Inter prohrál s Barcelonou, v Lize mistrů končí i Ajax. Dál jde Lyon

• 31
Fotbalový Liverpool je pořád ve hře o obhajobu trofeje v Lize mistrů. V závěrečném utkání základní fáze v přímém souboji o postup vyhrál v Salcburku 2:0 a vyhrál skupinu E před Neapolí. Ta nastřílela Genku čtyři góly a do osmifinále jde také. Postup si vybojovaly také Dortmund, Lyon, Chelsea a Valencie, která v přímém souboji vyřadila Ajax, semifinalistu z minulé sezony.

Barcelona měla zaručené vítězství ve skupině a do Milána neodcestovali hvězdný kapitán Lionel Messi nebo klíčový stoper Gerard Piqué. Katalánský tým s většinou obvyklých náhradníků ale ve 23. minutě otevřel skóre, když Carles Pérez zblízka využil nahrávku Artura Vidala. Minutu před pauzou srovnal přesnou střelou z hranice vápna Romelu Lukaku.

Po hodině hry belgického kanonýra ve velké šanci vychytal brankář Neto a dva góly domácího Lautara Martíneze neplatily kvůli ofsajdu. V 86. minutě o nečekaném barcelonském triumfu rozhodl další povedenou ranou střídající Ansu Fati. Talentovaný útočník se stal nejmladším střelcem v historii soutěže v 17 letech a 40 dnech.

Liverpool, kterému k postupu stačila remíza, v Salcburku rozhodl až ve druhém poločase. Mezi 57. a 58. minutou se slepenými góly prosadili Naby Keita a Muhammad Salah, jenž předtím několik velkých šancí zahodil. Liverpool prodloužil sérii bez porážky na 18 soutěžních duelů.

Až v šestém utkání ve skupině vyšel naprázdno devatenáctiletý útočník Salcburku Erling Haaland, který je s osmi brankami druhým nejlepším střelcem tohoto ročníku Ligy mistrů po Robertu Lewandowském z Bayernu Michov (10). Rakouští šampioni si na jaře zahrají Evropskou ligu.

Arkadiusz Milik v Neapoli otevřel skóre už ve třetí minutě. Gól mu velkou chybou daroval Maarten Vandevoordt, jenž se v 17 letech a 287 dnech stal nejmladším brankářem v utkání Ligy mistrů. Dosavadní rekord od října 2017 držel Mile Svilar z Benfiky, kterému tehdy bylo 18 let a 52 dnů.

Polský útočník zvýšil v 26. minutě a o dvanáct minut později završil hattrick z pokutového kopu. Druhou penaltu čtvrt hodiny před koncem proměnil Dries Mertens a stylově oslavil 300. soutěžní zápas za Neapol. Její hráči se tak rozloučili s trenérem Carlem Ancelottim, který byl necelé tři hodiny po utkání odvolán.

Chelsea k výhře nad už vyřazeným Lille nakročila v první půli, kdy se prosadili Tammy Abraham a kapitán César Azpilicueta. V 78. minutě zápas zdramatizoval Loic Rémy, jenž se trefil proti bývalému klubu.

Valencie v přímém souboji o další postupové místo ze skupiny H nečekaně zvítězila na stadionu semifinalisty minulého ročníku Ligy mistrů Ajaxu Amsterodam 1:0 díky Rodrigově brance z 24. minuty.

Lyonu k postupu ze skupiny G uhrál remízu 2:2 s už jistým osmifinalistou Lipskem, na jehož lavičce zůstal reprezentační útočník Patrik Schick. Lyon prohrál poločas o dva góly, když oba dostal z penalt. Ale po pauze dokázal srovnat.

Francouzský tým do další fáze posunula i porážka Petrohradu 0:3 na hřišti Benficy Lisabon.

Během listopadu si postup ze základních skupin zajistily Bayern Mnichov, Juventus Turín, Manchester City, Paris St. Germain, Real Madrid, Tottenham, Lipsko a Barcelona.

Zbývající dva osmifinalisty určí středeční duely, ve skupině C doprovodí do play off Manchesterem City buď Šachtar Doněck, Dinamo Záhřeb, nebo Bergamo. Ve skupině D, kterou vyhraje Juventus Turín, se na dálku rozhodne mezi Atléticem Madrid a Leverkusenem.

Skupina E

1.Liverpool FC 6 4 1 1 13:8 13
2.SSC Neapol 6 3 3 0 11:4 12
3.Salcburk 6 2 1 3 16:13 7
4.KRC Genk 6 0 1 5 5:20 1

FC Red Bull Salzburg - Liverpool FC 0:2 (0:0)

Branky: 57. Keïta, 58. M. Salah. Rozhodčí: Makkelie – Diks, Steegstra (všichni Nizozemsko). ŽK:51. Mané. Diváci: 29 520.

FC Red Bull Salzburg Stankovic – Kristensen, Onguéné, Wöber, Ulmer (C) – Szoboszlai (89. Ashimeru), Junuzović (68. Daka), Mwepu – Minamino – Hwang Hi-čchan, Häland (75. Okugawa).

Liverpool FC Alisson – Alexander-Arnold, Lovren (53. Joe Gomez), V. van Dijk, Robertson – Wijnaldum, J. Henderson (C), Keïta (87. Origi) – M. Salah, Firmino (75. Milner), Mané.

Přejít na on-line reportáž

SSC Neapol - KRC Genk 4:0 (3:0)

Branky: 3. Milik, 26. Milik, 38. Milik, 74. D. Mertens. Rozhodčí: Çakır – Duran, Ongun. ŽK:80. Rui, 87. Koulibaly - 37. Vandevoordt, 74. De Norre, 89. Paintsil. Diváci: 22 265.

SSC Neapol Meret – Di Lorenzo, Koulibaly, Manolas, Rui – Callejón (C) (79. F. Llorente), Allan, Ruiz, P. Zieliński (72. Gaetano) – D. Mertens, Milik (78. Lozano).

KRC Genk Vandevoordt – Maehle, Dewaest (C), Lucumi, De Norre (82. Neto Borges) – Hrošovský, S. Berge, Ito (72. Hagi) – Paintsil, Onuachu, Samatta (63. Bongonda).

Skupina F

1.FC Barcelona 6 4 2 0 11:5 14
2.Borussia Dortmund 6 3 1 2 8:8 10
3.Inter Milán 6 2 1 3 11:11 7
4.SK Slavia Praha 6 0 2 4 4:10 2

Inter Milán - FC Barcelona 1:2 (1:1)

Branky: 44. R. Lukaku - 23. C. Pérez, 86. Fati. Rozhodčí: B. Kuipers – S. van Roekel, E. Zeinstra. ŽK:45+1. Valero, 88. de Vrij, 90+2. Godín - 35. Lenglet, 49. Firpo. Diváci: 71 818.

Inter Milán Handanovič (C) – Godín, de Vrij, Škriniar – D'Ambrosio (75. Politano), Vecino, Brozović, Valero (77. S. Esposito), Biraghi (69. Lazaro) – R. Lukaku, Lautaro Martínez.

FC Barcelona Neto – Todibo, Lenglet, Umtiti – Wagué, Rakitić (C) (63. F. de Jong), Arturo Vidal, Firpo – C. Pérez (85. Fati), Aleñá – Griezmann (63. L. Suárez).

Skupina G

1.RB Lipsko 6 3 2 1 10:8 11
2.Olympique Lyon 6 2 2 2 9:8 8
3.Benfica Lisabon 6 2 1 3 10:11 7
4.Zenit Petrohrad 6 2 1 3 7:9 7

Olympique Lyon - RB Lipsko 2:2 (0:2)

Branky: 50. Aouar, 82. Depay - 9. Forsberg, 33. Werner. Rozhodčí: Taylor – Beswick, Nunn (ENG). ŽK:33. Mendes - 3. Upamecano, 52. Mukiele, 63. Saracchi. Diváci: 53 288.

Olympique Lyon A. Lopes – Tete, J. Andersen, Denayer, Rafael (73. Marçal) – Mendes, Tousart (64. Reine-Adélaïde) – Terrier (87. Marcelo), Depay (C), Aouar – M. Dembélé.

RB Lipsko Gulácsi – Mukiele, Klostermann, Upamecano (55. Ampadu), Saracchi – Nkunku (75. Laimer), Haidara, Demme (C), Forsberg – Y. Poulsen, Werner (55. Cunha).

Benfica Lisabon - FK Zenit Petrohrad 3:0 (0:0)

Branky: 47. Cervi, 59. Pizzi, 79. Azmún. Rozhodčí: Mateu – Cebrián, Díaz (vš. ESP). ŽK:19. Gabriel - 17. Santos, 43. Ozdojev, 55. Jerochin. ČK:56. Santos. Diváci: 40 232.

Benfica Lisabon Vlachodimos – T. Tavares, Rúben Dias, F. Ferreira, Grimaldo – Pizzi (C), Taarabt, Gabriel (81. Samaris), Cervi (81. Seferović) – Chiquinho, Vinícius (89. Caio).

FK Zenit Petrohrad M. Keržakov – Osorio, Ivanović (C), Santos – V. Karavajev, Jerochin (66. Suťormin), Barrios, Ozdojev (60. Smolnikov), Šatov (89. Mak) – Azmún, Dzjuba.

Skupina H

1.Chelsea FC 6 3 2 1 13:10 11
2.FC Valencie 6 3 2 1 9:7 11
3.Ajax Amsterdam 6 3 1 2 12:6 10
4.OSC Lille Métropole 6 0 1 5 5:16 1

AFC Ajax - Valencia CF 0:1 (0:1)

Branky: 24. Rodrigo. Rozhodčí: Turpin – Danos, Gringore (všichni Francie). ŽK:10. E. Álvarez, 79. Tagliafico, 81. Onana, 84. van de Beek, 90+4. Tadić - 79. Doménech, 81. Parejo, 86. M. Vallejo. ČK:90+4. Gabriel. Diváci: 51 931.

AFC Ajax Onana – Mazraoui, Veltman, Blind, Tagliafico (89. S. de Jong) – E. Álvarez (46. Dest), van de Beek, Lisandro Martínez – Zijach, Tadić (C), Lang (70. Huntelaar).

Valencia CF Doménech – Wass, Gabriel, Diakhaby, Gayá – Torres (90+5. Mangala), Parejo (C), Coquelin, Soler – Rodrigo, Gameiro (54. M. Vallejo).

Chelsea FC - Lille OSC 2:1 (2:0)

Branky: 19. T. Abraham, 35. Azpilicueta - 78. Rémy. Rozhodčí: Sidiropoulos – Kostaras, Dimitriadis. ŽK:45+1. K. Zouma - 40. Celik, 67. Xeka. Diváci: 40 016.

Chelsea FC Arrizabalaga – Azpilicueta (C), K. Zouma, Rüdiger, Emerson – Kanté, Kovačić (82. Mount), Jorginho – Willian, T. Abraham (72. Batshuayi), Pulisic (62. Hudson-Odoi).

Lille OSC Maignan (C) (72. Jardim) – Celik, Djaló, Gabriel, Pied – Yazıcı, Xeka, Soumaré, Maia (66. Bamba), Araújo (82. Sanches) – Rémy.