Manchester si s chutí zastřílel

• 4
Praha - V prvním kole nového ročníku Ligy mistrů se vesměs prosadili favorité. Nejvýraznějšího vítězství dosáhl Manchester, který doma rozdrtil 5:0 Panathinaikos Atény. Dobře se v Madridu vyvíjel zápas pro Olympique Marseille, který vedl nad Realem, ale zápas nakonec skončil 4:2 pro domácí.

Manchester sice nastoupil bez zraněných Scholese a Keanea, přesto si s Panathinaikosem hravě poradil. Kouč Ferguson postavil na pravý kraj zálohy obránce Silvestreho a Francouz se ze své nové pozice už po třinácti minutách trefil

Poté se blýskl Solskjaer: jeden gól připravil Fortuneovi, další dal sám a spokojený Ferguson jej mohl ještě před přestávkou v klidu vystřídat.

V Madridu padla k údivu vyprodaného stadionu první branka do domácí sítě. Kanonýr Marseille Drogba, který kvůli zraněnému kotníku neměl nastoupit, naznačil, kde je slabina hvězdného týmu.

Pak ale vývoj zápasu zvrátili Brazilci Roberto Carlos a Ronaldo. Prvnímu z nich nahrál Beckham, druhý potřeboval na gól tři pokusy. Štěpán Vachoušek přišel na hřiště až po hodině hry za stavu 1:4 a stihl jen zahrát tři standardní situace.  Po jedné z nich však snižoval Van Buyten.

Ve druhém zápase sparťanské skupiny vyhrálo Lazio v Istanbulu nad Besiktasem stejně jako na jaře ve čtvrtfinále Poháru UEFA. Tentokrát o tom rozhodli Stam a Fiore.

Obrana Stuttgartu drží v bundeslize čisté konto 450 minut a dlouho odolávala také v Glasgowě. Rangers ale během šesti minut zápas otočili.

Při premiéře Partizanu Bělehrad v Lize mistrů asistoval český rozhodčí Michal Beneš. Domácí získali cenný bod a soupeři z Porta se připomněl jeho bývalý hráč. Byl to Drulovič, kdo rozehrál přímý kop, na jehož konci bylo Delibašičovo vyrovnání.

Bruggy proti Celtě Vigo nastoupily bez potrestaného Rozehnala a zraněného Špilára a ještě do poločasu přišly o vyloučeného Peruánce Mendozu, který mrštil po protihráči míčem. Juanfran se pak postaral o to, že Španělé při své premiéře v soutěži vezou bod zvenku.

Obhájce trofeje AC Milán znovu sehrál s Ajaxem Amsterdam vyrovnaný zápas a stejně jako ve čtvrtfinále loňského ročníku jej proti nizozemskému týmu spasil Inzaghi. Pro italského kanonýra to byla šestá branka v rozmezí deseti dnů.

Výsledky:
Skupina E:
Glasgow Rangers - VfB Stuttgart 2:1 (0:1)
Branky: 73. Nerlinger, 79. Lövenkrands - 45. Kuranyi.
Rozhodčí: Veissiére (Fr.). Diváci: 47.957.

Manchester United - Panathinaikos Atény 5:0 (4:0)
Branky: 13. Silvestre, 14. Fortune, 33. Solskjaer, 40. Butt,
83. Djemba-Djemba. Rozhodčí: Sars (Fr.). Diváci: 66.520.

Skupina F:
Real Madrid - Olympique Marseille 4:2 (2:1)
Branky: 34. a 57. Ronaldo, 29. R. Carlos, 61. Figo z pen. -
26. Drogba, 83. Van Buyten. Rozhodčí: Stark (Něm.). Diváci:
70.000.

Partizan Bělehrad - FC Porto 1:1 (0:1)
Branka: 54. Delibašič - 21. Costinha. Rozhodčí: Beneš (ČR).
Diváci: 32.000.

Skupina G:
Besiktas Istanbul - Lazio Řím 0:2 (0:1)
Branky: 37. Stam, 77. Fiore. Rozhodčí: Nielsen (Dán.).
Diváci: 25.000.
Sestavy:
Besiktas: Córdoba - Zago, Ronaldo, Y. Ahmet, Tayfur - Giunti
(72. Sinan), Dobra, Ibrahim, Pancu - Ilhan (56. Yalcin), Metin
(56. Hassan).
Lazio: Peruzzi - Oddo, Couto, Stam, Favalli - Stankovič,
Albertini, S. Conceicao (60. Giannichedda), Fiore  - López (70.

25.559.

Italský záložník Federico Giunti z Besiktasu hlavičkuje před Bernardem Corradim z Lazia.

Rio Ferdinand (vlevo) z Manchesteru United hlavičkuje s Michalisem Konstantinouem z Panathinaikosu.

Christian Tiffert ze Stuttgartu padá po zásahu obránce Paola Vanoliho z Glasgow Rangers.

Ronaldo (vpravo) slaví se spoluhráčem Davidem Beckhamem jeden ze svých gólů, který dal za Real Madrid v zápase s Olympique Marseille.