Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Trenér Hapal: Sním o českém nároďáku, ale teď jdu proti českému fotbalu

  11:21
Jestlipak ten neurvalý fanoušek fotbalové Sparty ještě taxikaří? Je to 10 let, co seřval Pavla Hapala (jak se dočtete v rozhovoru), když za tým nedal v Lize mistrů penaltu. Pokud Žilina, kde nyní Hapal koučuje, Spartu v boji o Ligu mistrů vyřadí, může opět stahovat okénko.

Pavel Hapal už přemýšlí, jak vyzrát v boji o Ligu mistrů na Spartu | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Pro jakýkoli rozhovor není nic lepšího než dobrá nálada zpovídaného. A jak jinak mohl být včera naladěn Pavel Hapal, když jím vedená Žilina, poslední soupeř Sparty v boji o Ligu mistrů, smetla v sobotu ve slovenské lize 5:1 Nitru?

Nepochybně se vám teď mluví hezky, že?
Určitě, ten zápas jsme zvládli, byť soupeř nám to chybami v obraně hodně usnadnil. Měli jsme ještě další šance a vyhráli zaslouženě. Ale Sparta je kvalitou jinde.

Pavel Hapal

Narozen 27. července 1969 v Kroměříži.
Ofenzivní záložník s výjimečnou technikou a přesnou přihrávkou.
Reprezentoval 31krát v letech 1991 až 1996. Nejprve Československo, později Česko, dal jeden gól.
Patřil k oporám národního týmu, který vybojoval postup na mistrovství Evropy 1996. Tam však kvůli těžkému zranění jen přihlížel jízdě za stříbrem coby čestný člen výpravy.
S vrcholným fotbalem začínal v Olomouci a dál prošel kluby jako Leverkusen, Tenerife či Sparta.
Právě za ni nedal v roce 2000 penaltu proti Barceloně v Lize mistrů; kdyby ji býval proměnil, tým by možná zvítězil (takto prohrál 1:2), ale ani to by k postupu dál nestačilo.
Po skončení kariéry začal trénovat: prošel mj. Ostravou, Nitrou, Boleslaví, dělal asistenta u reprezentace. Nyní vede Žilinu.

Přesto je takový výsledek jistě dobrý pro sebevědomí.
Tím spíš, že jsme sezonu začali utrápeně. Ale otřepali jsme se a teď naše výkony gradují.

Utrápenost se projevila, když jste na úvod kvalifikace o Ligu mistrů prohráli 0:1 na Maltě s Birkirkarou?
Gól jsme tam dostali ve 30. vteřině, pak to byla hra na jednu bránu. Byla naše chyba, že jsme nedokázali proměnit šance, dostali jsme se do křeče. Na Slovensku jsme za to slízli oprávněnou kritiku, tu jsem bral. Horší to bylo v Česku.

Co tím myslíte?
Nechci se v tom už moc pitvat, ale jeden český deník po utkání na Maltě hlásal "Hapal ven!" a tenhle výkřik odvodil z internetových diskusí, na nichž se může vyjadřovat kdekdo, třeba i nepřítel klubu vydávající se za jeho fanouška. Článek stojící jen na těchto hlasech byl nefér, byla to velká prasárna a podraz, hodně mě to zklamalo.

Měl jste chuť se nějak bránit?
Můžu se bránit jedině výsledky a to se mi snad povedlo. Motivovalo mě to a nebudu skrývat, že jsem po dobrých zápasech cítil satisfakci.

Po Malťanech jste vyřadili i favorizovaný Loveč z Bulharska...
Odveta s tímhle mužstvem v Žilině byla pro diváka parádním zážitkem. Krásná kulisa a krásný vývoj zápasu: nedali jsme penaltu, pak prohrávali a zápas otočili na 3:1 pro nás. Fanoušci se museli bavit.

Ale co vy? Pro vás to musel být nervák.
Hned po utkání jsem to komentoval tak, že když jsme inkasovali, byl jsem v klidu, protože my jsme zvyklí otáčet zápasy, stalo se nám to už párkrát. Samozřejmě jsem kecal, nebylo mi v tu chvíli lehko, všichni jsme si přáli klidnější průběh utkání. Na druhou stranu, schopnost otáčet nepříznivé skóre ukazuje na morální sílu mužstva. A ta euforie po postupu byla vážně ohromná.

V Žilině byla euforie, postup Sparty byl komentován spíš chladně. Pro ni je Liga mistrů hlavním cílem, kdežto pro Žilinu byla cílem Evropská liga a tu už má. Není pro vás výhoda, že do bitvy půjdete nezatížení, když už máte takříkajíc splněno?
Splněno... Víte, fotbal je vždy o nových výzvách. Ano, hlavní cíl máme splněn, ale ujišťuji vás, že mužstvo udělá maximum, aby pod sebou nechalo i Spartu. A je jedno, jestli má splněno nebo ne.

Žilinský trenér Pavel Hapal přijímá gratulace od fanoušků po postupu do 4. předkola Ligy mistrů.

Takto žilinský trenér Pavel Hapal přijímal gratulace od fanoušků po postupu do 4. předkola Ligy mistrů.

Vy jste se při losu obával hlavně Anderlechtu, ale nebyl by i on pro vás emočně jednodušším soupeřem? Nyní jdete proti svým.
Asi takhle: pro mě je důležitá síla protivníka a myslím, že s Anderlechtem bychom to měli daleko těžší. I sparťané přece na los reagovali, že Žilina je hratelný soupeř, stejně tak reagují i mí hráči na Spartu. A že jsem Čech? No ano, mým snem je jednou vést český nároďák. Ale teď jsem ve službách slovenského klubu a udělám vše, co je v mých silách, abych s ním uspěl. To každý pochopí.

Opravdu každý?
Ihned po losu mi přišlo na mobil moře zpráv od známých a kamarádů. Někdo fandí výhradně mně, takže přál úspěch Žilině. A někdo samozřejmě přeje mně i českému fotbalu, takže byl rozpolcený. Mou pozici ale chápali všichni.

I kvůli tomu to bude emočně vyhrocený souboj. A horkokrevnější Slováci by v tomto mohli mít handicap.
Neřekl bych. Myslím, že tohle se týká spíš reprezentační úrovně. Na té klubové nemůže být o přemotivovanosti z naší strany žádná řeč. I proto, že v kádru Žiliny jsou čtyři Češi a Sparta má zase Slováky. Před každým zápasem upozorňuju kluky na nutnost dodržovat disciplínu, ale absolutně nevěřím, že by mohli nějak uletět.

Zato doufáte v úlety soupeře, ne?
Asi máte na mysli Tomáše Řepku.

Fanoušci Žiliny oslavují trenéra Pavla Hapala, s týmem získal mistrovský titul

Fanoušci Žiliny oslavují trenéra Pavla Hapala, s týmem získal mistrovský titul

Nejen jeho. Jistě víte, že stát budou kvůli červeným kartám Matějovský a Sionko. Sparta má zkrátka s disciplínou problém.
Ale teď dostala facku a ví, že si už nic takového nesmí dovolit opakovat. Proto na to nespoléhám.

Ani nezkusíte vyprovokovat Řepku? I když nevím, zda z vás už netahám věci z taktické "kuchyně".
Tuhle kuchyni vám klidně otevřu, protože nic takového se dít nebude. Tohle jen každého odvádí od hry a já vyžaduju maximální soustředěnost.

Nezdá se vám Sparta horší než v minulé sezoně? V ní ani jednou v domácí lize neprohrála, zatímco teď už dvakrát ve třech kolech.
Ligu bych zatím v potaz příliš nebral, Pepi Chovanec v ní šetřil některé hráče. Při hodnocení síly Sparty vycházím z jejích pohárových vystoupení: ještě v nich nedostala gól, výborně brání. Defenziva, to je asi její největší devíza.

Dá se tedy při hodně velkém zjednodušení brát nastávající duel jako souboj sparťanské defenzivy s ofenzivou Žiliny?
Pravdou je, že naše hlavní síla spočívá v ofenzivě, hrajeme hodně útočným stylem. Rád bych, aby i zápasy se Spartou byly "nahoru dolů", ale vzhledem k důležitosti předpokládám spíš velkou opatrnost.

Pavel Hapal

Jak vlastně vzpomínáte na hráčské angažmá ve Spartě? Asi ho nelze hodnotit jako povedené.
Byl to nepodařený půlrok. Měl jsem zdravotní problémy, ale hlavně mě pohřbila neproměněná penalta v Lize mistrů proti Barceloně.

Vrací se vám ta penalta?
Bude se mi vracet po celý život.

Litujete, že jste na ni šel?
Ne, byli velcí fotbalisti, co ji nedali ve finále mistrovství světa... A na Spartu celkově vzpomínám v dobrém, líbilo se mi tam. Po utkání s Barcelonou jsem ovšem prožíval velice těžké období.Do té doby stáli fanoušci za mnou, pak se jich docela dost otočilo. Dávali mi to najevo, i když jsem šel třeba po Praze.

Pavel HapalPavel Hapal

Už dřív jste mi líčil historku s taxikářem. Vybavíte si ji ještě?
Jasně. Šel jsem po ulici, on stáhl okénko a křičel na mě. Posílal mě někam, ať prý táhnu na Moravu. To zamrzelo.

Zanedlouho by ten taxikář mohl křičet zase, ne? Ze vzteku, že jste Spartu potopil se Žilinou.
To je fakt, to by mohl. Je to ale jen sport a my v něm budeme každý hájit farby – pardon – barvy těch svých. Většina fanoušků to bez problémů pochopí, o tom jsem přesvědčen. A ti, kteří si to nepřeberou, tak... No, my to za ně neuděláme.

"Československý" trenér horuje pro československou ligu

Sparta versus Žilina coby blížící se souboj o fotbalovou Ligu mistrů.
A Sparta versus Žilina coby budoucí souboj v rámci společné federální ligy? "Jsem jednoznačně pro," říká Pavel Hapal, český trenér, který bude chtít zanedlouho odstřihnout český tým od desítek milionů z Champions League.

Hapal se tak přidává k přívržencům klíčícího a unikátního projektu.
Aby se spolu týmy dvou nezávislých zemí utkávaly v boji o jediný titul, to je revoluční myšlenka.

"Určitě by to byly ohromně zajímavé konfrontace stejně jako bude ohromně zajímavá konfrontace teď, kdy vyzveme Spartu," míní kouč slovenského mistra.

Nápad hrát společnou ligu zraje už pár měsíců. Loni na podzim s ním přišla slovenská strana a nejdřív vypadal jako šílený, sotva realizovatelný a neprůchodný.

Zdá se však, že to už neplatí. Evropská fotbalová asociace UEFA totiž v gestu vstřícnosti pověřila dva experty (jednoho pro každý stát), aby prozkoumali možnosti projektu, a podle toho se bude postupovat dál. A jestli UEFA skutečně na ideu kývne, nejspíš nebude stát lize nic zásadního v cestě, šéfové obou fotbalových zemí se na ni tváří přívětivě.

"Zastáncem společné ligy je i vlastník žilinského fotbalu pan Antošík," prozrazuje Hapal. Antošíkův zápal pro sloučení pivních soutěží – neboť česká nese název Gambrinus a slovenská Corgoň – přitom nemusí být úplně bezelstný.

Ač to Hapal neřekne naplno, z jeho slov víceméně plyne, že Slovensko by na prolnutí zřejmě vydělalo víc: stejně jako se Corgoň nemůže rovnat Gambrinusu, také slovenská soutěž je méně kvalitní než ta česká.

"S tím souhlasím," netají žilinský trenér. "Slovenská liga má problém v počtu účastníků, jichž je jen dvanáct. Navíc kvalita se například v současnosti soustředí do Žiliny, Slovanu a do Trnavy. O těchto klubech jsem na druhou stranu přesvědčen, že by se neztratily ani v české konkurenci."

Skutečnost, že Sparta sehraje za sezonu v domácí lize víc těžkých střetnutí, považuje Hapal za jednu z jejích výhod před nadcházející bitvou. "Pro obě země by však byla společná liga přínosem," je přesvědčen.

Jisté je, že dnes je to stále jen teoretická představa. Není například vyřešeno, jak by se sloučila legislativa, nebo – což je zajímavější – jaký klíč by byl zvolen pro vstup do evropských pohárů. Michel Platini čili šéf UEFA sice přislíbil, že by oběma státům ponechal bodový koeficient úspěšnosti, takže by jejich zástupci nezačínali v evropských soutěžích od nuly, ale zatím jsou to vše pouze vize.

Ani po sloučení by československá liga samozřejmě neměla zajištěn přímý vstup do hlavní fáze Ligy mistrů. A ten nyní má: půjde do ní buď Sparta, nebo Žilina...

Autor:

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se hraje od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků je rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
  • Nejčtenější

Program, výsledky a postupový klíč Eura 2024: Češi jdou v úterý na Portugalce

10. června 2024  16:31,  aktualizováno  15.6 23:02

Čeští fotbalisté se v základní skupině mistrovství Evropy 2024 v Německu střetnou s Portugalskem,...

Priske jde do Feyenoordu. Sparta obdrží 60 milionů a koučem jmenovala Friise

12. června 2024  10:04,  aktualizováno  10:37

Fotbalová Sparta půjde do nového ročníku bez Briana Priskeho. Klub to potvrdil, zároveň byl dánský...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Udělali jsme to blbě. Sorry, omlouvám se. Kouč Hašek o kauze Sadílek i o Euru

10. června 2024  21:45

Nejvíc mluvil o hráči, který už v týmu není. Zranění Michala Sadílka bylo žhavé téma i po pondělním...

Česko - S. Makedonie 2:1, v generálce góly z penalt. V nastavení rozhodl Barák

10. června 2024  16:52,  aktualizováno  20:48

Čeští fotbalisté v posledním přípravném utkání před mistrovstvím Evropy příliš nepřesvědčili....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ne kolo, ale tříkolka. Sadílkova zranění Hašek lituje, reprezentace se omlouvá

9. června 2024  20:30,  aktualizováno  10.6 9:22

Od nedělního dopoledne má zranění záložníka Michala Sadílka postupně možná víc pozornosti, než by v...

Berkovec končí v Brně zklamaný: Možná jsem na jaře chytat ani nesměl

16. června 2024  14:37

V pětatřiceti letech si fotbalový brankář Martin Berkovec pomalu začal plánovat, že si k úvazku na...

ONLINE: Polsko - Nizozemsko, favorit s Depayem, soupeř bez Lewandowského

16. června 2024  14:15

Sledujeme online Poprvé proti sobě na velkém turnaji. Polští fotbalisté ve svém úvodním utkání na mistrovství Evropy...

Vlček: Kdybych měl tip, jak bránit Ronalda, prodávám ho za velké peníze

16. června 2024

Hamburk (Od našeho zpravodaje) Pří otázce na to, jak bránit Cristiana Ronalda, se Tomáš Vlček, obránce českého týmu, jen nesměle...

Střihoruký Tom: Co dát do základu Červa, trenére? Ronalda se nezalekne

16. června 2024

Premium Tak nám začalo Euro. Poprvé ho budu sledovat jako „fotbalový důchodce“ a je jasné, že mi u gauče...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...