Fotbalisté Sevilly se radují s trofejí pro vítěze Evropské ligy.

Fotbalisté Sevilly se radují s trofejí pro vítěze Evropské ligy. | foto: Reuters

Liverpool - Sevilla 1:3, báječný obrat po půli završil pohárový hattrick

• 183
Vítězem fotbalové Evropské ligy je zase Sevilla. Ve finále v Basileji proti Liverpoolu prohrála poločas 0:1, ale po parádním obratu, kdy dala tři góly za pětadvacet minut, zvítězila 3:1. Trofej získala potřetí za sebou, což je unikátní rekord. A popáté za posledních deset let (2006 a 2007).

Fotbalové poháry znovu ovládnou španělské kluby. Jako na jaře 2013 Real Madrid a Sevilla. Jako loni Barcelona a Sevilla. A jako letos Sevilla a ... Za deset dnů ve finále Ligy mistrů v Miláně se utká Real s Atlétikem Madrid.

Přitom ve středu večer to vypadalo, že nadvláda Sevilly v Evropské lize skončí. Liverpool vedl po hezkém gólu Sturridge od 35. minuty, soupeře jasně přehrával, vytvářel si šance.

Ale ve druhé půli snad jako by čelil jinému protivníkovi. Rychlejšímu, hbitějšímu, důraznějšímu šikovnějšímu. To Liverpool ze scény totálně zmizel.

Báječný obrat odstartovala křídelní akce pravého obránce Mariana Ferreiry, který přešel přes dva hráče a na malé vápno přesně přihrál Gameirovi. Brazilský útočník, který měl v první půli jedinou šanci Sevilly, ale krásnými nůžkami střílel vedle, tentokrát zblízka doklepával do odkryté brány. Z druhé půle uběhlo jen osmnáct vteřin.

V dalších minutách sice dvě tutové šance neproměnil, ale mrzet ho to nemuselo. V 64. minutě kapitán Coke utěšenou střelou z hranice vápna zakončil nádhernou kombinační akci. A o šest minut později znovu Coke využil zmatky v obraně Liverpoolu.

Když zpracovával míč deset metrů od brány, pomezní mával ofsajd. Ale hlavní Eriksson dobře viděl, že do šance Cokemu nechtěně přihrál jeden z liverpoolských hráčů. Gól platil.

Liverpool na zvrat neměl, po přestávce si nevytvořil vůbec nic. Vypadalo to, že neměl sílu, fyzickou ani psychickou. Nejvíc to bylo znát na útočníkovi Sturridgeovi. Nejdřív nezastavitelný, pak neviditelný.

Vítězové si zajistili účast v příští sezoně Ligy mistrů, což je po výsledkovém fiasku v domácí lize - sedmém místě - terno. Liverpool v příští sezoně bude v pohárové Evropě chybět.

FC Liverpool - FC Sevilla 1:3

Branky: 35. Sturridge - 46. Gameiro, 64. Coke, 72. Coke. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark (všichni Švédsko). ŽK: Lovren, Origi, Clyne - Vitolo, Banega, Rami, Mariano. Diváků: 38 500 (vyprodáno).

Liverpool: Mignolet - Clyne, Lovren, Touré (83. Benteke), Moreno - Milner, Can - Lallana (73. Allen), Firmino (69. Origi), Coutinho - Sturridge. Trenér: Klopp.
Sevilla: Soria - Mariano, Rami (78. Kolodziejczak), Carrico, Escudero - Krychowiak, N'Zonzi - Coke, Banega (90.+3 Cristóforo), Vitolo - Gameiro (89. Iborra). Trenér: Emery.

Liverpool: Mignolet - Clyne, Lovren, Touré, Moreno - Milner, Can - Lallana, Firmino (69. Origi), Coutinho - Sturridge. Trenér: Klopp.
Sevilla: Soria - Mariano, Rami (77. Kolodziejcak), Carrico, Escudero - Krychowiak, N’Zonzi - Coke, Banega, Vitolo - Gameiro. Trenér: Emery.