Liverpool potřetí vyhrál Pohár UEFA

Dortmund - Fotbalisté Liverpoolu vyhráli potřetí v historii klubu Pohár UEFA. Ve finálovém zápase v německém Dortmundu porazili španělský celek Deportivo Alavés 5:4 v prodloužení a zopakovali triumfy svých předchůdců z let 1973 a 1976. Na hřiště se v dresu vítězů ve druhém poločase dostali i oba čeští reprezentanti Vladimír Šmicer a Patrik Berger. Liverpool vyhrával v první půli 2:0 a 3:1, jejich soupeř však brzy po změně stran vyrovnal a totéž se mu v závěru základní hrací doby podařilo za stavu 4:3. Vítězný "zlatý" gól byl vlastní - vstřelil si ho ve 116. minutě Geli.On-line reportáž z utkání zde
Anglický celek vyrovnal bilanci italských klubů Juventusu Turín a Interu Milán, které se dosud jako jediné radovaly z výhry v Poháru UEFA třikát. Zároveň ukončil sedmnáctiletou přestávku, během níž se ostrovní celek až k zisku trofeje nepropracoval.

Počet českých fotbalistů, kteří vyhráli některou evropskou klubovou soutěž, stoupl v Dortmundu na pět. Berger a Šmicer napodobili Pavla Nedvěda, Radoslava Látala a Jiřího Němce. Liverpool už má letos za sebou tři opojné výhry. Po Ligovém poháru a sobotní výhře v Anglickém poháru získal také Pohár UEFA.

Průběh zápasu

V ochozech Vestfálského stadiónu v Dortmundu ještě neutichla vřava po úvodním ceremoniálu, v němž ani nebylo slyšet ohlášení základních sestav soupeřů, a už se dobrých čtyřicet tisíc anglických fanoušků radovalo z úvodního gólu. McAllister načechral svůj oblouček do šestnáctky, kde německý fotbalista Babbel dokonale osvědčil znalost místního stadiónu a hlavičkovou trefou zmrazil soupeře.

Hráčům Liverpoolu, v jehož základní sestavě se Šmicer s Bergerem neobjevili, patřily i další minuty. Zapomenut byl najednou defenzivní systém, s nímž přešli přes Barcelonu v semifinále. Slavné jméno klubu jako by určilo ráz finále. Španělský celek působil nervózně, nezvládl úvod a v šestnácté minutě už rudá část hlediště byla v euforii podruhé. To si Owen počkal, až mu na pravé straně vystartuje Gerrard, který se moc nerozpakoval a ani reflexivní zákrok brankáře Herrery už brance nezabránil.

Obrana baskického klubu však kupila i nadále chybu za chybou, naopak liverpoolský přechod přes středovou řadu byl plynulý a co chvíli hrozilo nebezpečí z obou stran. Trenér Mané však zareagoval střídáním a posílení Ivánem mu vyšlo dokonale. Dvaadvacetiletý útočník si vyskočil na centr Rumuna Contry a snížil na 1:2.

Od té chvíle se obraz hry zcela změnil. Liverpool znervózněl a stáhl se na svoji polovinu, což Alavés využil k vytrvalejší převaze i dalším šancím. Nejdříve vystrašil Westervelda dělovkou Téllez, ale mnohem blíže ke gólu měl devět minut před přestávkou obávaný kanonýr Javi Moreno. Obešel co mu stálo v cestě, ale na nizozemského gólmana ani on nevyzrál. A zanedlouho toho hořce litoval.

Z ojedinělé akce hráčů v rudých dresech totiž přišel dlouhý pas na Owena. Hbitý útočník dokonce obešel i brankáře Herreru, ale ten ho poslal k zemi a následovala penalta, kterou proměnil s jistotou McAllister. Herrera kapituloval, ale mohl být alespoň rád, že ho francouzský sudí za jeho předcházející zákrok nevyloučil.

Morenovy velké chvíle teprve měly přijít po přestávce. Jen tři minuty mu stačily, aby na pohled jasný průběh zápasu dostal znovu do obrátek. Nejprve využil další přesný Contrův centr a pak nevídaným způsobem podstřelil z trestného kopu liverpoolskou zeď a Westerveld bez hnutí pozoroval míč putující do sítě.

Pověst o ofenzívních kvalitách Alavésu nelhala, a tak trenér soupeře Houllier odpověděl také posílením útočných snah: na hřiště deset minut po změně stran poslal Vladimíra Šmicera a za chvíli za mohutných ovací také Fowlera. Právě miláček anglických rowdies se pak ukázal v oslnivém světle. Po osmi minutách pobytu na hřišti naběhl na McAllisterův pas, obešel tři soupeřovy hráče a k tyči ze šestnácti metrů znovu dostal anglický klub do vedení. Jenže bláznivé představení nemělo
konce: v předposlední minutě naběhl Jordi Cruyf na roh a hlavou opět vyrovnal.

V prodloužení měl první větší šanci Berger, který prošel přes dva hráče, ale jeho tvrdou ránu Herrera vystihl. Krátce nato marně pokoušel štěstí Šmicer, po změně stran Berger pálil nad. Oba Češi patřili k nejaktivnějším hráčům svého týmu, který měl v těch chvílích více ze hry, hráči Alavésu už zřejmě více přemýšleli o penaltovém rozstřelu. Vždyť dohrávali v devíti, Magno byl vyloučen v prvním poločase prodloužení, Karmona ve druhém, oba po druhé žluté.

Pak ale pronikal Šmicer po místě levého křídla, byl faulován a po trestném kopu si španělský hráč Geli vstřelil hlavou vlastní gól.

Liverpool - Alavés 5:4 v prodl. (4:4, 3:1)

3. Babbel, 16. Gerard, 41. McAllister, 73. Fowler, 117. vlastní Geli - 48. a 51. Moreno, 27. Iván, 88. Cruyff.
Rozhodčí: Veissier - Vallin, Texier (všichni Francie).
ŽK: McAllister, Babbel - Astudillo, Herrera, Contra, Karmona, Magno, Telléz.
ČK: 99. Magno, 116. Karmona.
Diváci: 65.000.

Liverpool: Westerveld - Babbel, Henchoz (56. Šmicer), Hyypiä, Carragher - Gerrard, Hamann, McAllister, Murphy - Heskey (65. Fowler), Owen (79. Berger).
Alavés: Herrera - Eggen (19. Iván), Karmona, Telléz - Contra, Tomič, Desio, Astudillo (46. Magno), Geli - Cruyff, Moreno (65. Pablo).

Fanoušci Liverpoolu měli v kotli dortmundského stadionu převahu.

Robbie Fowler s Pohárem UEFA nad hlavou obklopen jásajícími spoluhráči.

Babel už jen kontroluje míč, který skončil za zády gólmana Alavésu.

Souboj Desia z Alavésu (vlevo) s liverpoolským Heskeyem.

Marcus Babbel z Liverpoolu (vpravo) se raduje spolu s Michaelem Owenem ze svého gólu.

Radost v podání hráčů Alavés, Ivan Alonso (uprostřed) přijímá gratulace spoluhráčů.