Slávisté se těsně před výkopem čtvrtfinálové odvety Evropské ligy proti...

Slávisté se těsně před výkopem čtvrtfinálové odvety Evropské ligy proti Arsenalu chytili kolem ramen, hostující hráči na podporu hnutí Black lives matter poklekli. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Nepoklekli. Slávisté se před odvetou chytili kolem ramen, sudí je nechal být

  • 206
Znovu se seřadili po části obvodu středového kruhu, znovu se chytili kolem ramen. Slávističtí fotbalisté těsně před výkopem čtvrtfinálové odvety Evropské ligy proti Arsenalu na rozdíl od soupeře na podporu hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) nepoklekli.

Byla to podobná scéna jako před týdnem v Londýně.

Rozdíl byl v tom, že tehdy švédský sudí Andreas Ekberg slávisty rozehnal a poslal je na svá místa na hřišti při základním rozestavení.

Tentokrát turecký sudí Cüneyt Cakir slávisty nerozpustil a jen se přidal k hostujícím hráčům Arsenalu.

„Hráči chtěli pokleknout, chtěli tímto způsobem vyjádřit svůj názor a já je v tom podpořil. Řešili jsme to i se zástupci klubu, abychom se zachovali podle pravidel UEFA. Ta nás v tom rovněž podpořila,“ řekl Mikel Arteta, trenér Arsenalu.

Turecký sudí Cüneyt Cakir a hráči Arsenalu -  na snímku Nicolas Pépé (vpravo) a Cebalos před čtvrtfinálovým duelem Evropské ligy na Slavii poklekli na podporu hnutí Black Lives Matter.

„Slavia je mezinárodní a multikulturní klub a svoji podporu UEFA Respect programu a boji proti rasismu, ale i dalším projevům nesnášenlivosti, xenofobie nebo antisemitismu vyjádřila společným objetím našich hráčů. Slavia rasismu říká jasné ne. Nedávno jsme i natočili videospot proti rasismu a dnešní gesto je součástí našeho příběhu,“ oznámila Slavia před týdnem.

Známé gesto neudělalo ani české národní mužstvo minulý týden před kvalifikačním utkáním v Cardiffu. Místo pokleknutí přišli s vlastní iniciativou.

Souček a spol. před zápasem poukázali na levý rukáv dresů a nápis Respect, což je logo kampaně UEFA, která se bojem proti rasismu a dalším projevům nesnášenlivosti věnuje.

Češi poklekli loni v říjnu při utkání reprezentace ve Skotsku v Lize národů, což následně vzbudilo vlnu kritiky jednak mezi fanoušky, tak mezi některými politiky.

Od té doby české týmy vyjadřují podpory jinými gesty.

Začalo to loni na jaře po smrti George Floyda, který zahynul poté, co mu americký policista Derek Chauvin několik minut klečel na krku. Zejména ve Spojených státech následovala vlna protestů, nepokojů, násilných demonstrací; spojovaných se zmiňovaným hnutím Black Lives Matter.

To proti bezpráví vůči Afroameričanům bojuje dlouhodobě a silnou podporu má právě i mezi sportovci.

V Anglii měli dokonce v jednom kole Premier League místo vlastních jmenovek na dresech právě slogan dnes celosvětově známé iniciativy. Před zápasy poklekávají hráči nejsledovanější soutěže světa už skoro rok.

Je to v době, kdy se nařčení z rasismu vznáší nad právě nad slávistou Ondřejem Kúdelou.

Před čtyřmi týdny ho v závěru odvety osmifinále Evropské ligy v Glasgow obvinil Glen Kamara z Rangers. Český stoper sice přiznal vulgární nadávku, ale rasistickou urážku důrazně popřel stejně jako pražský klub. Po zápase Kamara protivníka v tunelu do kabin fyzicky napadl.

Den před odvetou proti Arsenalu disciplinární komise UEFA vynesla trest, Kúdelovi zastavila činnost na deset zápasů, Kamara za napadení dostal trest na tři utkání.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko