Sparta - Odense: Horváth - Christensen

Sparta - Odense: Horváth - Christensen | foto: ČTK

Sparťané postoupili, uspěli v penaltách

• 647
Praha - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Ve dvou zápasech mezi fotbalisty Sparty a Odense gól nepadl, o postupu z 1. kola Poháru UEFA rozhodl v odvetě v Dánsku penaltový rozstřel. V tom byla poměrem 4:3 úspěšnější Sparta, rozhodující penaltu proměnil Kadlec. Základní skupiny se budou losovat v úterý.

ON-LINE REPORTÁŽ
Odense - Sparta

Tým Odense se od začátku zápasu prezentoval rychlými kombinacemi a dostal se ke dvěma nebezpečným situacím ve sparťanské šestnáctce.

V prvním případě však včas zasáhl obranným zákrokem vrátivší se Kisel, podruhé pálil tvrdě Andreasen, naštěstí pro hosty však nad.

V 16. minutě odpověděl zmíněným nebezpečným střeleckým pokusem Kladrubský, jenže gólman Onyszko předvedl parádní zákrok a míč vytlačil na roh.

Tím se hra přece jen vyrovnala a Sparta byla v některých okamžicích o poznání aktivnější a lepší.

S končící půlhodinou se však domácí probrali a znovu letenskou obranu zaměstnávali. Včetně brankáře Poštulky, který pohotově kryl dvě nepříjemné střely.

Hosté ovšem s dánskou jedenáctkou drželi krok a snažili se oplácet stejnou mincí. Blízko ke gólu měli sparťané po 33 minutách zápasu: po Kuličově rohu a hlavičce Slepičky si dezorientovaná domácí obrana málem dala vlastní gól.

Poté byl dvakrát v akci opět Poštulka, ale do přestávky se bezbrankové skóre nezměnilo.

Také v úvodu druhé půle byli lepším a nebezpečnějším týmem domácí, letenská obrana byla takřka neustále v permanenci, Sparta chybovala hlavně v přechodové fázi, takže se na soupeřovu polovinu dostávala jen sporadicky.

V 58. minutě musel pohotovým vyběhnutím zasahovat brankář Poštulka, po hodině utkání se sparťané dostali pod tlak, v blízkosti jejich šestnáctky se hrálo častěji.

Dvacet minut před koncem zahrávali domácí už sedmý rohový kop, ale i tentokrát se Bílkovi svěřenci ubránili. Převaha a tlak Odense však pokračovaly.

Poštulka musel zasahovat po dalším rohu a hlavičce Laursena, poté kouč Michal Bílek stáhl ze hry Slepičku a poslal do útoku čerstvého Doška.

V závěrečné desetiminutovce normální hrací doby se přece jen dostali ke slovu i sparťané, ale domácí jejich platonické snažení rázně eliminovali. Zápas dospěl k prodloužení.

Tuto fázi utkání začali sparťané odvážně, přidali na aktivitě a tlačili se dopředu. V 96. minutě mohl Došek dokonce skórovat, poté pálil střídající Horváth, ale gólman Onyszko byl pokaždé ve střehu. Naopak domácí sparťanského gólmana v úvodní části prodloužení zásluhou zformované hostující obrany neohrozili.

I ve druhé patnáctiminutovce se sparťanští fotbalisté snažili o postupovou branku, z přímého kopu ohrozil brankáře Onyszka levačkou Horváth, ale gólman míč kryl. Odense se potom ubránilo i při dvou Horváthových rohových kopech.

Nakonec propásli velkou šanci domácí, a ke slovu se tak po sto dvaceti minutách zápasu dostaly penalty. V nich v šesté sérii rozhodla ve svůj prospěch Sparta.