Zbončákův volej poslal Liberec do dalšího kola

• 34
Tbilisi - Nebylo to bez potíží, ale fotbalový Liberce nakonec do druhého kola Poháru UEFA postoupil. Přes hodinu zápasu nechal domácí Dinamo Tbilisi žít v naději, ale pak udeřil. Po výhře 3:2 v prvním utkání zvítězil i na horké gruzínské půdě 1:0 a jako první z českých zástupců se může těšit na úterní los. Liberci zápas vyhrál zlepšený výkon ve druhé půli. Do té doby se tým musel hodně bránit a gól nedostal jen díky nešikovnosti nadšeně hrajících hráčů soupeře.Dále čtěte: Slavícím fotbalistům hrozily gruzínské pěsti x Utkání minutu po minutě

První roh, střelu i šanci, to všechno stihli domácí během deseti minut. Vytrvale útočili a soupeři nenechali ani minutku, aby si orazil. Hru skvěle řídil Da Rocha, kterého nestíhal bránit levý záložník Zbončák.

Brazilec vymýšlel akce, střílel, centroval a připravoval šance hlavně pro Daraseliju. Tu největší měl syn slavného bývalého sovětského reprezentanta po půlhodině, ale zblízka trefil jen gólmana Kinského.

Liberečtí se oháněli v defenzívě, obránci museli několikrát obětavě do skluzů, aby zabránili soupeřově příležitosti. Do útoku se dostávali těžko, z mála akcí se povedlo domácí překvapit jen Zbončákovi, ale jeho střelu z dobré pozice gólman chytil. Snažil se i útočník Slepička, ale dvakrát střílel zbrkle.

Do druhé půle vyběhl "jiný" Liberec: mnohem aktivnější a důraznější. Stoper Lukáš se po rohovém kopu prodral k míči, hlavou ho poslal do branky, ale sudí z Lotyšska písknul útočný faul.

Při Zbončákově nádherné ráně z úhlu už ale bylo všechno v pořádku. Střídající Ančic přetáhl centr z pravé strany, domácí brankář Gvaramadze udělal tři kroky z branky, ale pak se zase vrátil. Míč se snesl na levačku k libereckému záložníkovi, který ho z voleje poslal ke vzdálenější tyči.

Domácí evidentně ztratili glanc, už se nedostávali k pokutovému území Liberce, nebyli  nebezpeční a na každý faul soupeře reagovali podrážděně. K náporu se dostali až v samém závěru a v posledních dvou minutách bylo Libereckým pořádně horko. Ale vítězové přežili jak zaváhání Kinského, tak penaltu, kterou Burduli kopl nad branku.

Tbilisi - Liberec 0:1
Branka:
62. Zbončák. Rozhodčí: Lajuks (Lotyšsko). ŽK: Polák, Slepička, Pilný. Diváků: 22 000. Poločas: 0:0

Tbilisi: Gvaramadze - Da Rocha, Vašakidze, Šašiašvili, Amišulašvili - Gogoberšvili,  Burduli, Anchabadze, Sachvadze (80. Samcharadze) - Daraselija, Achalaja (70. Mikadze).

Liberec: Kinský - Pilný, Holeňák, Lukáš, Janů - Čapek (59. Ančic), Johana, Polák, Zbončák - Nezmar (89. Blaha), Slepička (77. Zápotočný).

Petr Johana (vlevo) a Petr Lukáš (vpravo) ze Slovanu Liberec bojují o míč s Ladem Achalajou z Dinama Tbilisi.