Eden Hazard z Realu Madrid kontroluje míč, za ním je Jorginho z Chelsea.

Eden Hazard z Realu Madrid kontroluje míč, za ním je Jorginho z Chelsea. | foto: Reuters

Za gól venku už žádná výhoda? Fotbal se chystá zrušit zvláštní pravidlo

  • 117
To pravidlo vyřadilo Bayern Mnichov ze čtvrtfinále Ligy mistrů. Nebo zastavilo Juventus už v osmifinále. Pravidlo, které v evropských pohárech zvýhodňovalo hostující tým, když vstřelil gól. Po šestapadesáti letech se ho Evropská fotbalová unie (UEFA) chystá zrušit.

Nebyla náhoda, když úvodní zápasy Slavie ve vyřazovací fázi evropských pohárů na stadionu v Edenu za poslední dva roky končily 0:0. S Genkem, s Midtjyllandem, s Leicesterem. Nedostat doma gól je totiž zásadní.

„Když už doma remizovat, tak bez branek,“ shodnou se trenéři. Týmy doma remizují 0:0 a jsou spokojené. To je přece zvláštní, ne?

Ve vyřazovací fázi současného pohárového ročníku pravidlo o gólu na hřišti soupeře bylo využito jen třikrát.

Nejvíc na něj „dojel“ Juventus Turín. V domácí odvetě osmifinále Ligy mistrů vyhrál 2:1, celkové skóre proti Portu srovnal na 3:3, takže souboj dospěl do prodloužení.

V něm dal gól každý tým, ale porážka 2:3 poslala dál portugalský klub. V součtu bylo skóre 4:4, ale Porto dala na hřišti soupeře dvě branky, Juventus jednu. Porto hrálo venku 120 minut, Juventus jen 90...

Manafa (Porto) hlavičkuje, sleduje ho Álvaro Morata z Juventusu.

Podobný osud potkal Viktorii Plzeň v 3. předkole Evropské ligy v srpnu 2019. V Antverpách podlehla 0:1, doma vyhrála 1:0. V prodloužení dal Krmenčík druhý gól a Plzeň mířila za postupem. Jenže inkasovala, belgický soupeř měl totiž o třicet minut víc času, aby na hřišti soupeře skóroval. Výhra 2:1 byla Plzni k ničemu.

Nebo nedávno Bayern Mnichov, obhájce trofeje. Doma ve čtvrtfinále dostal od Paris St. Germain tři branky, podlehl 2:3. V Paříži vyhrál 1:0, celkové skóre 3:3 rozsoudil vyšší počet vstřelených branek na hřišti soupeře.

Letos v prvním kole vyřazovací fáze Evropské ligy nemusel AC Milán ani v jednom utkání vyhrát a postoupil. Protože v Bělehradě proti Crvené zvezdě hrál 2:2, doma mu pak stačila remíza 1:1.

Pravidlo o gólu na hřišti soupeře mění před zápasem i během něj taktiku, výrazně ovlivňuje aktivitu obou týmů. Je zvláštní, ale fotbalový svět si na něj zvykl.

Bylo zavedeno už v sezoně 1965/1966 a využívá se ve vyřazovací části pohárů ve chvíli, kdy je součet skóre po dvou zápasech nerozhodný.

Každoročně se řeší, jestli ho nezrušit, z fotbalových řádů vymazat. Například pohárové soutěže v Anglii ho neznají. Když duely skončí 2:1 a 2:3, prodlužuje se. Tak by to vypadalo i v evropských pohárech.

Měla by UEFA zrušit pravidlo o gólech na hřištích soupeře?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 3. června 2021. Anketa je uzavřena.

Poslední odpor k němu vzešel ze současného ročníku, který silně ovlivnila pandemie koronaviru.

Spousta utkání se hrála na neutrálním hřišti, protože představitelé několika zemí kvůli svým opatřením a cestovním restrikcím neumožnili vstup soupeři, aniž by musel do několikadenní karantény. Proto se hrálo tam, kde podobná omezení nebyla. 

Představitelé UEFA se proto v pátek v Portu, kde se v sobotu uskuteční finále Ligy mistrů, budou zabývat jeho zrušením.

Že by to konečně už vyšlo? Spekuluje se o tom takřka před každou sezonou, naposled během jara 2019, když ještě svět pandemie neochromila.

„Trenéři si myslí, že to pravidlo by mělo být změněno, protože situace ve fotbale se změnila od doby, kdy toto pravidlo bylo zavedeno,“ řekl tenkrát Giorgio Marchetti z vedení UEFA.

Návrh na úpravu pravidel podpořili uznávaní trenéři José Mourinho, Rafael Benítez či Arséne Wenger.

Ještě dřív byl proti zvýhodnění gólu na hřišti soupeře i dlouholetý šéf Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Sepp Blatter.

„Zavedlo se v době, kdy venkovní zápasy bývaly velkým dobrodružstvím, zahrnovaly cesty, které mohly být dlouhé a náročné, a hrací podmínky se od těch dnešních výrazně lišily,“ říkal.

Ve fotbalových archivech lze dohledat, že jedním z prvních týmů, který na pravidlo doplatil, byla pražská Dukla. Na podzim 1965 v druhém kole  Poháru vítězů pohárů doma podlehla Honvédu Budapešť 2:3, venku zvítězila 2:1. Skóre 4:4, postoupil Honvéd.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
Témata: UEFA, The Times, FC Porto