Pavel Fořt si už v dresu Slovanu Bratislava proti Spartě zahrál. V loňském...

Pavel Fořt si už v dresu Slovanu Bratislava proti Spartě zahrál. V loňském přípravném zápase svedl na Letné i tento souboj s Tomášem Ujfalušim. | foto: Profimedia.cz

Český útočník Slovanu Fořt po embolii: Přece kvůli fotbalu neumřu

  • 4
Bratislava (Od našeho zpravodaje) - Kde jsou ty časy, kdy ve slávistickém dresu křičel: Smrt Spartě! Tehdy před osmi lety se Pavel Fořt musel omluvit, dnes už by takový výstřelek neudělal. Provokativní léta má za sebou, usadil se za Bratislavou, stará se o dvě malé děti a váží si každého zápasu, do kterého může naskočit za slavný Slovan. „Snad dostanu šanci i dneska proti Spartě. Nemusí to být zrovna celý zápas,“ říká před federálním šlágrem Evropské ligy.

On, slávista odchovaný Plzní, může proti Spartě obléknout dres slovenského nepřítele. Pikantní záležitost, co říkáte? Jenže z Fořta nevraživost nečiší. V tmavé kšiltovce usrkává minerálku s citronem, usmívá se, těší se na bývalé slávistické spoluhráče Váchu s Dočkalem a je nad věcí: „Sice jsem při fotbale pořád nervák jako dřív, ale životní hodnoty se mi přerovnaly. Hlavní je zdraví a rodina, ne fotbal.“

Je to právě rok, kdy se smiřoval s tím, že fotbal už nikdy! „Když mi doktoři řekli, že jsem mohl umřít, mrazilo mě,“ vzpomíná. Už před zápasem s Trenčínem se cítil malátný, neběhalo mu to, ztěžka dýchal. Bylo mu 30 a netušil, že má vrozenou vadu krve. Rána pod stehno spustila boj o život. Krevní sraženina vyjela do plic a druhý den už Fořt nepřeběhl hřiště. Odmítl, aby mu manželka zavolala záchranku, že ještě počká do pondělí.

A pak? Dostal prášky na chřipku, ale plíce ho pálily dál. Teprve tehdejší trenér Dušan Galis, který má coby slovenský senátor prominentní známé, mu zařídil speciální lékařské vyšetření: „Žádná chřipka, pane Fořte. Prodělal jste plicní embolii!“

Někdejší útočný talent, který kopal za Toulouse, Brusel nebo německý Bielefeld, uslyšel diagnózu, jež může zabíjet. Kdyby se krevní sraženina zastavila v srdci, mohlo být ještě hůř. A pořád může být. „Nesmím podceňovat prevenci. Ob týden chodím na kontroly krve, před každou cestou, která trvá déle než dvě hodiny, si píchám injekce na ředění krve. Dávám si bacha.“ Podobné trampoty prožil třeba bývalý reprezentační útočník Jiří Štajner.

Když Pavel Fořt ležel v bratislavské Vojenské nemocnici, hlavou mu létaly otázky, na které neuměl odpovědět. Vrátím se vůbec? Co když mi doktoři fotbal zakážou? Budu mít sílu?

Slovenští lékaři pochybovali, od návratu ho zrazovali. Teprve specialisté z Hradce Králové to dovolili: „Kdyby byli proti i oni, smířil bych se, že moje kariéra končí. Nejsem blázen ani kaskadér. Přece kvůli fotbalu neumřu.“

Fořtova kariéra naštěstí může pokračovat. Po čtyřech měsících, které strávil sám s atletickým trenérem, aby se preventivně vyhýbal soubojům, se vrátil k mužstvu. Po dalších třech měsících, v polovině května, nastoupil do zápasu.

Smlouvu se Slovanem, kde patří k nejzkušenějším, má do léta, pak se uvidí. Domů se Fořtovi zatím nechce.

.

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko