KONEC. Plzeňští fotbalisté (v bílém) zklamaně opouští trávník. V Evropské lize končí. | foto: AP

Fenerbahce - Plzeň 1:1, poslední český zástupce v Evropské lize končí

• 103
Istanbul (Od našeho zpravodaje) - Cesta plzeňských fotbalistů Evropskou ligou skončila v osmifinále. Po úvodní domácí porážce 0:1 jim v odvetě proti Fenerbahce Istanbul remíza 1:1 nestačila. Naději trefil Vladimír Darida, ale potřebný druhý gól český tým nepřidal.

Dostal přihrávku pár metrů před pokutovým územím, napřáhl a poslal míč přesně k tyči, kam na něj brankář Demirel nedosáhl. Okamžitě na něj naskákali šťastní spoluhráči.

Tak vypadal Daridův gól z 61. minuty, který pro Plzeň znamenal naději. U té však zůstalo. Potřebná druhá branka už nepadla.

Český tým předvedl živější, aktivnější a odvážnější výkon než v prvním zápase, ve kterém působil bázlivě a jakoby bez náboje. Dostal se i do šancí, které ovšem neproměnil.

A že ke gólu bylo několikrát hodně blízko! Být na stadionu vyhlášení turečtí diváci (kvůli disciplinárnímu trestu se hrálo před prázdnými tribunami), v závěru duelu by trnuli a strachovali se o výsledek.

V 69. minutě pálil zpoza pokutového území Limberský, jehož povedenou ránu však vyrazil gólman Demirel na tyč.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

O deset minut později Ďuriš tečoval Rajtoralův centr do pokutového území jen těsně mimo a následně stejný hráč zblízka hlavičkoval nad břevno. Plzeňský tlak v této fázi utkání vrcholil.

Parádní - a hlavně postupovou - tečku mohl udělat brankář Kozáčik, který se v nastaveném čase vydal do soupeřova pokutového území. A právě slovenský gólman střílel po rohovém kopu, ale v dobré pozici netrefil čistě míč.

Klíčovým se stal gól Fenerbahce těsně před přestávkou. Tureckému mužstvu k němu nechtěně pomohl plzeňský kapitán Horváth, jenž si ve vlastním pokutovém území špatně zpracoval míč, o který ho obral dotírající Ucan. Ten už byl před bránou ve snadné pozici - 1:0.

V tu chvíli bylo jasné, že se určitě nebude prodlužovat. Plzeň potřebovala nutně vyhrát, a tak ve druhém poločase vrhla všechny síly do útoku.

Vyrovnat mohl už v 52. minutě Darida, ale jeho slabá střela brankáře Demirela neohrozila. V součtu s úvodním zápasem to byl ze strany Plzně první střelecký pokus na bránu - první za 142 minut.

Zatímco český tým útočil, Fenerbahce se zatáhlo a vyráželo do protiútoků. A tak se musel několikrát předvést brankář Kozáčik, jenž zlikvidoval hned několik příležitostí domácích.

Nebezpečná byla hlavně střela Kuijta v 56. minutě a jen vzápětí pokus Cristiana z dvaceti metrů.

Plzeň si vytvořila několik náznaků už v prvním poločase. Třeba když v 10. minutě hlavičkoval na malém vápně Kovařík, ale míč i kvůli teči domácího obránce skončil mimo. Podobně si z následného rohu vedl také Čišovský.

O chvíli později vymyslel Horváth parádní přihrávku za tureckou obranu na Daridu, kterému však chyběl krok, aby míč zpracoval.

Pak už přišla Horváthova chyba a gól Fenerbahce, po kterém se postupový sen o pořádný kus vzdálil. Vyrovnávací branka ve druhém poločase nakonec k ničemu nebyla.

Česko tak ztratilo i posledního zástupce v evropských pohárech. O kolo dřív vypadla také Sparta.