí víc váží. Ne nadarmo se říká, že i tráva je tam zelenější. Po čtyřech letech jsem tam už nechtěl jezdit v týdnu do práce a o víkendu na zápasy. Vrátil jsem se do Roudného na I. A třídu. Tam mi to zkrátil covid a teď už se chytat nechystám, i když mě přemlouvají do béčka v Boršově, kde bydlím.

Dříve jste ale tvrdil, že nikdy nechcete hrát nižší soutěže, že byste někde rozhodčího svlékl z dresu.
To je pravda. Ve 42 letech jsem hrál první amatérský zápas v Čechách. Ve Vodňanech soupeř kopl dlouhý míč za obranu, rozhodčí mávl ofsajd a nějaký děda za střídačkou křičel, že to ofsajd nebyl. Já mu odpovídám, ale dědo, vždyť tam váš útočník stál tři metry. A on na mě: Ty brankáři, to je vidět, že jsi nikdy nic nehrál, že jsi opravdu amatér. Na to za ním šel náš trenér a říká mu. Víte, on má starty v Lize mistrů, Poháru UEFA a 150 zápasů v lize.

MÁM! Brankář Českých Budějovic Pavel Kučera chytá míč v zápase proti Příbrami.

Co si pamatuji, tak jste na hlášky z tribuny občas i odpovídal, ne?
Já si to užíval. Nervozitu jsem ztratil při zápasech v evropských pohárech a na hřišti v lize se pak bavil. Něco jsem prohodil s fanoušky, s pořadateli. Uvolnil jsem se díky tomu, ale neztratil soustředění. Ale jinak mi lidi docela dávali. Nezapomenu, jak na mě na Baníku řvali: Kučero, tvoji rodiče jsou sourozenci. Na Bohemce se taky pěkně křičelo. Pamatuji si, když jsem byl s Budějovicemi poprvé v Brně, tak po každém mém výkopu domácí řvali „udavači“. Já nevěděl, co to znamená. Až pak jsem se dozvěděl, že to bylo něco z dřívějška mezi kluby. K fotbalu pokřiky prostě patří, stejně jako to, že na vás někde hodí pivo.

Říkalo se o vás, že sázíte. Bylo to tak?
Jo, každý sázel a dneska sportovci sází taky. Ale nikdy jsem to nedával za desetitisíce nebo víc. Přišel jsem do sázkovky, vsadil jsem za tisíc korun tři tikety na anglickou a španělskou ligu. A můj kamarád mi pak říká: Ti, co sázejí s tebou, tam pak hned hlásili. Byl tu Kučera a vsadil tři tikety za deset tisíc na českou ligu. A takhle se šířily lži. Sázím dvacet let, ale i hokej, tenis a za málo. Dřív mě to štvalo, teď se tomu směju.

Na sebe jste nikdy nesázel?
To nejde. Když už mě někdo štval, tak mu říkám. Tady máš pět tisíc, jdi a vsaď tři remízy na Budějovice – Liberec, Olomouc – Zlín a Brno – Slovácko, je to domluvené. Jenže to ani vsadit nejde, to hned stornují. Nebo další příklad. Půjdu vsadit 100 tisíc na Budějovice – Liberec výhru hostů, nechám si dát tři góly a vyhraju 180 tisíc. Budu kvůli tomu riskovat fotbalovou kariéru, když mám smlouvu na tři roky a pěkné peníze jisté? To přece nedává smysl.

Sázení může být riskantnější u nižších soutěží či u mládeže.
Přesně, tam to nechápu. Tam už jsou to pro hráče zajímavé peníze a přímo to k tomu vybízí. To je katastrofa. V profesionálním sportu to ale neexistuje, i když jsme pořád řešili, jakmile jsme někde dostali dva tři góly, že jsme to určitě prodali.

To asi platilo i po zápase v roce 2008 na hřišti Bohemians Praha, kde jste dostal při prohře 0:2 gól z rohu a pak jste utkání komentoval, že byste ten den nechytil ani taxík.
Tehdy mi to nelepilo. Vždy jsem si říkal, jak někdo může dostat gól z rohu. Plesk. A už jsem ho tam měl. Jinak mi vybíhání na centry nedělalo problém. Ale postupně začali brankáři hrát víc nohama a to mi nešlo. Za naší generace s Vaniakem, Špitem a dalšími jsme to kopali na tribuny. Levou já nepřekopnu ani břevno.

Autor:

Statistiky

Plzeň

Nejvíc vyhraných zápasů venku

Sparta

Nejvíc vlastních gólů

Plzeň

Aktuálně nejdelší vítězná série

Mužstvo Z V R P S B
1.FC Viktoria Plzeň 8 7 1 0 17:6 22
2.SK Slavia Praha 9 6 1 2 31:9 19
3.AC Sparta Praha 9 3 5 1 13:8 14
4.FC Slovan Liberec 9 4 2 3 15:11 14
5.Bohemians Praha 1905 9 4 2 3 13:11 14
6.FC Zbrojovka Brno 8 4 2 2 15:14 14
7.FC Hradec Králové 9 4 2 3 7:8 14
8.FK Mladá Boleslav 9 3 3 3 14:12 12
9.SK Sigma Olomouc 9 3 1 5 12:11 10
10.FK Jablonec 9 2 4 3 15:15 10
  • Nejčtenější

Česko - Portugalsko 0:4, historický debakl fotbalistů, Schick nedal penaltu

Čeští fotbalisté utrpěli nejvyšší domácí porážku v samostatné historii. Ve svém pátém vystoupení v nejvyšší úrovni Ligy...

Plzeň - Slavia 3:0, penalta a vyloučení v úvodu, boj o první místo vyzněl pro mistra

Souboj o první místo ve fotbalové lize vyhrála Plzeň, oslabenou Slavii porazila jednoznačně 3:0 a v tabulce se dostala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škoda na stadionu přes 200 tisíc korun. Plzeňský klub podává trestní oznámení

Viktoria Plzeň podává trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s nedělním utkáním fotbalové ligy proti...

Plzeň přehrála oslabenou Slavii a je první, Sparta se znovu trápila

Boj o první místo vyšel lépe domácím. Viktoria Plzeň porazila v 9. kole Fortuna ligy 3:0 Slavii, která hrála skoro celé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zahozenou penaltu probíral i s Ronaldem. Byl jsem v záklonu, vyčítal si Schick

Měl možná jedinečnou příležitost vrátit českou reprezentaci do zápasu. Za stavu 0:2 si postavil balon k pokutovému...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Rozdíl dělají zápasy venku. Proč Slavia prožívá nejslabší start pod Trpišovským

Teenager Daniel Samek dal svůj druhý ligový gól, střelec Jan Kuchta se trefil dvakrát a čtvrtou branku přidal Ibrahim...

Etická komise řeší Slavii a jejího ředitele. Jde o zápasy béčka ve třetí lize

Při řešení rozsáhlé korupční aféry ve fotbale došlo už i na Slavii a jejího sportovního ředitele Jiřího Bílka. Etická...

Hradecký trenér Koubek: Dozadu vynikající, dopředu mám výtky

Začněme raději plusem. Fotbalisté Hradce Králové v neděli v utkání se Zlínem, ve čtvrtém z pěti zápasů, který hráli...

PONEDĚLNÍK: Silná Plzeň, Santos na paškále a Kuchta v reprezentaci

Můžete namítnout, že styl fotbalu mistrovské Plzně je místy jednoduchý, čitelný, s vousatými prvky osobní obrany. Že jí...

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...