Manuel Trigueros (uprostřed) přijímá od spoluráčů z Villarrealu gratulace ke...

Manuel Trigueros (uprostřed) přijímá od spoluráčů z Villarrealu gratulace ke gólu proti Slavii. | foto: AP

Villarreal - Slavia 2:2, hosté vedli o dva góly, nezvládli závěr půle

• 210
Villarreal (Od našeho zpravodaje) - Slávističtí fotbalisté ve Villarrealu v duelu základní skupiny Evropské ligy vedli už 2:0, ale domácí v závěru poločasu během tří minut vyrovnali. Ve druhé půli se už hosté jen bránili a odolávali nájezdům soupeře. A odolali. Tabulku skupiny A vede s pěti body Villarreal o skóre právě před Slavií.

„Tenhle bodík je nečekaný, je o to cennější, že jsme ho získali na půdě favorita. Skupina je dál otevřená,“ řekl po utkání trenér Jaroslav Šilhavý.

Už deset let platí, že Slavia na venkovním hřišti v pohárové Evropě nevyhrála. Pamatujete, kdy se jí to povedlo naposledy? Bylo to na hřišti Ajaxu Amsterdam, kde uspěla 1:0 a vykročila za historickým postupem do Ligy mistrů.

Tým Z V R P S B
1. Villarreal 3 1 2 0 5:3 5
2. Slavia Praha 3 1 2 0 4:3 5
3. Astana 3 1 1 1 6:4 4
4. Maccabi Tel Aviv 3 0 1 2 0:5 1

Přitom ve čtvrtečním podmračeném večeru ve Villarrealu mohla Slavia s touhle negativní bilancí skoncovat. Ale hrát dobře půl hodiny nestačí…

Kouč Šilhavý udělal proti nedělnímu duelu v Karviné 2:0 sedm změn v sestavě, jen na lavičce byli reprezentanti Bořil, Hušbauer Rotaň či Škoda, chyběl zraněný Ngadeu. Naopak od začátku dostali šanci Frydrych, Hromada, Danny, Zmrhal, Sýkora i Necid. V brance byl uzdravený Laštůvka, Kovář tak poprvé v Evropské lize nechytal.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Slávisté se od úvodu prezentovali agresivním presinkem, soupeři nedovolili hrát jeho typický rychlý, kombinační fotbal na jeden až dva doteky. Výborně se prezentovalo zvlášť kvarteto Hromada, Souček, Deli a Jugas.

A aktivní obrana, stoprocentní nasazení brzy přinesly úspěchy, tedy góly. Nejprve se v 18. minutě radoval po přesné hlavičce Necid, v letošní základní skupině Evropské ligy se trefil už podruhé (v Edenu zařídil vítězství 1:0 nad Maccabi Tel Aviv). A po dalších dvanácti minutách se po krásné kombinaci po ose Frydrych-Sýkora prosadil volný Danny. „Zaskočili jsme je naší ofenzivou, nespoléhali jsme jen na bránění,“ liboval si Šilhavý.

Zdálo se být všechno tak červenobíle krásné. Ale Villarreal ukázal, proč může hrát elitní španělskou soutěž a proč se v ní umísťuje pravidelně vysoko. Zapnul totiž „turbo“, změnil hru, zpřesnil ji a ještě než odešli hráči do šaten, bylo srovnáno.

Nejprve po chybě Zmrhala nestíhal Sobol a nabíhající Trigueros propálil Laštůvku. A za chvíli bylo pro domácí ještě lépe. Nebezpečný útočník Bacca, dvojnásobný vítěz Evropské ligy se Sevillou, využil špatného odhadu Jugase, který minul centr, a volnějšího bránění Frydrycha. Pak pohotovou střelou z vápna pálil přesně k tyči.

Záhy přišla pro Slavii další pohroma – kvůli nespecifikovanému zranění odstoupil Deli, na stopera se přesunul Frydrych a napravo hrál čerstvý Bořil. A v druhé půli se konal tolik obávaný kolotoč, který Villarreal skutečně umí roztočit.

Slávisté se v druhém poločase vlastně jen bránili, jen zřídka vyrazili dopředu. Na brankové čáře zachraňovali „last second“ nebezpečí Jugas s Frydrychem, Laštůvka se několikrát vyznamenal při pokusech Baccy, Ünala anebo čerstvého Bakambua, který v předloňském čtvrtfinále Evropské ligy čtyřmi trefami významně přispěl k vyřazení Sparty.

V samotném závěru už byli hosté evidentně vyšťavení, když čerstvý Van Buren upaloval do brejku, nikdo ho nepodpořil.

„Musím kluky pochválit. Když domácí stupňovali útok, zvládli jsme to,“ zakončil Šilhavý.

Po třech zápasech tabulku skupiny A vede s pěti body Villarreal, jen o skóre je druhá Slavia. Další program je za čtrnáct dní, pořadatelství se prohodí, v Edenu se hraje od 19 hodin.

Villarreal - Slavia 2:2

Branky: 41. M. Trigueros, 44. C. Bacca - 18. T. Necid, 30. D. Danny. Rozhodčí: O. Moen - T. Haglund, M. Lundberg. ŽK: 31. R. Soriano, 82. R. Guerra, 90. J. Costa - 90. J. Bořil.

Villarreal: M. Barbosa - A. Rukavina, D. Bonera, V. Ruiz, J. Costa - M. Trigueros, P. Fornals (77. S. Castillejo), R. Guerra, R. Soriano (46. D. Čeryšev) - C. Bacca, E. Ünal (60. C. Bakambu)

Slavia: J. Laštůvka - M. Frydrych, S. Deli (46. J. Bořil), J. Jugas, E. Sobol - J. Sýkora (84. M. Stoch), T. Souček, D. Danny, J. Hromada, J. Zmrhal (69. M. Van Buren) - T. Necid