Sparťanský záložník Ladislav Krejčí (uprostřed) přijímá gratulace od Pavla

Sparťanský záložník Ladislav Krejčí (uprostřed) přijímá gratulace od Pavla Kadeřábka (vlevo) a Václava Kadlece ke gólu v utkání Evropské ligy v Lyonu. | foto: Robert Pratta, Reuters

Na Lyon agresivně. Jdeme si zápas užít a hlavně postoupit, říká Krejčí

• 27
Před dvěma měsíci v Lyonu dal svůj první gól v evropských pohárech. Fotbalistu Ladislava Krejčího potěšil, ale porážku Sparty (1:2) neodvrátil. Dnes v domácí odvetě skórovat nemusí, a přesto mužstvo může slavit.

"Víme, že nám k postupu ze skupiny stačí remíza, což je hezká představa. Ale na bod se proti Lyonu hrát nedá. Kdybychom tak kalkulovali, byla by to sebevražda."

Dvacetiletý záložník v polovině září zůstal mezi náhradníky, na hřiště šel až v 71. minutě, gól dal o šest minut později. "Největší zásluhu na něm měl Venca Kadlec," vzpomínal Krejčí na akci po pravé straně a následný přesný centr před branku.

Gólový moment si vysnil, Lyon je totiž jeho oblíbeným klubem. Navíc před zápasem spoluhráčům slíbil, že když se dostane na hřiště, tak se trefí. Splnil to a utkání zdramatizoval. "Pak jsme si vytvořili pár příležitostí. Ty poslední minuty nám daly návod, jak hrát proti Lyonu doma. Aktivně a agresivně," přemítal Krejčí.

Ve středu večer při odchodu z tiskové konference se nahlas rozloučil. Doufá, že hodně hlasití budou i sparťanští fanoušci při dnešním zápase. "Čekám krásný zápas a plné tribuny. My si to půjdeme užít," zasní se. "A hlavně postoupit. Chybí k tomu kousek a byla by škoda takovou šanci zahodit. V kabině pozoruju, že každý chce udělat maximum, a já věřím, že na hřišti to naše odhodlání bude vidět."

Krejčí a spol. touhu po vítězství ukázali v předchozích domácích zápasech Evropské ligy. Bilbao i Kirjat Šmonu porazili shodně 3:1. Proti izraelskému klubu dal Krejčí gól, svůj druhý v pohárech, a na další přihrál. "Už bylo na čase, abych mužstvu pomohl. Ať už gólem nebo přihrávkou na něj."

Po srpnovém zranění ramena totiž dlouho marně hledal formu a pohodu z minulého ročníku, v němž nadchl. Duel s izraelským týmem ho vrátil zpátky mezi opory a vynesl mu i nominaci do reprezentace. Co předvede s Lyonem?