Dnipro - Slavia 1:1, jen krátká naděje domácích. Postup stvrdil Jurečkův gól

• 227
Košice (Od našeho zpravodaje) - Slávističtí fotbalisté splnili povinnost a přes ukrajinský tým Dnipro-1 postoupili do závěrečné fáze kvalifikace o Evropskou ligu. Po domácím vítězství 3:0 remizovali v košické odvetě 1:1. Na trefu Rubčynského odpověděl Jurečka.

Slavia díky výsledku ví, že na podzim bude hrát minimálně skupinu Konferenční ligy. Chce ovšem víc. I v závěrečném předkole Evropské ligy ji čeká ukrajinský protivník, tentokrát tým Zorja Luhansk.

ONLINE

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Český vicemistr začne příští čtvrtek 24. srpna na stadionu v Edenu, odveta se hraje poslední srpnový den v polském Lublinu, protože ukrajinské týmy kvůli probíhající válce s Ruskem musí nastupovat k domácím duelům v pohárech v zahraničí.

Proti Dnipru vyběhli slávisté ve slovenských Košicích. Uklidnila je branka Jurečky, který na začátku druhé půle vyrovnal na 1:1. Druhý gól měli v závěru na noze střídající Douděra, Hromada, který je v Košicích doma, nebo Jurásek, jenž nebezpečně pálil z přímého kopu. Neuspěli.

A předtím?

Když po nenápadné akci na konci nastaveného času první půle vypálil z necelých pětadvaceti metrů domácí středopolař Rubčynskyj, kterého ledabyle nedostoupil záložník Oscar a Kolář na prudkou střelu nedosáhl, slávisté při odchodu do kabin nasupeně vrtěli hlavami.

Inženýrská odysea. Jak se král střelců Jurečka dočkal prvního gólu v sezoně

Už po prvních minutách je trenér Jindřich Trpišovský hlasitě nabádal k větší aktivitě. Po půl hodině s asistenty v hloučku u střídačky dumal, co dál. I on musel cítit, že Slavii v zápase cosi chybí: větší jiskra, zápal, emoce.

„V první půli zápas neměl tempo. Vyztužili jsme střed hřiště, abychom byli hodně na míči a nepouštěli nám soupeře do vápna a za záda. Obranu jsme měli trochu níž. Ztráceli jsme ale hodně míčů, byli jsme nepřesní, takový mdlý výkon,“ láteřil Trpišovský.

Rýsuje se snad drama, napadlo kdekoho?

Nehrál se zápas, který by přítomné zvedal ze sedadel, což Slavii vzhledem k tříbrankovému náskoku z prvního zápasu vyhovovalo do chvíle, než soupeře v závěru prvního dějství pustila do hry.

Valentyn Rubčynskyj střílí gól proti Slavii.

Sarapijovu hlavičku ještě brankář Kolář, který do té doby musel řešit jedinou ošemetnou situaci, pokryl. Vzápětí inkasoval z dálky a fotbalisté ve žlutých dresech zajásali.

Takhle nějak přece musel vypadat jejich předzápasový plán. Po porážce 0:3 v Edenu ze všeho nejvíc potřebovali vyhrát první poločas, aby soupeř znejistěl.

„V posledních sekundách jsme pak inkasovali po nesmyslné ztrátě. Do druhé půle jsme se zlepšili, výkon šel nahoru,“ pokračoval Trpišovský.

Když potom zkraje druhé půle kapitán Pichaljonok po centru z levé strany zblízka hlavičkoval do Koláře, všem červenobílým zatrnulo. Na to, aby se hosté ocitli pod soustavným tlakem, ovšem domácí neměli sílu.

I proto, že jim elán záhy sebralo Jurečkovo vyrovnání, které musel potvrdit až videorozhodčí. Pomezní totiž slávistickému útočníkovi po přesné přihrávce Provoda původně odmával ofsajd.

Mimochodem, vysvobození to bylo nejen pro mužstvo, ale i pro samotného hráče, jenž se v úvodu sezony střelecky trápil. Pětkrát nedal gól a také proti Dnipru v úvodu zazdil slibnou možnost, do které ho přesnou přihrávku vybídl Schranz. A když konečně krásně obstřelil soupeřova brankáře, kvůli zdviženému praporku nejdřív jen bezmocně máchl rukama...

Slavia od té chvíle na hřišti dominovala.

„Dali jsme gól po hezké akci a měli spoustu dalších palebných pozic. Bohužel jsme netrefovali branku a zbytek chytil brankář. Měli jsme podat lepší výkon,“ řekl Trpišovský.

Zatímco před pauzou se i s vědomím tříbrankového náskoku nikam nehnala, takže dovolila i pasáže, při nichž soupeř držel míč a kombinoval, byť daleko od pokutového území, po vstřelené brance se snažila o mnohem větší kontrolu.

Václav Jurečka ze Slavie podráží Serhije Horbunova z Dnipra.

Zkrotl i domácí kouč Oleksandr Kučer, který v prvním poločase skákal u střídačky jako čertík a nahlas komentoval jakékoli verdikty španělských rozhodčích. Teatrálně gestikuloval, zlobil se, a tak mu hlavní sudí Manzano ještě v první půli napálil žlutou kartu.

Dnipro-1 hrálo podstatně lepší zápas než před týdnem v Praze, kde nestačilo ani po vyloučení slávisty Ogbua. Ten kvůli trestu za červenou kartu s týmem na Slovensko ani necestoval, doma zůstali i zranění Lingr s Wallemem.

Proto dostal od začátku šanci stoper Ousou a Ševčík. Hosté hráli na čtyři obránce s ofenzivně laděnými beky Masopustem a Provodem. A v zádech měli hlasitou podporu více než tisícovky slávistických fanoušků.

Většina z nich do města dorazila v den zápasu vlakem z Prahy, z nádraží pak v jednotných černých svršcích pochodovali do centra, odkud se k aréně, která leží na okraji města nedaleko nechvalně proslulého sídliště Luník IX, přiblížili ve speciálně vypravených tramvajích.

Bizarní bylo, že kvůli početnému výjezdu z Čech zůstali příznivci Dnipra i se svými hlasitými bubny zavření v kleci, za normálních okolností určené pro hosty.