David Limberský (vpravo) a Timur Žamaletdinov (vlevo) v akci během utkání Ligy...

David Limberský (vpravo) a Timur Žamaletdinov (vlevo) v akci během utkání Ligy mistrů mezi Plzní a CSKA Moskva. | foto: Michal Šula, MAFRA

Pohárové místo v ohrožení. České kluby musí v Evropě zabrat

  • 200
Středečním zápasem Plzně proti Realu Madrid vstoupí tuzemské týmy do druhé poloviny pohárového podzimu. A český fotbal potřebuje, aby byly úspěšné. Vždyť v aktuální sezoně posbíraly do koeficientu méně bodů než například Slovinci, Bělorusové, Kazaši nebo Kypřani.

Pro český fotbal to znamená, že se pořadím zemí, které rozhoduje o nasazování klubů do evropských pohárů v přespříští sezoně 2020/21, povážlivě propadl. Aktuálně na sedmnácté místo.

Jak funguje národní koeficient

O nasazení do pohárů rozhoduje vždy poslední pětiletka, ve které Češi aktuálně mažou úspěšný ročník 2013/14, v němž Plzeň hrála Ligu mistrů a s Libercem postoupily až do jarní fáze evropských pohárů.

Za výhru v základní fázi dostávají kluby dva body, za remízu jeden, v kvalifikaci polovinu. Účastníci Ligy mistrů dostávají ještě čtyřbodový bonus.

Všechny body do koeficientu se dělí počtem pohárových účastníků, v případě Česka pěti.

„Vnímám to jako velké téma letošního podzimu. Nepříliš sledované, ale o to zásadnější a s fatálním dopadem na náš klubový fotbal,“ uvědomuje si Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace, která řídí české profesionální soutěže.

Česko má od léta 2015 v Evropě pět týmů. Dva hrají kvalifikaci o Ligu mistrů, tři další bojují v Evropské lize.

Platit to bude i v následující sezoně (2019/2020): mistr půjde do třetího nebo čtvrtého předkola Champions League, vicemistr do druhého předkola. Třetí tým i úspěšný z play off v ligové nadstavbě budou hrát od druhého předkola Evropské ligy, vítěz poháru začne ve třetím předkole.

Jenže už o rok později dost možná Česku jeden pohárový účastník ubude. Pokud se z aktuální sedmnácté pozice v žebříčku koeficientů neposune do první patnáctky, je to jasné.

„Proto bude druhá část podzimu v evropských pohárech z českého pohledu tak důležitá,“ poznamenal Svoboda.

Aby přeskočily šestnácté Chorvatsko, na které ztrácejí tři desetiny bodu, potřebují české kluby od teď získat o jednu výhru či dvě remízy víc než Dinamo Záhřeb, jež je posledním chorvatským pohárovým účastníkem.

Příspěvky českých klubů do koeficientu v aktuální sezoně

Viktoria Plzeň: 1 bod
Slavia: 0,9 bodu
Jablonec: 0,4 bodu
Sigma Olomouc: 0,4 bodu
Sparta: 0,2 bodu

České kluby získaly v aktuální sezoně dohromady 2,9 bodu, což v celkovém pořadí stačí až na 27. místo. Lépe je na tom Slovinsko, Rakousko, Bulharsko, Bělorusko, Kazachstán či Chorvatsko.

Pro srovnání: v minulých dvou sezonách Česko získalo shodně 5,5 bodu, před třemi roky dokonce 7,3.

Na patnácté Švýcarsko, kterému v Evropě zbyly dva týmy, Česku chybí 1,225 bodu, což jsou ve skutečnosti tři výhry a jedna remíza.

Na čtrnácté Řecko ztrácí Česko 1,525 bodu, tedy nejméně čtyři výhry.

A třinácté Dánsko je Česku vzdálené o 1,7 bodu, byť má v pohárech už jen Kodaň. Proti ní potřebují české kluby posbírat nejméně o čtyři výhry a jednu remízu víc.

Byla by to nejen rána pro prestiž tuzemského klubového fotbalu, kdyby se Česko mezi patnáct nejlepších nedostalo. Ale také komplikace pro nový ligový formát.

Ten momentálně počítá s play off o evropské poháry mezi nejlepším týmem ze druhé skupiny nadstavbové části (týmy od 7. do 10. místa) a čtvrtým nebo pátým (pokud se vítěz poháru umístí v první čtyřce ligy) mužstvem skupiny o titul. 

Kdyby však hrály z Česka poháry jen čtyři kluby, hrozil by dodatečný zápas o Evropu proti vítězi druhé skupiny nadstavby už třetímu nejlepšímu týmu ligové tabulky, zatímco čtvrté, páté i šesté mužstvo ve skupině o titul by o šanci na poháry přišlo.

Žebříček národních koeficientů UEFA

1. Španělsko 91,283, 2. Anglie 69.034, 3. Itálie 68,725, 4. Německo 64,070, 5. Francie 52,665, ..., 13. Dánsko 26,775, 14. Řecko 26,600, 15. Švýcarsko 26,300, 16. Chorvatsko 25,375, 17. Česko 25,075, 18. Kypr 23,175.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko