ČESKÝ KANONÝR. Libor Kozák z Lazia Řím nastřílel proti Stuttgartu tři góly.

ČESKÝ KANONÝR. Libor Kozák z Lazia Řím nastřílel proti Stuttgartu tři góly. | foto: AP

Kozák se blýskl hattrickem, Tottenham si zahazardoval s náskokem

• 23
Český útočník Libor Kozák zazářil v dresu Lazia Řím třemi góly a v odvetě osmifinále Evropské ligy proti Stuttgartu zařídil svému týmu vítězství 3:1. Fotbalisté Interu Milán málem předvedli velkolepý obrat. Proti Tottenhamu prohráli první zápas 0:3, ale doma ztrátu smazali. Do čtvrtfinále však postoupil anglický tým, který zvládl prodloužení.

Lazio mělo již po prvním zápase v Německu náskok 2:0. Kozák dal v této sezoně už osm pohárových gólů a dostal se do čela tabulky střelců celé soutěže, když přeskočil i Edinsona Cavaniho z Neapole.

Čtvrtfinále si zahraje i brankář Petr Čech s Chelsea, která doma otočila souboj se Steauou Bukurešť a vyhrála 3:1. Klíčový postupový gól zařídil kritizovaný útočník Torres, který se trefil po jedenáctizápasové pauze.

Tottenham

Los čtvrtfinálových dvojic se uskuteční v pátek 15. března ve 12:40 v Nyonu.

Do čtvrtfinále prošly také Newcastle, Kazaň, Basilej a Benfica.

Zatímco ve dvanácti startech v italské lize se Kozák v této sezoně ještě netrefil, v Evropské lize je nejlepším kanonýrem. Pokud by se počítaly i góly z předkol, tak se nyní trefil už podesáté z devíti startů.

Odveta se Stuttgartem mu vyšla ideálně. Už v 6. minutě využil nepozornost hostujících obránců a z malého vápna poslal do branky střílený centr Radua. Za další dvě minuty skvěle zakončil rychlý brejk Lazia, když z plného sprintu napálil míč pod břevno.

V tu chvíli by musel Stuttgart vstřelit čtyři branky, dosáhl však jen na jednu zásluhou Hajnala. V závěru ale Kozák dokonal svůj premiérový hattrick v Laziu.

Nejlepší střelci

8 gólů - Kozák (Lazio Řím)
7 - Cavani (Neapol)
6 - Palacio (Inter Milán)¨
5 - Bobadilla (Bern), Rondón (Kazaň)

Tottenham měl po prvním utkání velmi dobrou výchozí pozici, jenže Inter nesložil zbraně a zásluhou ve formě hrajícího Palacia vykřesal naději.

Argentinský útočník nejprve připravil gól pro Cassana a po změně stran sám přidal druhý zásah.

Interu pak navíc pomohl i zkušený stoper hostů Gallas, který si dal čtvrthodiny před koncem vlastní gól, srovnal skóre a zařídil prodloužení. V 96. minutě však útočník Tottenhamu Adebayor dorazil střelu Dembélého a zařídil Londýňanům postup. Nic na tom nezměnil ani další gól Interu, jehož autorem byl Álvarez.

Prodloužení přineslo postup i Kazani, která v obou zápasech s Levante hrála 0:0. Až po 190 minutách konečně přišel gól, hrdinou se stal Rondón. Vzápětí přidal druhý zásah Djadjun a Kazaň vyhrála 2:0.

Naopak druhý z ruských celků Petrohrad vypadl, když doplatil na porážku 0:2 z úvodního duelu v Basileji. Doma se sice ujal v první půli vedení gólem Witsela a celý druhý poločas hrál přesilovou hru po vyloučení Diaze, ale potřebný druhý zásah už nepřidal.

Výsledky odvetných zápasů osmifinále Evropské ligy:

Zenit Petrohrad - Basilej 1:0 (1:0)
Branka:
30. Witsel. Rozhodčí: Gil (Pol.). ČK: 45. Diaz (Basilej). První zápas: 0:2, postoupila Basilej.

Kazaň - Levante 2:0 po prodl. (0:0, 0:0)
100. Rondón, 112. Djadjun. Rozhodčí: Stavrev (Mak.). První zápas: 0:0, postoupila Kazaň.

Inter Milán - Tottenham 4:1 po prodl. (3:0, 1:0)
20. Cassano, 52. Palacio, 75. vlastní Gallas, 110. Álvarez - 96.
Adebayor. Rozhodčí: Bebek (Chorv.). První zápas: 0:3, postoupil Tottenham.

Bordeaux - Benfica Lisabon 2:3 (0:1)
74. Diabate, 90. vlastní Jardel - 75. a 90.+1 Cardozo, 30. Jardel. Rozhodčí: Hategan (Rum.). První zápas: 0:1, postoupila Benfica.

Newcastle - Machačkala 1:0 (0:0)
Branka:
90.+3 Cissé. Rozhodčí: Aytekin (Něm.). ČK: 55. Carcela-González (Machačkala). První zápas: 0:0, postoupil Newcastle.

Lazio Řím - Stuttgart 3:1 (2:0)
6., 8. a 87. Kozák - 62. Hajnal. Rozhodčí: Hagen (Nor.). První zápas: 2:0, postoupilo Lazio.

Chelsea - Steaua Bukurešť 3:1 (1:1)
34. Mata, 58. Terry, 71. Torres - 45. Chiriches. Rozhodčí: Lannoy (Fr.). První zápas: 0:1, postoupila Chelsea.