Tammy Abraham (vpravo) z AS Řím se snaží zablokovat sřelu Lutsharela Geertruidy z Feyenoordu. | foto: AP

Leverkusen začal čtvrtfinále Evropské ligy remízou, Hložek střídal

• 9
Fotbalisté Leverkusenu na úvod čtvrtfinále Evropské ligy doma remizovali s belgickým Saint-Gilloise 1:1. Uzdravený útočník Adam Hložek naskočil do hry v 87. minutě, jeho český spoluhráč Patrik Schick ještě Bayeru chyběl po problémech s třísly. Manchester United si doma proti FC Sevilla v závěru vstřelil dva vlastní góly, ztratil dvoubrankové vedení a remizoval 2:2. Na jeho lavičce byl devatenáctiletý brankář Radek Vítek.

Feyenoord v Rotterdamu zdolal AS Řím 1:0 a částečně se mu povedla odveta za loňské finále Evropské konferenční ligy, které vyhráli svěřenci trenéra Josého Mourinha 1:0. Stejným výsledkem další italský celek Juventus Turín doma zvítězil nad Sportingem Lisabon. Odvety jsou na programu za týden.

Bruselský tým v Leverkusenu zahrozil už v prvním poločase, kdy brankáře Hradeckého zachránilo břevno. V 51. minutě už Saint-Gilloise poslal do vedení Boniface umístěnou ranou. Nigerijský útočník šestým gólem v ročníku EL dotáhnul nejlepšího střelce Rashforda z Manchesteru United, jenž nehrál kvůli zranění. Domácí se v závěru zlepšili a vytvořili si řadu šancí. Jedinou z nich proměnil Wirtz v 82. minutě.

United už ve 21. minutě vedli nad Sevillou 2:0, když se rakouský záložník Sabitzer prosadil po přihrávkách Fernandese a Martiala. Blízko třetímu gólu byl Antony, který trefil tyčku. Anglické mužstvo ale v závěru předvedlo nečekaný kolaps. V 84. minutě si dal vlastní branku Malacia a v nastaveném čase brankáře De Geu nechtěně překonal také střídající Maguire.

Manchesterské mužstvo teprve podruhé v tomto století nevyhrálo zápas v evropských pohárech, v němž si vytvořilo dvoubrankový náskok. V roce 2011 se to United stalo proti Basileji.

Římané mohli v závěru prvního poločasu otevřít skóre z penalty, ale kapitán Pellegrini trefil pouze tyčku. O triumfu Feyenoordu s bývalým sparťanským obráncem Hanckem rozhodl krátce po pauze Wieffer halfvolejem zpoza šestnáctky. Vyrovnání zabránil křídelník Idrissi, jenž z brankové čáry odhlavičkoval míč do břevna.

Jediný gól v Turíně vstřelil v 73. minutě obránce Gatti po dorážce. Juventus v první půli podržel brankář Szczesny a po jeho vystřídání kvůli bolestem na hrudi i náhradník Perin, jenž zazářil v nastaveném čase.

Feyenoord Rotterdam - AS Řím 1:0 (0:0)

Branky: 54. Wieffer. Rozhodčí: Sánchez – Cabañero, Prieto. ŽK:18. Wieffer, 36. Szymański. Diváci: 42 960.

Feyenoord Rotterdam Bijlow – Geertruida, Trauner, Hancko, Hartman – Kökçü (C), Wieffer, Szymański – Džahánbachš (71. Danilo), Giménez (82. López), Idrissi (64. Paixão).

AS Řím Patrício – Zalewski, Mancini, Smalling, Ibañez – Dybala (26. El Shaarawy), Cristante, Pellegrini (C) (46. Wijnaldum), Matić, Spinazzola (84. Çelik) – Abraham (58. Belotti).

Manchester United - Sevilla FC 2:2 (2:0)

Branky: 15. Sabitzer, 21. Sabitzer - 84. Malacia, 90+2. Maguire. Rozhodčí: Zwayer – Lupp, Achmüller (GER). ŽK:41. B. Fernandes, 65. Antony, 90. Pellistri - 11. Montiel, 25. Rakitić, 39. Lamela, 58. Gudelj, 72. Acuña. Diváci: 72 825.

Manchester United de Gea – Wan-Bissaka, Varane (46. Maguire), L. Martínez, Malacia – Casemiro, Sabitzer – Antony (81. Pellistri), B. Fernandes (C) (62. Eriksen), Sancho (62. Elanga) – Martial (62. Weghorst).

Sevilla FC Búnú – Montiel (90. A. Gómez), Nianzou (73. Suso), Marcão, Acuña – Fernando, Gudelj – Ocampos, Rakitić (C), Ó. Torres (46. Navas) – Lamela (66. en-Nesírí).

Juventus FC - Sporting Lisabon 1:0 (0:0)

Branky: 73. Gatti. Rozhodčí: H. Umut Meler – M. Eyisoy, K. Ersoy (všichni TUR). ŽK:24. Rabiot, 66. Vlahović - 21. Inácio.

Juventus FC Szczęsny (44. Perin) – Gatti, Bremer, Danilo (C) – Cuadrado, Locatelli (85. Paredes), Rabiot, Kostić (62. Fagioli) – Di María (85. Pogba), Milik (62. Vlahović), Chiesa.

Sporting Lisabon Adán – St.Juste (45+4. Diomande), Inácio, Coates (C) – Esgaio (77. Bellerín), Morita, P. Gonçalves, Santos (62. Reis) – M. Edwards (77. Essugo), Chermiti (62. A. Gomes), Trincão.

Leverkusen - RU Saint-Gilloise 1:1 (0:0)

Branky: 83. Wirtz - 52. Boniface. Rozhodčí: Kružliak – Hancko, Pozor (Slovensko). ŽK:76. Hincapié - 25. Van der Heyden, 84. Lapoussin, 90+3. Moris.

Leverkusen Hrádecký – Bakker, Hincapié, Tapsoba, Tah – Andrich, Palacios (46. Demirbay), Frimpong – Adli (68. Azmún), Wirtz, Diaby (87. Hložek).

RU Saint-Gilloise Moris – Van der Heyden, Burgess, Kandouss, Nieuwkoop – Lapoussin, Lazare, Lynen (80. El Azzouzi) – Boniface (89. Nilsson), Teuma, Vertessen (75. Puertas).